مقاوم سازی روستایی تضمین کننده سلامت روستاییان هنگام بروز حوادث است

شیراز - ایرنا- مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس در سفر به شهرستان خرم بید و بازدید از طرح های توسعه روستایی دراین شهرستان بر لزوم تلاش برای استقبال بیشتر روستاییان از اجرای طرح های مقاوم سازی بافت های فرسوده و همچنین مشارکت در اجرای طرح های بهسازی و توسعه معابر تاکید کرد و اظهار داشت : بهسازی و مقاوم سازی روستایی تضمین کننده سلامت روستاییان هنگام بروز حوادث است.

عطا الله زمانی روز چهارشنبه همزمان با هفته دولت در این سفر با  گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر و شهدای دولت اظهار داشت : هفته دولت فرصتی برای شتاب بخشی خدمات دولت و کمک به نیازمندان با توسعه فعالیت های جهادی و خدمت بی منت است .

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس ، تامین سرپناه برای نیازمندان و مددجویان را از رسالت ها و کارکردهای اصلی بنیاد مسکن دانست و گفت: این بخشی از آموزه های اصلی ایجاد بنیاد مسکن است که برای نیازمندان و طبقات و اقشار محروم جامعه خدمات دوچندان داشته باشد .

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس در ادامه از پروژه های عمران روستایی در روستای حاجی آباد این شهرستان بازدید کرد ، طرح های عمران روستایی در این روستا با اعتباری معادل ۱۹۰۰ میلیون ریال اعتبار معادن و ۴۱۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی و قیر رایگان در حال اجرا است .

 زمانی در ادامه از طرح های عمران روستایی در روستای قلعه میرزا  بازدید کرد ، دراین روستا نیز طرح های توسعه روستایی با ۲۹۰۰ میلیون ریال اعتبار معادن و ۳۱۰۰ میلیون ریال اعتبارات قیر رایگان در حال اجرا است .

بازدید از زمین اختصاص یافته برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن نیز در سفر مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس انجام شد .۶ قطعه زمین در شهرستان خرم بید به مساحت ۲۱۱۶ متر مربع در ضلع غربی پروژه مسکن ۳۰ واحدی این شهرستان به تعداد ۳۱۱ نفر ثبت شده و برای طرح اقدام ملی مسکن در نظر گرفته شده است .

زمانی همچنین از پروژه ۱۰۰ واحدی مسکن که دراین شهرستان با مشارکت خیرین احداث می شود بازدید کرد ، این پروژه مشتمل بر ۲۵ بلوک ۲ واحدی به صورت دو طبقه است که در زمینی به مساحت ۹ هزار متر مربع که توسط خیر حاج سراج واعظ اهدا شده در حال ساخت است ، برای احداث این طرح مسکونی ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات ویژه طرح مسکن روستایی در نظر گرفته شده است .

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس در حاشیه این بازدید ها بر لزوم تداوم اجرای طرح های توسعه روستایی ، مقاوم سازی بافت های روستایی ، توسعه معابر ، احداث مسکن مددجویان ، اهدای سند مالکیت واحدهای شهری و روستایی و تامین مسکن شهری متناسب با نیاز و سطوح درآمدی طبقات مختلف تاکید کرد .

 زمانی ، مقاوم سازی بافت های فرسوده روستاها را نیز از جمله شاخص های اصلی توسعه روستایی در استان فارس بر شمرد و گفت: ۲۳۵ هزار و ۲۶۸ واحد مسکونی روستایی تا کنون دراستان فارس مقاوم سازی شده است ، به عبارت دیگر در استان فارس حدود ۵۶.۸ درصد از خانوارهای روستایی از مقاوم سازی واحد های مسکونی بهره مند شده است ، لازم است با مشارکت و همراهی مسوولان محلی ، دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی در روستاها زمینه استقبال بیشتر روستاییان از اجرای طرح های مقاوم سازی روستایی بیشتر شود .

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس همچنین در سفر به شهرستان بوانات  در آیین بهره برداری نمادین  از یک واحد مسکن مدد جویی به صورت شرکت کرد و اظهار داشت : فرصت های توسعه روستایی و محرومیت زدایی عرصه ای برای خدمت به مردم است .

زمانی در این آیین که با حضور جمعی از مسوولان شهرستان بوانات انجام گرفت با گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر و نکوداشت هفته دولت ، بر عزم و اراده جهادی برای پایان دادن به محرومیت ها و گرفتن سهم عادلانه و برابر از توسعه برای روستاها و مناطق محروم با نهضت خدمت رسانی تاکید کرد .

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس از پروژه آسفالت روستای امام زاده بزم و اکبری دراین شهرستان بازدید کرد و گفت: طرح های توسعه معابر و بهسازی محیط روستاها در شرایط کنونی که دولت و بنیاد با مسایل منابع مالی روبرو هستند از جمله تاثیر گذارترین طرح های توسعه روستایی است که طعم خدمت را در کام روستاییان و مردم می نشاند ، ساکنان این مناطق می دانند که به رغم مشکلات تامین منابع ، دولت و بنیاد مسکن همچنان بر انجام خدمت بی منت برای مردم تاکید می کنند و از هیچ کوششی دراین عرصه دریغ نمی ورزند .

 زمانی همچنین در جلسه بررسی عملکرد بنیاد مسکن دراین شهرستان گزارشی از اقدامات انجام شده ارائه داد و گفت:   کمک به احداث مسکن در مناطق روستایی ، کمک به خانوارهای دارای عضو معلول در این مناطق برای تامین مسکن و سرپناه و کمک به خانوارهای تحت پوشش نهادهای امدادی برای تامین مسکن  از اقدامات دولت و بنیاد مسکن است بنیاد مسکن استان فارس در یکسال گذشته برای ۴ هزار و ۳۰۹ واحد مسکن روستایی تسهیلاتی به میزان  ۱۶۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال اختصاص داده است.

وی ادامه داد : برای کمک به ساخت واحدهای مسکونی خانواده های دارای ۲ عضومعلول نیز در استان فارس ۴۳ میلیارد و ۲۸۹ میلیون ریال اختصاص یافت و از این محل ۵۱۳ واحد مسکونی ساخته شده است. همچنین بنیاد مسکن در ساخت ۳۲۰ واحد مسکونی ویژه مدد جویان نیز مشارکت کرد و ۱۲ میلیارد و ۱۴۰ میلیون ریال به احداث این واحد ها اختصاص داد.

شهرستان های خرم بید و بوانات در فاصله ۱۸۶ و ۲۳۱ کیلومتری شمال شیراز در استان فارس قرار دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها