۵ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۲۲:۳۷
کد خبرنگار: 804
کد خبر: 84018068
۰ نفر

برچسب‌ها

مقام پیشین سعودی ریاض را مسئول حفاظت از جان خانواده خود دانست

تهران- ایرنا- سعد الجبری رییس پیشین سرویس اطلاعاتی عربستان، مقام های سعودی را مسئول حفظ جان خانواده خود از جمله دامادش دانست که اخیرا از سوی دستگاه امنیتی دستگیر شده است.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، وی که هم اکنون در خارج بسر می برد گفت: مقام های امنیتی سعودی روز دوشنبه دامادش را برای بازجویی احضار و او را دستگیر کردند.

الجبری این اقدام را تلاشی از سوی مقام های سعودی برای تحت فشار قرار دادن خود و نوعی باج خواهی و ارعاب توصیف کرد.

چند هفته پیش الجبری در دادگاهی در آمریکا با طرح دعوی علیه دولت سعودی، بن سلمان ولیعهد این کشور را به اعزام یک تیم برای ترور خود متهم کرد.

طرح دعوی الجبری بر اساس اسنادی است که تاکید دارد، ولیعهد عربستان تیمی را به کانادا فرستاده تا او را به قتل برسانند.اسناد مذکور بر اساس اطلاعاتی است که مسئولان ارشد آمریکایی از جزئیات عملیات ترور الجبری از سوی بن سلمان آگاه شده‌اند. 

این دادخواست اشاره دارد که ولیعهد سعودی، الجبری را در کانادا و آمریکا تحت تعقیب قرار داده است تا او را ترور کند و پرونده‌های بسیار مهمی را به دست آورد. 

پیشتر نیز روزنامه " وال استریت ژورنال "  از نگرانی مقامات اطلاعاتی آمریکا و کاناد نسبت به اقدام عربستان برای جلب الجبری خبر داده و نوشته بود: ریاض سعی در جلب سعد الجبری مشاور سابق شاهزاده "محمد بن نایف" (ولیعهد سابق) و مقام ارشد سابق اطلاعات عربستان که مسئولیت پرداخت اعتبارات مالی کشورش برای "مبارزه با تروریسم" را بر عهده داشت و اکنون به کانادا گریخته را دارد، اما مقامات اطلاعاتی آمریکا و اروپا نگران آن هستند که اقدامات عربستان در این‌باره موجب شود یکی از طرفین یا هر دوی آن‌ها برای تقویت موضع خود، اسرار و رازهای حساس همکاری واشنگتن و ریاض به بهانه مبارزه با تروریسم را فاش کنند. 

الجبری می‌گوید که مقامات عربستان ۲ پسرش را بدون هیچ توجیه قانونی ربوده‌اند و آزادی آن‌ها را به بازگشت من به عربستان مشروط کرده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =