باد با سرعت بیش‌از۱۰۰ کیومتر بر ساعت زابل را در نوردید

زاهدان- ایرنا- مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بیشینه سرعت وزش بادهای ۱۲۰ روزه که از روز سه‌شنبه در شمال استان شدت گرفته هم‌اینک به بیش‌از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در زابل رسید.

محسن حیدری روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا ظهارداشت: وزش باد شدید موجب خیزش گردوخاک، کاهش شدید دید افقی بویژه در بخش‌هایی از مسیرهای ارتباطی شمال استان شد.
وی تصریح کرد: هم‌اینک سرعت لحظه‌ای وزش باد در زابل به ۸۶ کیلومتر بر ساعت رسید و شعاع دید افقی را به۸۰۰۰ متر کاهش داده است.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بادهای ۱۲۰ روزه همه ساله از اواخر اردیبهشت تا اوایل مهر در نوار شرق ایران و نوار غرب افغانستان فعال می‌شود که سرعت آن در شمال به اوج خود می‌رسد و ضمن ایجاد گردو خاک، شرابط کیفی هوا را از حالت عادی خارج می‌کند.
وی بیان کرد: وزش این بادها بیشترین تأثیر را بر روی پنج شهرستان زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز دارد اما به طور کلی نوار شرقی و غربی استان را درگیر میکند به طوریکه وقتی شدت وزش این بادها افزایش می‌یابد توده عظیم گردوغبار تشکیل و تا سواحل دریای عمان نیز نفوذ می‌کند.

حیدری گفت:  بر اساس خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی پیش‌بینی می‌شود همچنان وزش این بادها در شمال استان ادامه داشته باشد.
 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha