نماینده مریوان و سروآباد: کولبری در شان مردم کردستان نیست

سنندج - ایرنا - نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: کولبری در شان مردم با فرهنگ و اصیل کردستان نیست و اگر امروز جوانان این منطقه به این پدیده روی آورده‌اند به دلیل فقر و نبود اشتغال است.

به گزارش ایرنا، شیوا قاسمی پور شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای اداری سروآباد اظهار داشت: اگر امروز مردم کردستان در مناطق مرزی به شغل کاذب کولبری روی آورده‌اند به دلیل سهل انگاری و کم کاری برخی از مدیران و مسوولانی است که باعث شده سفره این مردم خالی باشد و به ناچار به کولبری گرایش پیدا کنند.

وی افزود: همه مسوولان باید با تعامل و همفکری و ارتباط باهم به فکر ایجاد درآمد ثابت و پایدار در مناطق مرزی باشند و اجازه ندهند که مردم کردستان در این مناطق کولبری کنند و دچار سختی و گرفتاری شوند.

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مردم کردستان در طول هشت سال جنگ تحمیلی با تمام وجود از آب و خاک میهن اسلامی دفاع کردند و به دشمنان اجازه تعدی ندادند و امروز وظیفه مسوولان است که قدردان این مردم باشند و مشکلات آنها را برطرف و پیگیری کنند.

قاسمی پور به ظرفیت های سروآباد اشاره کرد و افزود: این شهرستان در بخش کشاورزی و گردشگری باتوجه به قرار گرفتن منطقه تاریخی و گردشگری هورامان ظرفیت بسیار خوبی دارد که توجه ویژه این بخش ها می تواند در راستای ایجاد درآمد ثابت و رفع محرومیت زدایی تاثیرگذار باشد.

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی با تقدیر و تشکر از خدمات و اقدامات بنیاد علوی مستقر در سروآباد گفت: طرح ها و پروژه های بسیار خوبی در سروآباد توسط بنیاد علوی در دست اجرا است که امیداریم با اجرای این طرح ها شاهد ایجاد رونق و اشتغال باشیم.

وی تاکید کرد: همه مدیران و مسوولان باید اولویت خود را خدمتگزاری صادقانه و بی منت به مردم قرار دهند و با صحه صدر و روی گشاده با مردم که ولی نعمتان نظام و مسوولان هستند برخورد کنند.

نماینده مردم سروآباد و مریوان در مجلس شورای اسلامی افزود: از طریق مجلس شورای اسلامی و در سطح کلان مشکلات استان کردستان به ویژه حوزه انتخابیه مریوان و سروآباد را پیگیری می کنم و امیدواریم بتوانیم مشکلات این منطقه را کاهش داده و خدمتی صادقانه و ماندگار برای منطقه انجام دهیم.

چرخ توسعه در سروآباد به راه افتاده است

فرماندار سروآباد نیز گفت: چرخ توسعه در شهرستان سروآباد با اجرای پروژه های بسیار خوبی که در این شهرستان در حال اجرا است به راه افتاده است و در آینده ای نزدیک شاهد پیشرفت و شکوفایی این شهرستان خواهیم بود.

یوسف باشی  اظهار داشت: تکمیل محور ارتباطی سروآباد کامیاران، تکمیل محور ارتباطی هورامان به پاوه و آسفالت و بهسازی جاده روستاهای دیوزناو و جولانده (به عنوان ۲ روستای قطب تولید ماهیان سردآبی استان کردستان) پروژه های بسیار خوبی هستند که باعث رونق و شکوفایی شهرستان سروآباد می‌شوند.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه های مهم دولت کمک به شهرستان‌های محروم و کمتر توسعه یافته است افزود: دولت در سال های اخیر به شهرستان سروآباد توجه ویژه ای داشته است و علی رغم تورم بالا که در اثر تحریم های دشمنان بوده اجرای پروژه های عمرانی و اقتصادی را در این شهرستان و سایر نقاط کشور متوقف نکرده است.

فرماندار سروآباد افزود: اعتبارات اختصاص یافته به شهرستان برای  امسال باوجود شرایط سخت اقتصادی و تحریم های دشمنان ۱۸۰  میلیارد ریال است که امیداوریم با نظر مساعد و ویژه مسوولان استانی باتوجه به محرومیت سروآباد، این اعتبارات اختصاص یافته به صورت کامل تخصیص پیدا کند.

وی به پروژه‌های نیمه تمام این شهرستان نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۷۰ پروژه نیمه تمام در سروآباد وجود دارد که برای تکمیل این پروژه ها در مجموع اعتباری بالغ بر ۱۴۰ میلیارد تومان نیاز است.

باشی یادآور شد: مهمترین مشکلات شهرستان سروآباد در بحث آب شرب، آب کشاورزی و اشتغال است که این مشکلات در سال‌های گذشته باعث مهاجرت مردم از این شهرستان شده است ولی در چند سال گذشته با اجرای طرح های خوب دولت در این شهرستان شاهد مهاجرت معکوس در سطح روستاها بوده ایم.

وی تاکید کرد: شهرستان سروآباد از شهرستان‌های محروم و کم برخوردار کشور است که نیازمند توجه ویژه است و مسوولان نباید به این شهرستان همانند سایر شهرستان های دیگر نگاه کنند و باید ویژه تر به سروآباد رسیدگی کنند.

باشی افزود: سروآباد که از سال ۸۱ از شهرستان مریوان جدا شده و به شهرستان ارتقا یافت تاکنون ۲۰ اداره در این شهرستان فاقد ساختمان اداری بوده و به صورت اجاره ای هستند و ۶ اداره نیز به خاطر نبود جا و مکان هنوز در شهرستان مستقر نشده‌اند.

وی با تسلیت ایام محرم و تبریک هفته دولت اظهار داشت: امسال در هفته دولت ۲۷ پروژه با اعتباری بیش از ۱۴۶ میلیارد ریال در این شهرستان افتتاح و به بهره برداری رسید.

فرماندار سروآباد یادآور شد: در طول هفت سال از عمر دولت تدبیر و امید علی رغم تحریم های ناجوانمردانه و ظالمانه دشمنان اقدامات بسیار خوبی در تمامی زمینه‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی در سروآباد انجام شده است که می توان به گازرسانی به روستاهای تابعه، بهسازی و آسفالت راه روستایی، برق رسانی و آبرسانی به روستاها اشاره کرد.

در ادامه شهردار سروآباد نیز با تقدیر و تشکر از توجه ویژه مسوولان نسبت به شهرداری این شهر اظهار داشت: شهرداری سروآباد به دلیل عدم درآمد ثابت و پایدار با مشکلات زیادی روبرو است که برای حل این مشکلات نیازمند توجه ویژه مسوولان ارشد شهرستان و استانی است.

سالار محمدی افزود: بدهی ادارات سطح شهرستان به شهرداری سروآباد یکی دیگر از مشکلاتی است که از سال های قبل تاکنون باقی مانده است که اگر ادارات بدهی خود را به شهرداری پرداخت کند مشکلات این شهرداری تا حدود زیادی کاهش پیدا می کند.

وی خواستار تخصیص بودجه باتوجه به موافقت و دستور رئیس مدیریت بحران کشور شد و یادآور شد: تکمیل پارک اقامتی سیاحتی شهر سروآباد و احداث پارک بانوان در شهر سروآباد از مهمترین پروژه های شهرداری سروآباد است که در دست اجرا بوده و برای تکمیل شدن نیازمند اعتبارات ویژه است که امیدواریم بودجه لازم برای اتمام این طرح ها به شهرداری اختصاص یابد.

مسوول بنیاد علوی مستقر در شهرستان سروآباد نیز در این جلسه اظهار داشت: بنیاد علوی از ۲ سال پیش در این شهرستان با هدف رفع محرومیت زدایی مستقر شده است.

رضا ولی بیگی افزود: در سطح کشور ۳۱ شهرستان محروم و کم برخوردار برای اجرای طرح های محرومیت زدایی انتخاب شده اند که شهرستان سروآباد در استان کردستان در بین این شهرستان های محروم قرار دارد و به عنوان نقطه پایلوت استان کردستان انتخاب شده است.

وی یادآور شد: اولویت اجرای طرح های بنیاد علوی در شهرستان سروآباد پروژه های نیمه تمام دولت است و سعی کرده ایم که وارد پروژه های جدیدی نشویم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۸۷ پروژه نیمه تمام در شهرستان سروآباد را شناسایی و در دست اقدام داریم که ۲۷ پروژه در دست اجرا است که بیشتر در بخش های آب و فاضلاب، مرمت و تعمیر مدارس و توسعه بیمارستان هورامان تخت است.

ولی بیگی گفت:‌ یکی از پروژه های مهم نهال کاری ۳۰۰ هکتار از اراضی ملی است که در اجرای این طرح یک میلیون و ۴۰۰ اصل نهال مثمر کاشته می شود و جزو پروژه های میلیاردی بنیاد علوی در شهرستان سروآباد است.

به گزارش ایرنا، دکتر بهرام نصراللهی زاده رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان روز چهارشنبه در چهارمین روز از هفته دولت در قالب یک هیئت همراه و نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی از شهرستان سروآباد بازدید کرد. شرکت در شورای اداری و بازدید از چندین طرح و پروژه بازدید کرد.

شهرستان سروآباد با ۲ بخش مرکزی و هورامان و جمعیتی افزون بر ۵۲ هزار نفر در فاصله ۹۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و ۲۴ کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها