وزیر دادگستری: ۱۷ لایحه قضایی از قوه قضاییه به دولت دوازدهم ارسال شده است

تهران - ایرنا - وزیر دادگستری با تاکید بر بررسی دقیق و متقن لوایح قضایی در کمیسیون لوایح دولت گفت: ۱۷ لایحه قضایی از قوه قضاییه به دولت دوازدهم ارسال شده است.

سید علیرضا آوایی روز یکشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا درباره لوایح قضایی افزود: کمیسیون لوایح که مسئولیت آن برعهده وزیر دادگستری است، جزو کمیسیون های منضبط و مرتب است که هر شنبه جلسات آن منظم برگزار می شود.

وی درباره عنوان لوایح قضایی که در دولت دوازدهم در جریان رسیدگی قرار دارد، اظهار داشت: لایحه مبارزه با قاچاق انسان و اعضای بدن، لایحه نحوه اداره و بهره برداری از آپارتمان ها، لایحه ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری، لایحه پلیس ویژه اطفال و نوجوانان، لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان و لایحه  شوراهای حل اختلاف از جمله این لوایح است.

آوایی اضافه کرد: لایحه صیانت از حقوق زنان، لایحه اصلاحی قانون صدور چک، لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی، لایحه قاچاق کالا و ارز، لایحه اصلاح قانون مبارزه مالی با تروریسم، لایحه دائمی شدن قانون آیین دادرسی کیفریو لایحه دائمی شدن قانون مجازات اسلامی از دیگر لوایح در جریان رسیدگی است.

وی افزود: لایحه الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر، لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق اسلحه و مهمات، لایحه اصلاح موادی از قانون تجارت درخصوص ورشکستگی و لایحه جامع اداری و استخدامی قوه قضاییه نیز از دستگاه قضا به دولت ارسال شده است.

آوایی اظهار داشت: علاوه بر این ۱۷ لایحه که از سوی قوه قضاییه به دولت ارسال شده، ۱۷ لایحه دیگر که بخشی از آنها قضایی بود برای اعلام نظر قوه قضاییه به دستگاه قضا ارجاع شد.

وی ادامه داد: لایحه مبارزه با فساد و ارتقای سلامت اداری، لایحه تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی، لایحه پیشگیری و مقابله با تقلب آثار علمی، لایحه تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون ثبت اختراعات و لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور از جمله این لوایح هستند.

آوایی اضافه کرد: لایحه محدود و مقید سازی طلاق شوهر (۱۱۳۳ قانون مدنی)، لایحه مسئولیت مدنی موسسات عمومی، لایحه وثایق بانکی، لایحه الزام به ثبت معاملات در سامانه ثبت املاک و مستغلات، لایحه سازمان های مردم نهاد، لایحه ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی، لایحه برابری دیه زن و مرد، لایحه نحوه مدیریت تعارض منافع، لایحه تعیین حداقل سن ازدواج دختران و پسران (اصلاح ماده ۱۰۴۱)، لایحه تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف، لایحه حمایت از سهامداران خرد و اصلاح موادی از قانون تجارت و لایحه شفافیت برای اخذ نظر قوه قضاییه ارسال شده است.

وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: برخی از این لوایح مختصر و برخی مفصل و گاهی فنی و حساس است بنابراین زمان زیادی برای بررسی دقیق و کارشناسی برای آنها انجام می شود و گاهی ممکن است از یک لایحه ۷۰ ماده ای سه ماده مدت ها زمان بررسی لازم داشته باشد.

آوایی اظهارداشت: اکنون کمیسیون لوایح در حال بررسی لایحه کرامت بانوان است و این لایحه توسط جمعی از کارشناسان و متخصصان با حضور معاونان رئیس جمهوری بررسی می شود و گاهی در طول زمان یک ساعت و نیم تنها سه ماده مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

وی افزود: بررسی بخشی از این ۱۷ لایحه تمام شده و به مجلس رفته و برخی هم به کمیسیون دولت ارسال شده است.

وزیر دادگستری گفت: قوه قضاییه در زمینه ارسال لوایح و آیین نامه ها فعال شده و کار ما را تقریبا قدری زیادتر کرده است.

آوایی تاکید کرد: اگر در بررسی لوایح کند پیش می رویم علت این است که می خواهیم دقت بیشتری داشته باشیم. لوایح متنوع و سنگین هستند بنابراین زمان زیادی برای بررسی لازم است و دقت می کنیم کار متقن انجام شود زیرا مردم با این قوانین می خواهند زندگی کنند و گاهی اگر کار با عجله انجام شود بعدا همه گرفتار می شوند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha