افتتاح طرح انتقال آب بن به بروجن بخشی از مشکلات چهارمحال و بختیاری را رفع می‌کند

شهرکرد- ایرنا- نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، سامان و بن در مجلس شورای اسلامی با اشاره به روز خشکسالی یک دهه اخیر چهارمحال و بختیاری گفت: تکمیل و افتتاح طرح انتقال آب بن به بروجن بخشی از مشکل کم‌آبی و خشگسالی را رفع خواهد کرد.

احمد راستینه هفشجانی روز چهارشنبه همزمان با چهارمین روز از هفته دولت سال‌جاری در حاشیه دیدار معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور از طرح انتقال آب بن به بروجن تاکید کرد: کاهش سطح آب چاه‌ها، بالا آمدن سطح نیترات و کم شدن کیفیت آب از مشکلات ساکنان واقع در مسیر این طرح است.
وی افزود: تکمیل و بهره‌برداری از طرح انتقال آب بن به بروجن نیمی از جمعیت چهارمحال و بختیاری را از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بهره‌مند می‌کند.
راستینه تصریح کرد: چهارمحال و بختیاری مشکل تامین آب در بخش‌های آشامیدنی، صنعت و کشاورزی دارد و هم‌اکنون شهرک‌های صنعتی مانند شهرکرد با مشکل تامین آب مواجه است و با تانکر به‌صورت سیار آبرسانی می‌شود.
نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، سامان و بن در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: شهرک صنعتی شهرکرد هم‌اکنون با ۳۰ درصد ظرفیت فعالیت می‌کند و در صورت تامین آب و افزایش تولید، مشکل بیکاری در منطقه رفع و رونق اقتصادی ایجاد خواهد شد.
وی گفت: رییس‌جمهوری در سال ۱۳۹۳ در سفر به چهارمحال و بختیاری وعده داد طرح انتقال آب بن به بروجن تا سه سال بعد افتتاح شود، این در حالی است که به‌نظر می‌رسد اراده‌ای برای تکمیل و بهره‌برداری از این طرح در وزارت نیرو وجود نداشت.
وی افزود: طرح انتقال آب بن به بروجن اولویت نخست چهارمحال و بختیاری در سال‌جاری است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری نیز گفت: طرح انتقال آب بن به بروجن آب آشامیدنی ۴۶۵ هزار نفر از جمعیت این استان در ۱۳ شهر و ۱۱ روستا را تامین می‌کند.
فردوس کریمی تصریح کرد: این طرح ۱۱۶ کیلومتر خط اصلی و ۱۳۷ کیلومتر خط فرعی دارد و هم‌اکنون هفت پیمانکار در طول مسیر طرح انتقال آب بن به بروجن فعال است.
وی اظهار داشت: هم‌اینک فقط ۹.۵ کیلومتر از خط اصلی این طرح به‌علت کمبود اعتبارات اجرایی نشده که به‌زودی کامل می‌شود و تا پایان سال‌جاری تکمیل و بهره‌برداری خواهد شد.
به گزارش ایرنا،با بهره‌برداری از این طرح مشکل آب آشامیدنی ۱۳ شهر و ۱۱ روستای چهارمحال و بختیاری با جمعیتی افزون‌بر ۴۶۵ هزار نفر رفع می‌شود.
این طرح قرار است سالانه ۴۱ میلیون مترمکعب آب را از حوضه آبریز زاینده‌رود به مناطق شرقی چهارمحال و بختیاری که به شدت با پدیده خشکسالی درگیر است، منتقل کند.
همزمان با هفته دولت سال‌جاری ۲۶۲ طرح با دو هزار و ۵۰ میلیارد ریال اعتبار و ۴۴۸ نفر اشتغال‌زایی مستقیم در چهارمحال و بختیاری افتتاح و بهره‌برداری و همچنین ۸۶ طرح عمرانی با سه هزار و ۵۵۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال کلنگ‌زنی می‌شود.
از این تعداد افتتاح و بهره‌برداری ۶۰ طرح با ۷۴۵ میلیارد و ۱۴۸ میلیون ریال سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی ۹۹ نفر و کلنگ زنی و ۱۴۸ میلیون ریال هزینه کلنگ زنی ۱۶ طرح با یکهزار و ۲۱۳ میلیارد و ۵۲ میلیون ریال مختص شهرستان شهرکرد است.
دوم تا هشتم شهریور به مناسبت سالروز شهادت محمد علی رجایی و محمد جواد باهنر به عنوان هفته دولت نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها