امامعلی رحمان در انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان شرکت می‌کند

تهران - ایرنا - امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان که از سال ۱۹۹۲ تاکنون سکان هدایت کشور را به عهده دارد نامزدی خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر (مهر) اعلام کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از یورونیوز ، امامعلی رحمان که در جریان استقلال تاجیکستان از اتحاد جماهیر شوروی (سابق)  نقش مهمی بازی کرد، روز چهارشنبه در جریان کنگره فدراسیون سندیکاهای مستقل تاجیکستان اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کند.

انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان ۱۱ اکتبر (۲۰ مهر) برگزار می شود.

یورو نیوز  افزود : رئیس جمهوری تاجیکستان در سال‌های گذشته با هدف مدیریت بهینه بر کشور که برخی کاستی های دوران اتحاد جماهیر شوروی را به ارث برده بود چند بار قانون اساسی کشور را ترمیم کرده است .

 رستم امامعلی پسر بزرگ رئیس جمهوری تاجیکستان در حال حاضر شهردار دوشنبه، پایتخت و همچنین رئیس سنای این کشور است. بر اساس قانون اساسی تاجیکستان، در شرایطی که رئیس جمهوری نتواند وظایف قانونی‌اش را انجام دهد این رئیس سنای کشور است که بطور موقت و تا برگزاری انتخابات جانشین رئیس جمهوری می‌شود تا هم در روند حاکمیتی کشور خللی ایجاد نشود و هم روند توسعه کشور دچار وقفه نگردد.

مجله خبری الکترونیکی «دیپلمات» فعال در حوزه آسیا-اقیانوسیه هم در گزارشی از اعلام نامزدی امامعلی رحمان نوشت که رحمان با این کار به گمانه‌زنی‌ها در خصوص کناره‌گیری از قدرت پایان داد، چرا که برخی احزاب و گروه های مخالف و حتی رسانه های خارجی آتها بارها سعی کردند با گمانه زنی هایی منفی افکار عمومی را منحرف کنند.

این مجله افزود :رحمان که در چهار دوره پیشین انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان در سال‌های ۱۹۹۹،۱۹۹۲ ،۲۰۰۶ و ۲۰۱۳ به ترتیب ۵۹.۵، ۹۷.۶، ۷۹.۳ و ۸۳.۹۲ درصد آرا را از آن خود کرده بود  برای پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در یازدهم اکتبر/ ۲۰ مهر نامزد شده است .

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که او بار دیگر در این انتخابات بدون رقیب برنده شود.

تاجیکستان ۹ میلیون نفر جمعیت دارد . 
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =