ساخت سایت راداره هواشناسی چابهار نیازمند تامین زمین است

زاهدان- ایرنا- مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: برای آغاز فرایند ساخت سایت رادار هواشناسی چابهار هیچ محدودیتی وجود ندارد و به محض تحویل زمین، آماده شروع بکار هستیم.

بهروز آقایی روز پنجشنبه در دیدار با مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان که در چابهار برگزار شد، اظهارداشت: رادار هواشناسی از تجهیزات مهم هواشناسی است که برای تامین سلامت فعالیت‌های دریایی جنوب استان اهمیت ویژه ای دارد زیرا کمک زیادی برای مدیریت فعالیت های دریایی می کند بنابراین درتلاشیم هرچه سریع تر به بهره برداری برسد.

وی گفت: با وجود این اهمیت، اداره کل بنادر آماده خرید تجهیزات رادار و فعال سازی سایت است اما مشکل تامین زمین همچنان به قوت خود پابرجاست و هنوز زمینی به این اداره کل تحویل نشده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان افزود: این آمادگی در اداره کل بنادر استان وجود دارد که در صورت تامین زمین از همین فردا فرایند احداث سایت رادار آغاز شود.

وی با بیان اینکه چندین بار برای احداث سایت رادار زمین جانمایی شده اما بنا به دلایل نامعلوم تحویل نشده است، ادامه داد: اداره کل بنادر پیگیر بوده و ۲ محل جدید در "اسکله شهید کلانتری" و روستای "پسابندر" چابهار جانمایی و پیش بینی کرده که در صورت تایید دستگاه های متولی فرایند احداث سایت آغاز شود.

آقایی بیان کرد: در اسکله شهید کلانتری یک برج ۷۸ متری در حال احداث است که برای نصب رادار مناسب بوده که اگر ۲ مکان جدید به لحاظ فنی و پوشش مناسب رادار تایید شود می توان تا حد زیادی از هزینه های اضافه نظیر تامین زیرساخت های ارتباطی جلوگیری کرد.

وی همچنین به خدمات دفتر PMO هواشناسی چابهار اشاره کرد و گفت: بررسی وضعیت نهایی این دفتر در دستور کار اداره کل بنادر است که در صورت الزام استفاده از آن در خدمات دریایی، به زودی تجهیز و فعالیت آن گسترش می یابد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت رادار هواشناسی در پایش پدیده های جوی دریایی اظهار داشت: رادار جنوب استان به دلیل تعدد پدیده های مخاطره آمیز جوی این منطقه در تمام طول سال از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

محسن حیدری گفت: سیستان و بلوچستان با اکثر قریب به اتفاق پدیده های مخرب جوی روبه رو است، پدیده هایی که برخی از آنها تنها سواحل جنوب استان را درگیر می کند و نظیر آن در دیگر مناطق کشور روی نمی دهد مانند توفان های حاره ای که چندین بار به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر فعالیت های دریایی جنوب تاثیرگذار بوده است.

وی افزود: استانی مانند سیستان و بلوچستان که تنوع وقوع مخاطرات جوی در آن بالاست باید هواشناسی قوی داشته باشد تا با پیش بینی و رصد شرایط بحران جوی، اوضاع را به بهترین حالت ممکن مدیریت کند.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان بیان کرد: در همین راستا ۲ ایستگاه هواشناسی دریایی در جنوب استان در حال احداث است که با تکمیل و بهره برداری از آن ها پوشش شبکه پایش هواشناسی دریایی استان ۲۰۰ درصد بهبود می یابد.

وی ادامه داد: علاوه بر این احداث سه ایستگاه هواشناسی دریایی دیگر نیز در برنامه توسعه شبکه پایش هواشناسی دریایی استان قرار دارد که در صورت تامین اعتبار و بر اساس برنامه های زمانبندی قبلی فرایند احداث آن ها شروع می شود.

عضو ستاد مدیریت بحران هواشناسی سیستان و بلوچستان همچنین به شرایط جوی استان اشاره کرد و گفت: براساس آخرین خروجی شاخص خشکسالی هواشناسی ۱۰ ساله حدود ۹۵ درصد از مساحت سیستان و بلوچستان درگیر درجات مختلفی از خشکسالی است.

حیدری افزود: پایداری این خشکسالی بلندمدت در حالییست که استان در ۲ سال زراعی اخیر بارش های قابل توجه و بیش از نرمال دریافت کرده بگونه ای که تنها بارش های امسال زراعی سیستان و بلوچستان برای نخستین بار در ۱۲ سال اخیر به بیش از ۱۸۵ میلی متر رسیده است.

وی پیشنهاد تبادل داده های بویه هواشناسی و اداره کل بنادر را مطرح کرد و گفت: اداره کل هواشناسی و اداره کل بنادر بویه های هواشناسی در اختیار دارند که اطلاعات جوی مربوط به جو و دریا را پایش می کنند و با تبادل این اطلاعات می توان مدیریت بهتری در ارائه خدمات آب و هوایی و بندری داشت.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: این آمادگی در اداره کل هواشناسی وجود دارد که از همین امروز داده های بویه اداره هواشناسی دریایی چابهار را که در دریا بزرگ واقع است را برای بنادر مانیتور کند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه‌های توسعه ای اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان حداقل سه بویه هواشناسی جدید نیز برای جنوب استان پیش بینی شده که در سال‌های آینده راه اندازی می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =