شهرداری‌ها نخستین خاکریز مطالبات مردم هستند

کاشان- ایرنا- معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور گفت: گستردگی کار شهرداری‌ها با توجه به افزون بر ۳۷۰ ماموریت آنها، بسیار زیاد است و به همین علت نخستین خاکریز مطالبات مردمی به شمار می‌روند.

مهدی جمالی‌نژاد روز چهارشنبه در دیدار با امام‌جمعه کاشان بیان کرد: ۶۵ هزار سکونتگاه و آبادی در کشور وجود دارد که ۳۷ هزار مورد آن دارای دهیاری هستند و یک هزار و ۳۷۰ شهر زیر نظر سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها فعالیت می‌کنند.

وی از وزارت کشور به عنوان یک مجموعه بین بخشی یاد کرد و افزود: همه طرح‌های عمرانی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها به لحاظ پیشرفت فیزیکی و مشکلات از سوی وزارت کشور رصد و پالایش می‌شود و به تناظر آن در مرکز استان‌ها این امور از سوی معاونان عمرانی استانداری‌ها صورت می‌گیرد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور با اشاره به مشکلات موجود، بخشی از آنها را ناشی از تحریم‌های ناجوانمردانه دانست و اظهار داشت: مشکلات و گرفتاری‌های ۲ سال گذشته کشور به اندازه بیش از ۲۰ سال قبل بوده است و انواع رویدادها از سیل، زلزله و آتش‌سوزی تا هجوم ملخ‌ها و بیماری کرونا را شاهد بودیم.

وی اضافه کرد: در این میان تنها موضوع درمان کرونا با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بود اما حتی سایر مسائل مرتبط منجمله کمیته‌های امنیتی‌ و تصمیم‌گیری‌ در مورد دستورالعمل‌هایی مانند فاصله‌گذاری اجتماعی با همکاری سایر وزارتخانه و به ویژه وزارت کشور است.

جمالی‌نژاد ادامه داد: طرح‌های زیادی با وجود همه این مشکلات سال گذشته در کشور افتتاح شد و امسال نیز نه تنها طرح‌ها متوقف نماند، بلکه کُند هم نشد؛ چنانکه به مناسبت گرامی‌داشت هفته دولت ۵۰ هزار میلیارد تومان طرح شامل افتتاح ۱۸ هزار طرح عمرانی و کلنگ‌زنی یک هزار و ۷۰۰ طرح در دست انجام است.

شهرداری‌ها نیازمند تسهیلگری و ساده‌سازی ضوابط

شهردار کاشان در این نشست با گلایه از ضوابط اجرایی دست و پاگیر، گفت: شهرداری‌های نیازمند تسهیل‌گری، حمایت و ساده‌سازی ضوابط هستند.

سعید ابریشمی‌راد با قدردانی از حمایت‌های معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان، افزود: ۵۹۶ لایحه متاسفانه به علت قوانین دست و پاگیر همچنان در انتظار رای کمیسیون ماده پنج است.

وی با اشاره به حجم زیاد کار در شهرداری‌ها، بیان کرد: کار کردن با قوانین و ضوابط موجود که از گذشته تا کنون فرقی نکرده است، برای اداره کردن امور شهرها با وضعیت کنونی تناسبی ندارد.

نماینده ولی‌فقیه در شهرستان و امام‌جمعه کاشان در این دیدار فلسفه پیدایش شهرستان‌های ویژه را افزایش حیطه اختیارات دانست و اظهارداشت: اگر بین عنوان و معنون فاصله افتاده، این عنوان ناکارآمد است.

آیت‌الله عباسعلی سلیمانی اضافه کرد: فرماندار به عنوان نماینده عالی دولت قدرت اجرایی و شهردار قدرت مبلمان شهری را بر عهده دارد که اگر بین این قدرت‌ها تناسب، هماهنگی و همکاری وجود نداشته باشد، شهر دچار آشفتگی و ناهماهنگی می‌شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه در شهرها با ناهماهنگی و ناموزونی ساخت و سازها رو به‌ رو هستیم و نیروهای متخصص فنی و حرفه‌ای باید به فکر کشور باشند.

نماینده ولی‌فقیه در شهرستان کاشان تاکید کرد: تنها در صورت همسویی و هماهنگی فرماندار و شهردار با همکاری شورای اسلامی شهر، می‌توان شهری نمونه و الگو به دور از هر گونه گرایش‌ها و کنش‌ها داشت.

وی همچنین بر لزوم استفاده از نمادهای هنری، تاریخی، علمی و صنعتی در سطح شهر تاکید کرد و گفت: تدوین سند چشم‌انداز ۵۰ ساله با استانداردهای علمی جهان و ایده‌آل برای شهر تاریخی مانند کاشان ضروری است.

آیت‌الله سلیمانی در ادامه خواستار ساماندهی نیروهای شرکتی،‌ قراردادی و امنیت شغلی کارگران شد و انجام این اقدام را در جلوگیری‌ از تضییع حقوق آنها ضروری دانست.

به گزارش ایرنا، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور و هیات همراه برای شرکت در آیین افتتاح چند طرح عمرانی شهری و صنعتی با ارزش افزون بر ۸۲۰ میلیارد ریال در چهارمین روز از هفته دولت به منطقه کاشان سفر کرده بود.

دوم تا هشتم شهریورماه به مناسبت گرامی‌داشت یاد شهدای حادثه تروریستی سال ۶۰ به ویژه محمدعلی رجایی، رئیس جمهوری و محمدجواد باهنر، نخست وزیر وقت با عنوان هفته دولت نام‌گذاری شده است.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۸ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =