اختصاص ۱۰۰ میلیون تومان برای مرمت "سنگ نوشته" خرم‌آباد

خرم‌آباد_ ایرنا_ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت:۱۰۰ میلیون تومان برای مرمت اثر تاریخی سنگ نوشته خرم‌آباد اختصاص یافت.

سید امین قاسمی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: حدود ۲۰۰ میلیون تومان برای انجام این مهم نیاز می باشد که تاکنون قرارداد اولیه تامین ۱۰۰ میلیون تومان منعقد شده است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر مقدمات مرمت این اثر توسط مجری کار آغاز و مقرر شده نما و منظر اطراف این کتیبه تاریخی، اصلاح و مشکلات مربوط به دیواره حاشیه‌ای و محیطی اطراف آن نیز ساماندهی شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان حداکثر زمان اتمام مرمت این اثر را سه ماه عنوان کرد و یادآور شد: چنانچه به دلیل بارش ها و شرایط اقلیمی دچار مشکل شویم این زمان تغییر خواهد یافت.

 سنگ‌نوشته، نوشته‌ای تاریخی بر سنگی مکعبی شکل است که به‌صورت یکپارچه متصل به صخره‌ای طبیعی در مرکز شهر خرم‌آباد (ضلع شرقی - خیابان شریعتی) و در مسیر قدیمی شاپور خواست به خوزستان قرار دارد و نمادی از فرهنگ غنی مردمان این سرزمین محسوب می شود.

ارتفاع متون کتیبه دار با احتساب ۲ پله در چهار ضلع سنگ‌نوشته، ۳۴۴ سانتیمتر می باشد و این کتیبه به خط کوفی و زبان فارسی دورتادور ستون سنگی تحریر شده است.

سنگ نبشته خرم‌آباد که درگذشته به «بردنوشته» معروف بودهسال ۱۳۳۴ توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره ۳۹۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =