۶ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۲۱
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 84018829
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

خیابانهای کابل مملو از عزاداران حسینی

کابل - ایرنا - کابل پایتخت افغانستان امروز (پنجشنبه) در هفتمین روز از ماه محرم شاهد حضور دسته‌های بزرگ عزاداری در خیابانهای شهر بود.

به گزارش ایرنا، مردم مسلمان ، عاشقان اهل بیت و ارادتمندان و شیفتگان امام حسین (ع) و یاران با وفایش هر سال هفتم محرم با حضور در خیابان کابل بویژه در مناطق غربی شهر  در قالب دسته های سینه زنی و زنجیر زنی در رثای شهدای کربلا عزاداری می کنند و از مقام شامخ آنان تجلیل به عمل می آورند. 

امروز هم حجم جمعیت به قدری زیاد بود که نیروهای انتظامی از ساعات اولیه روز برای تأمین امنیت عزاداران خیابان های شرق را مسدود کردند .

بر اساس روایات رسیده روز هفتم محرم آغاز محروم کردن امام حسین (ع) و یاران باوفایش از دسترسی آسان به آب است به همین دلیل مردم کابل اعم از شیعه و سنی در روزهای عزاداری شهدای کربلا ، مانند مسلمانان سایر کشورهای منطقه به یاد علمدار کربلا حضرت ابوالفضل العباس (ع) علم‌های بزرگی را در خیابان‎های غرب کابل به راه می اندازند و با سردادن شعارهای یا حسین (ع)  و یا ابوالفضل (ع) اشک ماتم می ریزند.

عزاداران حسینی در کابل که از اولین روز محرم با حضور در تکایا، حسینیه‌ها و مساجد در غم واقعه کربلا بر سر و سینه زده‌اند، امروز آیین سنتی علم کشی را در سطح خیابان ها برگزار کردند.

با وجود تهدیدات امنیتی برای مردم شهرهای مختلف افغانستان از جمله کابل ،  امسال هم مانند سالهای گذشته عاشقان امام حسین (ع) و دیگر شهدای کربلا با رعایت پروتکل های بهداشتی وضع شده برای مقابله با انتشار ویروس کرونا عاشقانه از دهه محرم استقبال و مراسم عزاداری و سخنرانی برپا داشتند.

براساس آیین دیرینه شمار زیادی از علم ها نیز از حسینیه ها، مساجد و تکایا به زیارتگاه منسوب به سخی در مرکز شهر کابل انتقال می یابد تا در روز هفتم در مراسم علم کشی با برنامه ای منظم و هماهنگ با دیگر علم های آذین بندی شده به حسینیه ها، مساجد و تکایا بازگردانده شود.

سقاخانه‌ها در کابل نیز در روز هفتم محرم به یاد سقای کربلا می درخشند و در جای جای پایتخت افغانستان با آب و شربت به یاد تشنه لب کربلا از مردم پذیرایی می کنند.

نیروهای امنیتی افغانستان دیروز  (چهارشنبه) یک مهاجم انتحاری را با جلیقه و مواد منفجره  در منطقه «کوته سنگی» در غرب شهر کابل بازداشت کردند که قصد حمله بر مراسم هفتم محرم در این منطقه را داشت.

شماری از جوانان و نوجوانان کابل هر سال مراسم هفتم محرم را در منطقه کوته سنگی با علم کشی و سینه‌زنی و نوحه خوانی برگزار می کنند که این مهاجم قصد داشت تا آنها  راهدف حمله قرار دهد اما قبل از انجام هر تحرکی توسط نیروهای امنیتی شناسایی و دستگیر گردید.

وزارت کشور افغانستان امروز پنجشنبه نیز اعلام کرد که یک گروه شش نفری از تروریست‌ها از جمله یک زن را بازداشت کرده است که قصد حمله بر مراسم روز عاشورا در کابل را داشتند.

در کنار عزاداری مردم ، امروز بیمارستان‌های کابل پایتخت افغانستان شاهد حضور شماری از جوانان و رهبران احزاب شیعی بودند که به نام امام حسین (ع)  خون اهداء می کردند تا از آن برای بیماران، زخمی‌ها و افراد نیازمند به خون هستند، استفاده شود.

«محمدکریم خلیلی» و «محمد محقق» از رهبران حزب وحدت اسلامی افغانستان نخستین کسانی بودند که صبح امروز در بانک خون امام حسین حضور یافته و خون خود را به یاد شهدای کربلا به نیازمندان اهدا کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =