۷ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۱۱
کد خبرنگار: 996
کد خبر: 84018437
۰ نفر

برچسب‌ها

فریاد یا حسین در خانه آیت الله‌بروجردی

بروجرد - ایرنا - خانه آیت الله بروجردی دهه محرم میزبان هیات‌های عزاداری است که خالصانه و عاشقانه سر بر سجده معبود می گذارند تا در خانه مرجع شیعیان جهان در سوگ عزیز فاطمه (س) مرثیه سرایی کنند.

به گزارش ایرنا ،بیش از ۱۰۰ سال از برپایی مجالس دهه محرم در بیت تاریخی آیت الله بروجردی(ره) می گذرد ، بیتی که در همه روزهای سال میعادگاه ذکر معبود است و حاجتمندان در هر زمان حتی از پشت دربسته حاجت روا برمی گردند.

 هر ساله ارادتمندان زیادی در این ایام برای عزارداری درخانه تاریخی آیت الله بروجردی (ره) گرد هم جمع می شوند، فضایی معنوی سراسر این خانه را فرا گرفته و با ورود به این خانه آرامش را احساس می کنی، همه با احترام وارد می شوند و به سید الشهدا سلام می کنند.

بیت تاریخی آیت الله بروجردی(ره) یکی از خانه های تاریخی بروجرد می باشد که سالها پیش در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که قدمت این خانه تاریخی بیش از ۱۳۰ سال بوده در خیابان صفا واقع شده است.
 در طول ۱۰ شب اول محرم از اذان مغرب تا ساعت هشت شب مراسم عزاداری محرم برگزار می گردد و عزاداران و ارادتمندان زیادی برای تبرک و عزاداری به خانه آیت الله بروجردی مراجعه می کنند.
 آیت الله بروجردی(ره) ۳۶سال از عمرخود را در این خانه تاریخی سپری کردند و تا ۱۳۲۰ در این محل سکونت داشتند که در طول این مدت بسیاری از علما از جای جای نقاط کشور برای فرا گیری علوم به بروجرد و به نزد آیت الله بروجردی(ره) مراجعه می کردند.

 در سال ۱۳۲۳ آیت الله بروجردی(ره) برای معالجه به تهران می رود و در مسیر سفر به حضرت معصومه(س) متوسل می شود و بعد از بهبودی از بیماری وطبق درخواست علما ازایشان، آیت الله بروجردی(ره) برای تدریس به قم می روند و تا سال ۱۳۴۰ به مدت ۱۷ سال مشغول به تدریس می شوند که در طول این ۱۷ سال موفق به تربیت ۷۰۰ مجتهد می شوند.
عشق و ارادت آیت الله بروجردی به اباعبدالله الحسین غیر قابل وصف است تاجایی که  ۵۰ سال در زمان حیات آیت الله بروجردی(ره) مراسم عزاداری در این خانه تاریخی برگزار می شده و بعد از رحلت آیت الله بروجردی(ره) نیز برگزاری این مراسم ادامه دارد به طوری که بیش از ۱۰۰ سال است که عزاداری  محرم در این بیت برگزار می گردد.

به گزارش ایرنا،خانه آیت الله العظمی بروجردی در شهر بروجرد خانه ای است زیبا و آرام با حیاطی دلباز و سرپوشیده با شیشه هایی آبی و حوضی در میان آن.

در طبقه دوم این ساختمان حسینیه ای کوچک مهیا شده برای عزادارانی که در دهه اول محرم و ایام فاطمیه برای عزاداری به اینجا می آیند.
یکی از آداب رایج در شهرستان بروجرد برگزاری مراسم های عزاداری ایام محرم از جمله مراسم روز تاسوعا و عاشورا و شام غریبان در منزل قدیمی آیت الله العظمی سید حسین بروجردی مرجع بزرگ شیعیان دنیا است به طوریکه با حضور در این خانه روحانی می توانی پیوند عزداری محرم و دست نیاز مردمانی که به در خانه فرزند پیامبر آمده اند را به وضوح ببینی.
حضور در مراسم عزاداری خانه ˈآقاˈ مختص به بروجردی ها و حتی لرستانی ها نیست بلکه هر ساله افراد زیادی از سراسر کشور برای ادای حاجت و نذر و یا برآوردن دست نیاز به این خانه روحانی می آیند و در میان تار و پود این خانه قدیمی به دنبال مراد و مقصود خود می گردند.
حوض بزرگ وسط خانه آقا شاید حرف ها برای گفتن دارد ، مردم عزادار ظرف هایی از آب این حوض برای شفای مریضان و حاجت روایی بیمارانشان بر می دارنند.

خادمین مراسم سوگواری سرور و سالار شهیدان در خانه آقا همه نوه و نتیجه های آیت الله بروجردی هستند که با لبخندی سرشار از معنویت عزاداران و حاجتمندان را هدایت و با دادن چای، نقل و خرما از آنها پذیرایی می کنند.
زندگینامه مرجع بزرگ شیعیان 
آیت الله حاج آقاحسین طباطبایی بروجردی، فرزند حاج علی آقا طباطبایی بروجردی از سادات سلسله طباطبایی بود که نسبت آنان به حضرت امام حسن مجتبی (ع) می رسد.
آیت الله بروجردی در صفر سال ۱۲۹۲ هجری قمری در شهر بروجرد دیده به جهان گشود. جد پنجم آیت الله بروجردی به نام سید محمد طباطبایی بروجردی نوه دختری علامه مجلسی است.
آیت الله بروجردی علوم مقدماتی را در بروجرد نزد پدرش فرا گرفت و در ۱۸ سالگی برای تکمیل تحصیلات به اصفهان رفت و در آنجا نزد ابوالمعالی کلباسی، سید باقر درچه ای و میر سید تقی مدرسی، در مدارس کلباسی و صدر اصفهانی به تحصیل پرداخت و مدتی نیز از محضر آخوند محمد و جهانگیر خان قشقایی استفاده کرد.
در سال ۱۳۱۸ قمری به نجف اشرف عزیمت کردند و به محضر درس مرحوم آخوند محمد کاظم خراسانی وارد شد و به تحصیل علم پرداخت.
آیت الله بروجردی در سال ۱۳۲۸ هجری قمری با تصدیق علماء اعلام از جمله آیت الله العظمی آخوند خراسانی و شریعت اصفهانی از نجف به ایران مراجعت کرد و در بروجرد اقامت گزید و مدت ۳۳ سال مرجع تقلید اهالی غرب و جنوب غربی ایران و قسمتی از خراسان و ممالک عراق بودند و چندین سال از بهترین ایام عمرش را در زادگاه خود به ترویج، تدریس و تألیف سپری کردند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =