گروه پژوهشی استاندارد مرکز کشور در اصفهان ایجاد می‌شود

اصفهان - ایرنا - مدیر کل استاندارد اصفهان از راه‌اندازی گروه پژوهشی استاندارد مرکز کشور در این استان خبر داد و گفت: این مرکز پژوهشی برای توسعه صادرات در زمینه‌های گلاب و عرقیات گیاهی، مصنوعات و فلزات گرانبها و صنایع دستی فعالیت خواهد کرد.

محمود فرمانی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: گروه پژوهشی استاندارد مرکز کشور با موافقت سازمان ملی استاندارد ایران در استان اصفهان ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه پژوهشگاه سازمان ملی استاندارد در صدد ایجاد گروه‌های پژوهشی منطقه‌ای در کشور است، اظهار داشت: این گروه‌های پژوهشی با توجه به ظرفیت‌های موجود در هر منطقه و با هدف اجرای طرح‌های پژوهشی در جهت ارتقای کیفیت محصولات تولید داخل و توسعه صادرات تشکیل می‌شود.

فرمانی با اشاره به اینکه اصفهان دارای ظرفیت‌های بسیاری در زمینه گلاب و عرقیات گیاهی، مصنوعات و فلزات گرانبها و صنایع دستی است، تصریح کرد: با توجه به این توانمندی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در این صنایع در استان، پیشنهاد راه‌اندازی گروه پژوهشی به پژوهشگاه سازمان ملی استاندارد ارائه شده است.

مدیرکل استاندارد استان اصفهان گفت: در این گروه پژوهشی می‌توان با استفاده از ظرفیت علم و فناوری استان بویژه دانشگاه‌های معتبر و بزرگ برای اجرای طرح‌های پژوهشی و آموزشی استاندارد استفاده کرد.

وی اضافه کرد: اجرای این طرح‌های پژوهشی به تبیین استانداردهای جدید، بهبود کیفیت محصولات و اصلاح و بهبود استانداردهای ملی موجود منجر می‌شود.

فرمانی با بیان اینکه گلاب مشمول استاندارد اجباری است اما عرقیات گیاهی، دامنه وسیعی دارند که برای بسیاری از آنها استاندارد ملی تعریف شده است، خاطرنشان کرد: عیارسنجی طلا نیز مشمول استاندارد اجباری است اما برخی از محصولات صنایع دستی دارای استاندارد ملی تشویقی هستند.

وی تاکید کرد: با راه‌اندازی و فعالیت مرکز پژوهشی استاندارد می‌توان برای بسیاری از این بخش‌ها که تاکنون استاندارد ملی نداشتند اقدام به تبیین استاندارد جدید کرد و استانداردهای موجود را نیز بهبود داد.

فرمانی  کلینیک استاندارد را یکی دیگر از بخش‌های مرکز پژوهشی استاندارد مرکز کشور در اصفهان خواند و گفت: در این بخش به عارضه‌یابی و بررسی وضعیت موجود استاندارد پرداخته می‌شود.

اصفهان جزو سه استان پیشتاز در حوزه تولید گلاب در کشور و ۴۵۶ هزار هکتار از اراضی این خطه زیر کشت محصول گل‌محمدی است.

بیشترین کارگاه‌های تولید طلا در اصفهان مستقر است و بیش از یکهزار و ۷۰۰ مجموعه طراحی و تولیدی طلا و جواهر و حدود ۳۰ آزمایشگاه عیارسنجی در این خطه فعالیت دارد.

اصفهان با دارا بودن یک سوم صنایع دستی جهان و نیمی از صنایع دستی کشور به 'شهر صنایع دستی جهان' مشهور است؛ از ۶۰۲ رشته صنایع دستی شناسایی شده در دنیا ۲۹۹ مورد مربوط به ایران و از این تعداد ۱۹۶ رشته مربوط به استان تاریخی و هنرپرور اصفهان است.

استان اصفهان به لحاظ حجم، ۶۰ در صد تولید صنایع دستی کشور را به خود اختصاص داده که از جمله این رشته‌ها زری دوزی و قلم کاری، ترمه و نقره کاری، تذهیب و تحریر انواع کتاب، قرآن، قطعات نگارگری و نقاشی است و در خاتم کاری، میناکاری، منبت، قلم زنی روی انواع فلزات شهرت جهانی دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =