مسابقه حفظ و مفاهیم طرح ملی ۱۴۵۴ آغاز شد

تهران- ایرنا- مسابقه سراسری حفظ و مفاهیم طرح ملی قرآنی ۱۴۵۴ به صورت برخط (آنلاین) از امروز (چهارشنبه، پنجم شهریور) آغاز شد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی شبکه قرآن و معارف سیما، چهاردهمین سال برگزاری طرح ملی قرآنی صدا و سیما با عنوان طرح ملی و قرآنی بشارت ۱۴۵۴ از ۳۱ خرداد با شعار «خانواده و آرامش» در سراسر کشور آغاز شد.

این طرح ملی و قرآنی با محوریت آیات کاربردی و موضوعی قرآن کریم در خصوص گفتمان قرآنی در جامعه با هماهنگی تمام شبکه های سیما، صدا و سیمای مراکز استان ها و نهادهای قرآنی کشور تا ۳۱ مرداد در ۳۲ استان کشور ادامه داشت. 

طرح درس خانواده و آرامش شامل موضوع ها و آیات کاربردی قرآن، برگزاری مسابقه روزانه از شبکه های سیما در عنوان های مختلف و همچنین مسابقه های جانبی مانند خطاطی و داستان نویسی از بخش های طرح قرآنی ۱۴۵۴ بود. 

علاوه بر پخش برنامه های طرح ۱۴۵۴ از  شبکه های یک، دو، سه، چهار، پنج، آموزش و افق، شبکه های رادیویی قرآن، معارف، جوان، فرهنگ، ایران، تهران، سلامت، ورزش، اقتصاد و گفت و گو نیز برنامه هایی را با محوریت طرح ۱۴۵۴ پخش کردند و یک کانال ۲۴ ساعته از طریق اپلیکیشن سپهر در این راستا تدارک دیده شده بود.

در این طرح که به مناسبت هزار و چهارصد و پنجاه و چهارمین سالروز نزول قرآن کریم به این نام نامگذاری شده است، هر هفته یک موضوع مطرح و هفت آیه مرتبط با آن به مخاطبان ارائه ‌شد و در نهایت این طرح در هفته نهم همزمان با ایام محرم با موضوع امر به معروف و نهی از منکر پایان یافت.
یکی از تفاوت های این دوره از طرح ملی قرآنی با دوره های قبل، تغییر رویکرد از سوره محوری به آیه محوری و بیان مفاهیم بود به گونه ای که طی ۶۰ روز، ۶۰ آیه در دستور کار طرح قرار گرفت و در مجموع دو هزار برنامه و ۶۰ هزار دقیقه برنامه در قالب این طرح قرآنی تولید و پخش شد.
اجرای این طرح با هم افزایی نهادهای قرآنی نظیر صدا و سیما با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان دارالقرآن الکریم، شورای عالی قرآن و شورای توسعه فرهنگ قرآنی شورای عالی انقلاب فرهنگی سازماندهی شد.

بر اساس این گزارش مسابقه سراسری آنلاین حفظ و مفاهیم طرح ملی قرآنی ۱۴۵۴ از امروز آغاز می شود و علاقه مندان می توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی شبکه قرآن و معارف سیما به نشانی  ضمن دریافت کتاب طرح، در مسابقه مذکور شرکت کنند.
سوالات مسابقه از محتوای طرح درس طرح ملی قرانی ۱۴۵۴ با محور قرآن، خانواده و آرامش و تقسیر کاربردی ۶۳ آیه از قران کریم انتخاب شده است. در این مسابقه ۱۵ سوال حفظ و ۱۵ سوال مفاهیم به صورت تصادفی در اختیار هر کدام از شرکت کنندگان قرار می گیرد و زمان پاسخگویی به سوالات حفظ ۱۰ دقیقه و زمان پاسخگویی به سوالات مفاهیم آزاد می باشد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha