دیپلمات پیشین: حمایت روسیه و چین از ایران صرفا به دلیل اختلاف‌شان با آمریکا نیست

تهران- ایرنا- یک دیپلمات پیشین با بیان اینکه حمایت روسیه و چین از ایران صرفا به دلیل اختلاف‌شان با آمریکا نیست، تاکید کرد: چینی‌ها و روس‌ها می‌فهمند اگر تن به خواسته آمریکا دهند، این مسئله می‌تواند تبدیل به رویه‌ای شود که به سود آنها هم نیست و می‌تواند علیه‌شان استفاده شود.

«ابوالقاسم دلفی» در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره مخالفت اروپا با اقدام آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران گفت: اروپا به ماهو اروپا موضعی اصولی نسبت به برجام دارد، به این معنا که آنها توافق هسته‌ای را اقدام و طرحی در راستای نظام عدم اشاعه و خلع سلاح  می‌دانند که بی‌نظیر بوده و دارای اهمیت بسیار زیادی است.

وی با بیان اینکه اروپا از همان ابتدای خروج آمریکا از برجام، به دنبال حفظ توافق هسته‌ای بود، اظهار داشت: هر بازیگری در نظام بین‌المللی دارای وزن و قد و قواره‌ای است که اگر این وزن و قد و قواره اندازه‌گیری نشده و در نظر گرفته نشود، این مسئله می‌تواند موجب اشتباه محاسباتی شود.

این کارشناس مسائل اروپا ادامه داد: اروپا از روزی که برجام امضا شد تا به امروز،  خط یکسانی را در قبال آن طی کرده است. در واقع، رویکرد اروپا، حفظ برجام و کاهش فشار ناشی از تنش میان ایران و آمریکا بوده است.

آمریکا برای همراه ساختن اروپا همه جانبه به میدان آمده‌ است

دلفی تصریح کرد: ترامپ پس از ریاست جمهوری، کمر به از بین بردن دستاوردهای دولت پیشین دموکرات خود بست به این معنا که نمی‌خواست دستاوردی از آمریکای اوباما باقی بماند. به همین خاطر مشاهده کردید که دولت ترامپ از بسیاری از توافقات و معاهداتی که آمریکا عضوی از آن بود - از جمله برجام - خارج شد.

وی با بیان اینکه اختلافات آمریکا و اروپا با روی کار آمدن ترامپ مجددا شعله‌ور شد، خاطرنشان کرد: خروج آمریکا از برجام اختلافات میان ایالات متحده و اتحادیه اروپا را شدت بخشید.  چراکه این مسئله به معنای پشت کردن واشنگتن به چندجانبه‌گرایی و روی آوردن به یکجانبه‌گرایی و بی‌توجهی به خواست متحدان و هم‌پیمانان بود.

سفیر سابق ایران در فرانسه با بیان اینکه با مخالفت اروپایی‌ها با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی و اسنپ بک دعوای میان اروپا و آمریکا علنی‌تر شده است، ابراز داشت: در این مقطع، فشارهای آمریکا بیشتر از هر زمان دیگری شده است. به عبارت دیگر، با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، فشارهای آمریکا به اروپا بیشتر شده و آمریکایی‌ها برای رسیدن به هدف و همراه ساختن اروپایی‌ها همه جانبه به میدان آمده‌اند.

ترامپ قبل از ریاست‌جمهوری فشار بر ایران را کلید زد

دلفی افزود: اروپایی‌ها به شدت زیر ضرباهنگ فشارهای آمریکایی بوده‌اند و ضرباتی هم متحمل شده اند اما آنها به این بلوغ رسیده بودند که با خواست آمریکای ترامپ همراهی نکرده و آن را قبول نکنند. البته مخالفت روسیه و چین هم موجب شد تا اروپا جرات بیشتری برای بیان مخالفت‌شان پیدا کنند و مواضع‌شان را علنی‌تر مطرح کنند.

وی با بیان اینکه اروپا هرچند در یکسال و چند ماه گذشته زیگزاگی عمل کرده‌اند ولی می‌خواهند برجام حفظ شود، عنوان کرد: آنها برجام را یک دستاورد سیاسی و امنیتی برای سیاست خارجی اتحادیه اروپا تلقی می‌کنند. علاوه بر این آنها هم نمی‌خواهند خدشه‌ای به نظام عدم اشاعه وارد شود و هم نمی‌خواهند از مواضع و اصول‌شان عدولی داشته باشند.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یادآور شد: توافق با تهران برای دولت ترامپ از اهمیت زیادی برخوردار است. ترامپ قبل از آنکه رئیس‌جمهور آمریکا شود، سیاست فشار بر ایران را کلید زده بود و می‌خواست بنا بر ادعایش، به یک توافق بهتر با آمریکا برسد.

اروپا نمی‌خواهد نام ترامپ از صندوق‌های آرا خارج شود

دلفی با تاکید بر اینکه رسیدن به توافق با ایران برای آمریکای ترامپ مهم است و او تشدید فشار بر ایران را مسیر رسیدن به این توافق می‌داند، بیان کرد: با توجه به وضعیت داخلی آمریکا، شیوع کرونا و تبعات اقتصادی ناشی از آن، دستیابی به توافق با ایران می‌تواند دستاوردی برای ترامپ تلقی شود و به همین خاطر، دولت آمریکا به دنبال وادار ساختن ایران برای گفت‌وگو با آمریکاست.

وی اضافه کرد:ایران کشوری نیست بخواهد تحت فشار وارد گفت‌وگو با کشور دیگری شود. در عین حال ایران همچنان آماده گفت‌وگو از طریق کانال کمیسیون مشترک برجام است و این آمریکا است که با خروج از توافق هسته‌ای، خود را از آن محروم کرده است.

این دیپلمات پیشین درباره درباره رویکرد اروپا نسبت به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: آنچه از فضای عمومی اروپا مشخص است، این است که اروپا نمی‌خواهد نام ترامپ از صندوق‌های آرا خارج شود چراکه معنای این مسئله، تشدید تنش‌ها و رقابت‌های بین دو بلوک، ناتو، سازمان‌های بین‌المللی و همکاری با چین است.

حمایت روسیه و چین از ایران صرفا به دلیل اختلاف‌شان با آمریکا نیست

دلفی با بیان اینکه اروپایی‌ها می‌دانند وصل شدن ایران و آمریکا و گفت‌وگوی آنها با یکدیگر می‌تواند دستاوردی برای ترامپ باشد، اظهار داشت: آنها ته دلشان به این مسئله راضی نیست و به این فکر می‌کنند که این امتیاز را به جمهوریخواهان تندرو ندهند و ترجیح می‌دهند اگر قرار باشد ایران و آمریکا با یکدیگر گفت‌وگو کنند، این امتیاز به یک گروه عاقل‌تر و میانه‌رو برسد.

وی درباره سقف حمایتی روسیه و چین از ایران هم تصریح کرد: هر کشوری براساس منافع و مصالح خود عمل می‌کند. چین و روسیه هم در قبال ایران راهبرد دارند همانطور که ایران در قبال این کشورها، دارای برنامه و راهبرد است. تا زمانی که منافع دو کشور تعریف شده و منطبق با یکدیگر باشد، این همکاری ادامه می‌یابد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه حمایت روسیه و چین از ایران صرفا به دلیل اختلاف‌شان با آمریکا نیست، خاطرنشان کرد: چینی‌ها و روس‌ها می‌فهمند اگر تن به خواسته آمریکا بدهند، این مسئله می‌تواند تبدیل به رویه‌ای شود که به سود آنها هم نیست و می‌تواند علیه‌ خود آنها استفاده شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha