روزهای تعطیلی که برای سفر نیست

بیرجند - ایرنا - تعطیلات پیش‌رو بار دیگر زنگ خطر افزایش ابتلا به ویروس کرونا را به صدا درآورده است تا جایی که مسوولان بهداشت و درمان نسبت به احتمال شروع موج سوم کرونا در صورت پیدایش سفرهای تابستانی هشدار دادند.

کشور ایران و به تبع تمامی استان‌های آن از جمله خراسان جنوبی در ششمین ماه سال ۹۹ برای هفتمین ماه است که میزبان ویروس کرونا هستند، بیماری که ابتدا از آن به عنوان میهمان ناخوانده یاد ‌شد اما این روزها رفتار اجتماعی تک تک مردم و شهروندان در کاهش یا افزایش موارد ابتلا به این بیماری مرگبار ارتباط مستقیم دارد.

از ابتدای شیوع کرونا تاکنون شاهد تعطیلی‌های سریالی در کشور بودیم که همیشه دغدغه مسوولان کشور و استان به ویژه کادر درمان را نسبت به افزایش شیوع بیماری چند برابر کرده است؛ اکنون نیز با توجه به تعطیلات پیش‌رو و احتمال افزایش سفرها، ستاد ملی مقابله با کرونا در اطلاعیه‌ای ضمن تشکر از مردم ایران که با همراهی و همکاری با کادر بهداشت و درمان در مقابله با کرونا، حداقل تردد در سطح شهرها و جاده‌ها را داشته‌اند، از اقلیتی که در این باره بی‌توجه هستند، خواست که بدون داشتن دلایل جدی از سفر و تردد خودداری کنند.

در این اطلاعیه آمده است: «بررسی میدانی متخصصان اپیدمی وزارت بهداشت طی ۶ ماه گذشته موید این نکته مهم است که میزان ابتلا و فوت ناشی از کرونا، ارتباط مستقیم با رفتن به سفر در سطح کشور داشته لذا رفتن به سفر به معنای قبول ریسک مبتلا شدن و مبتلا کردن سایر هموطنان به ویرووس کووید ۱۹ است. ضمن تشکر مجدد از اکثریت مردم عزیز کشورمان که با همراهی و همکاری با کادر بهداشت و درمان در مقابله با کرونا، حداقل تردد در سطح شهرها و جاده‌ها را داشته‌اند از اقلیت بی توجه، انتظار دارد به جمع کثیر ایرانیان همراه برای مقابله با کرونا بپیوندند و با توجه به دستورات پزشکان و پرستاران وزارت بهداشت با رعایت تمامی دستورالعمل‌ها به کرونا مبتلا نشوند و دیگران را مبتلا نکنند.»

در حالی که موج دوم کرونا در کشور تا حدودی در حال فروکش کردن است و مسوولان وزارت بهداشت از مردم خواسته‌اند همچنان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خانه‌ها، روستاها و شهرهای خود بمانند و از هرگونه سفر غیرضروری و دید و بازدید پرهیز کنند، اما گزارش‌های پلیس راهور از وضعیت جاده‌های کشور نشان دهنده این است که شماری از هموطنان علیرغم همه تاکیدات و هشدارها، چمدان سفر را بسته و راهی جاده‌ها شده‌اند.

خراسان جنوبی از زمان‌های قدیم به استانی مهاجرفرست معروف بوده است که عده زیادی از اهالی این استان به دلایل متعدد از جمله اشتغال، موطن خود را ترک کرده و شهرستان‌ها یا استان‌های بزرگ از جمله مشهد، زاهدان، تهران و اصفهان را برای زندگی انتخاب کرده‌اند.

این استان مرزی همواره در روزهای تعطیل میزبان اهالی زیادی از شهروندانی است که برای دیدار پدر و مادر، حضور در مراسم ملی و مذهبی و سایر موارد راهی دیار خود می‌شوند.

همچنین شماری از مردم خراسان جنوبی در ایام تعطیلات به شهرهای مذهبی از جمله مشهد مقدس می‌روند. 

هر سال همزمان با روزهای پایانی دهه اول ماه محرم (تاسوعا و عاشورای حسینی) خراسان جنوبی به ویژه روستاهای آن میزان حجم زیادی از عزداران ابا عبدالله‌الحسین (ع) بوده اما امسال به دلیل شرایط کرونایی و تغییر برنامه‌های این ایام، از هم‌استانی‌ها و افرادی که در شهرستان‌های دیگر ساکن دارند خواسته شده است به استان سفر نکنند.

با این وجود در روزهایی که تعداد زیادی از مردم کشورمان دغدار از دست دادن عزیزانشان به دلیل کرونا هستند و خراسان جنوبی نیز مجددا در وضعیت هشدار قرار گرفته است باز هم شاهد جابه‌جایی و سفر رفتن تعدادی از هموطنان در ماه آخر تابستان هستیم البته هستند کسانی که همچنان ماندن در خانه را بر رفتن به سفر و گردش ترجیح داده و دشواری قرنطینه خانگی برای خود و خانواده را از رنج و زحمت بیماری آسان‌تر دانسته‌اند.

بارها متخصصان و مسوولان نسبت به پرهیز از سفرهای بین شهری، از شهر به روستا، روستا به شهر و ترددهای درون شهری تاکید کرده‌اند و اکنون نیز تعطیلات پیش رو به دغدغه‌ای مهم برای کادر درمانی تبدیل شده است.

اجتناب از سفرهای غیرضروری تا مهار کامل ویروس کرونا، رعایت فاصله‌های اجتماعی، استفاده از ماسک، شست و شو مرتب دست‌ها و حضور نیافتن در دورهمی‌ها و تجمعات خانوادگی از جمله توصیه‌های همیشگی است که در عین سادگی تاثیر بسزایی در مدیریت و کنترل این بیماری پیچیده دارد.

با توجه به شرایط کنونی حاصل سفرهای غیرضروری و رعایت نکردن نکات بهداشتی، بیماری و مرگ خواهد بود پس چه خوب است در خانه بمانیم و در صورت خروج از منزل حتما ماسک بزنیم.

تاکنون ۳۶۷ هزار و ۷۹۶ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۱۷ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۱ هزار و ۱۳۷ نفر رسیده است.

خبرنگار ایرنا در خراسان جنوبی 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =