باد و گرد و خاک با سرعت ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت زابل را درنوردید

زاهدان- ایرنا- معاون فنی و شبکه ایستگاه‌های هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بیشینه سرعت وزش باد در زابل با شدت گرفتن جریانات شمالی به ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت رسید و سبب کاهش شدید دید افقی در شمال استان شد.

محمود دیانتی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: همان‌طور که انتظار می‌رفت از روز سه‌شنبه بر شدت وزش بادهای ۱۲۰ روزه در پنج شهرستان شمالی استان افزوده شد به طوریکه تا ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه امروز بیشینه سرعت وزش باد در زابل به ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت رسید و شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه این شهر را به چهار متر کاهش داد.
وی افزود: هم‌اینک سرعت لحظه‌ای وزش باد در زابل ۹۰کیلومتر بر ساعت بوده که گردوغبار حاصل شعاع دید افقی را به ۶ هزار متر کاهش داده است.
معاون فنی و شبکه ایستگاه‌های هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در زهک از دیگر شهرهای شمالی استان نیز وزش باد شدید و گردوخاک جریان دارد به نحوی که شعاع دید افقی در محدوده اداره هواشناسی این شهر را به سه هزار متر کاهش داده است.
و ادامه داد: بر اساس آخرین خروجی نقشه‌های پیشیابی و مدل‌های عددی همچنان وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه در شمال استان ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود در برخی مناطق منجر به خیزش گردوخاک، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا شود.
دیانتی افزود: توصیه می‌شود در زمان غبارآلود شدن هوا از تردد غیرضروری در فضای باز خودداری و در ترددهای جاده‌ای احتیاط شود.
وی ادامه داد: در برخی نقاط مسیرهای ارتباطی شمال سیستان و بلوچستان نظیر محدوده «تاسوکی تا شیله» در  مسیر زاهدان به زابل شدت گردوخاک بیشتر خواهد بود به طوریکه سبب کاهش شدید دید افقی می‌شود.

معاون فنی و شبکه ایستگاه‌های هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد شدید علاوه‌بر زابل در سایر شهرستان‌های شمالی استان نیز جریان دارد به طوریکه بیشینه سرعت وزش باد در زهک و هامون به ۲۱ متر بر ثانیه معادل ۷۶ کیلومتر بر ساعت رسید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha