دستور ویژه دادگستری خراسان رضوی برای پیگیری حادثه معدن

مشهد- ایرنا- رییس کل دادگستری خراسان رضوی در پی وقوع حادثه عصر دیروز پنجم شهریور انفجار و ریزش معدن در سرخس که دو جانباخته در پی داشت، دستور ویژه را برای پیگیری سریع موضوع صادر کرد.

دادگستری خراسان رضوی روز پنجشنبه به نقل از غلامعلی صادقی گزارش داد: این پرونده به صورت ویژه پیگیری خواهد شد.
رییس دادگستری شهرستان سرخس نیز در همین خصوص گفت: مجموعه قضایی شهرستان بلافاصله پس از روی دادن این حادثه تاسفبار به صورت ویژه موضوع را پیگیری و تاکنون علاوه بر بازدیدهای میدانی جلسات متعددی را نیز با مسوولان و خانواده درگذشتگان تشکیل داده است.
محمد نجف‌زاده افزود: دادگستری شهرستان سرخس با رویکرد حمایت از تولید و صنعت اقدامات خوبی انجام داده بطوری که پیش از این و پس از بازدید از معدن، نکات پیشگیرانه و تذکرات لازم به مسوولان ارائه شده بود.
وی گفت: دستگاه قضایی در زمینه حفظ حقوق کارگران و برخورد با مقصران حادثه مسامحه نخواهد کرد.

انفجار عصر پنجم شهریور ماه در معدن زغالسنگ "آق‌دربند" شهرستان سرخس واقع در شمال شرق خراسان رضوی جان دو تن را گرفت.

بنا به گفته محمدرضا رجبی مقدم فرماندار سرخس، این انفجار در خلال عملیات توسعه اکتشاف در این معدن رخ داد و باعث ریزش چوبهای نگهدارنده سقف معدن روی کارگران مشغول کار و زیر آوار ماندن دو نفر از آنها و مرگشان شد.

معدن زغالسنگ آق‌دربند با مساحت ۴۰ کیلومتر مربع دارای ذخیره اکتشافی ۱۲ میلیون تن زغالسنگ کک شو، حرارتی و تولید سالانه ۲۰ هزار تن زغال سنگ است و برای ۱۷۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

 آق‌دربند که تنها واحد معدنی تولید کک در خراسان رضوی به شمار می‌آید علاوه بر اکتشاف و استخراج، دارای واحدهای زغالشویی و کک‌پزی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و تولید سالانه هشت هزار تن کک است. 

۳۰ درصد از سهام این شرکت به آستان قدس رضوی و ۷۰ درصد آن به بخش خصوصی تعلق دارد.  

معدن آق‌دربند در کنار روستایی به همین نام در شهرستان سرخس و فاصله در ۱۴۱ کیلومتری شمال شرق مشهد واقع است.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =