رسانه‌های آلمانی: راه فشار آمریکا علیه ایران مسدود شد

تهران- ایرنا- رسانه‌های آلمانی اقدام اخیر شورای امنیت سازمان ملل در ممانعت از تلاش بیشتر آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به منزله توقف این تلاش‌ها از سوی شورای امنیت سازمان ملل دانستند.

به گزارش ایرنا، «دایان دیجانی» سفیر اندونزی در سازمان ملل که کشورش ریاست دوره ای شورای امنیت را بر عهده دارد، روز گذشته (سه شنبه) اعلام کرد که طبق خواست روسیه و چین، نتایج آرای ۱۵ عضو درباره درخواست آمریکا منتشر شده است. وی افزود: همه اعضای شورای امنیت بجز دومنیکن و خود آمریکا اعلام کرده اند مخالف درخواست آمریکا و بازگرداندن تحریم ها هستند و چنین حقی را برای آمریکا که از برجام خارج شده و عضوی از آن نیست قایل نمی دانند.

در همین رابطه رسانه های آلمانی از شکست تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم های ضدایرانی خبر دادند. نشریه تاگس شاو در این خصوص نوشت: شورای امنیت مسیر آمریکا برای رسیدن به این هدف را مسدود کرده است به طوری که ۱۳ عضو از اعضای ۱۵ گانه این شورا با این اقدام مخالف هستند.

بر این اساس دولت آمریکا می خواهد تحریم ها علیه ایران را از زمان قبل از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ با تهران، بازگرداند. اما، مخالفان این اقدام استدلال می کنند که آمریکا مجاز به انجام این کار نیست زیرا به طور یکجانبه از توافق در ماه می ۲۰۱۸(اردیبهشت۱۳۹۸) خارج شده است.

این در حالی است که آلمان، فرانسه و انگلیس نیز اعلام کرده اند آمریکا چنین حقی ندارد. در پاسخ به این موضع، «مایک پمپئو» کشورهای اروپایی را به طرفداری از نظام جمهوری اسلامی ایران متهم کرده است.

شبکه ان تی وی در گزارشی آورده است: شورای امنیت سازمان ملل مانع از تلاش ایالات متحده برای برقراری مجدد تحریم ها علیه ایران شده است. سفیر اندونزی «دایان دیجانی» که کشورش در حال حاضر ریاست شورا را برعهده دارد، گفته که این شورا قادر به پیگیری ابتکار عمل آمریکا درچارچوب ساز وکار پیش بینی شده در در توافق هسته ای نیست. وی دلیل اصلی استناد خود را عدم اجماع اعضای شورا بر سر این موضوع عنوان کرده است.

همچنین دولت آمریکا مدعی است این حق را دارد زیرا ایالات متحده در سال ۲۰۱۵ در تصویب قطعنامه سازمان ملل در مورد توافق هسته ای نقش داشته است. وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه از شورای امنیت خواسته بود تا مکانیسم ماشه را برای بازگرداندن اقدامات تنبیهی علیه ایران فعال کند. وی این مسئله را با نقض چشمگیر توافق هسته ای از سوی ایران توجیه کرد و مدعی شد که باید از ساخت بمب اتمی توسط این کشور جلوگیری شود.

تارنمای نشریه اشپیگل نیز با اشاره به متوقف شدن آمریکا از سوی شورای امنیت نوشت: دولت ایالات متحده با فعال کردن این مکانیسم در شورای امنیت سازمان ملل می خواهد بازگشت به تحریم های گذشته علیه ایران را سرعت بخشد. با این حال اکنون راه فشار آمریکا مسدود شده است.

به نوشته اشپیگل دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا پس از آن، فعال کردن مکانیسم ماشه را مطرح کرده که پیش نویس قطعنامه ارائه شده از سوی واشنگتن برای تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران که در اکتبر(مهر) منقضی می شود، با مخالفت اعضای شورای امنیت مواجه شد.

همچنین نشریه دی سایت با زیرسوال بردن امکان فعال شدن مکانیسم ماشه از سوی آمریکا نوشت: ایالات متحده می خواهد از این ساز و کار برای فعال کردن تحریم ها علیه ایران استفاده کند. طبق این مکانیسم، اگر یک کشور امضا کننده توافقنامه تعیین کند که ایران تعهداتش را نقض کرده، همه تحریم ها از زمان قبل از توافق هسته ای دوباره برقرار می شود.

اینکه آیا آمریکا مجاز به فعال کردن این سازوکار است یا نه، جای بحث دارد. مخالفان آمریکا بر این باورند که آمریکا اساسا قادر به انجام این کار نیست زیرا دو سال پیش از توافق هسته ای خارج شده و دیگر عضوی از آن نیست. این در حالی است که پس از کناره گیری آمریکا از توافق هسته ای، این کشور تحریم های گسترده ای را علیه تهران وضع کرده و با در پیش گرفتن سیاست فشار حداکثری به دنبال همراه کردن کشورهای اروپایی برای اعمال فشار علیه تهران است.

با این حال سه کشور اروپایی امضا کننده توافق هسته ای ضمن مخالفت با خواسته های آمریکا، در تلاش هستند این توافق را حفظ کنند.

همچنین در نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع خاورمیانه و مساله فلسطین برگزار شد، روسیه و چین از رئیس شورای امنیت خواستند درباره نشست‌های دوجانبه‌ای که با اعضای شورای امنیت داشته است درباره نامه آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه اطلاع رسانی کند.

دیان دیجانی نماینده دائم اندونزی در سازمان ملل متحد که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را هم برعهده دارد، در پاسخ گفت با توجه به مخالفت اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورای امنیت با درخواست آمریکا، اقدام بیشتری نمی‌توان درباره این درخواست انجام داد. به این ترتیب، آمریکا در ماه جاری برخلاف فشارهای زیاد نتوانسته است کاری از پیش ببرد و همچنان در این نهاد بین‌المللی منزوی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha