۷ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۷:۴۶
کد خبرنگار: 1452
کد خبر: 84016840
۰ نفر

برچسب‌ها

توقف لیگ ۲ فوتبال در ایستگاه حواشی

همدان- ایرنا- اتفاق‌های هفته پایانی رقابت‌های گروه ب لیگ دسته دوم فوتبال کشور با مطرح شدن ادعای تبانی و درخواست برخی تیم‌ها مبنی بر ورود کمیته‌های نظارتی فدراسیون بر نتایج مسابقات باعث شد تا قرعه کشی پلی‌آف نیز تا اطلاع ثانوی انجام نشود.

اگرچه امسال حرف و حدیث در حواشی لیگ‌های برتر و یک کشور را کمتر شاهد بوده‌ایم اما در هفته پایانی لیگ ۲ و در گروه ب این مسابقات همچنان شاهد حاشیه‌های داغ هستیم.

بحث تبانی همچنان موضوعی است که با وجود چند روز از پایان مسابقات لیگ دسته دوم فوتبال کشور، همچنان مورد پیگیری چند تیم قرار دارد.

هر چند هنوز کمیته‌های نظارتی فدراسیون فوتبال بر صحت تبانی در لیگ ۲ اظهارنظر نکرده‌اند اما واکنش‌ها پیرامون اتفاق‌های عجیب هفته پایانی گروه ب به خصوص در فضای مجازی بازتاب دارد.

ماجرای گل‌های دریافتی تیم شهرداری بندرعباس مقابل چوکای تالش در هفته پایانی گروه ب لیگ ۲ موضوعی بود که با واکنش تیم‌هایی نظیر پاس و مس شهربابک مواجه شد.

پاسی‌ها معتقد هستند صحنه‌های گل دریافتی از سوی شهرداری بندرعباس عجیب بوده و این گل‌ها برحسب اتفاق به ثمر نرسیده است.

حتی برخی چهره‌های سرشناس فوتبال نظیر حنیف عمران زاده، رحمان احمدی، سیاوش اکبرپور، مهدی رحتمی، مرتضی تبریزی و سایر فوتبالیست‌های مطرح کشور نیز به این موضوع واکنش نشان دادند.

پاسی‌ها معتقد هستند صحنه‌های گل دریافتی از سوی شهرداری بندرعباس عجیب بوده و این گل‌ها برحسب اتفاق به ثمر نرسیده است.

هر چند در این بین مسوولان ۲ باشگاه چوکای تالش و شهرداری بندرعباس نیز ادعاهای مطرح شده را بی اساس خوانده و بهانه‌ای برای نتیجه نگرفتن پاسی‌ها عنوان داشتند.

دروازه بان تیم شهرداری بندرعباس نیز ساعاتی پس از پایان این مسابقه در فضای شخصی خود در اینستاگرام به کم کاری برخی بازیکنان تیمش در این بازی اشاره کرده است.

پس از آن بود که صحنه گل‌های دریافتی شهرداری بندرعباس مقابل چوکای تالش دست به دست در فضای مجازی بازتاب یافت و برخی از شبکه‌های پرمخاطب اجتماعی نیز منتشر کردند.

چرایی اعتراض‌ها

اعتراض‌های گسترده به دیدار تیم‌های چوکای تالش و شهرداری بندرعباس از زوایای مختلف برای حریفان دارای اهمیت بود.

پاسی‌ها حریف چوکا برای صعود به لیگ یک محسوب می‌شدند و اگر چوکا در مقابل شهرداری بندرعباس به برتری نمی‌رسید و پاس می‌توانست سردار بوکان را شکست دهد، نماینده همدان موفق به صعود مستقیم به لیگ یک شده بود.

حالا با این برد چوکا، پاس باید در پلی آف به مصاف تیم دوم گروه یک برود و تیم برنده راهی لیگ یک خواهد شد. بنابراین اگر چوکا در این مسابقه به نتیجه لازم دست نیافته بود، پاس به صورت مستقیم روانه لیگ یک شده بود.

براساس ماده ۷۳ آیین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال به موضوع تبانی پرداخته است و اینکه تشخیص قصور در تبانی منجر به سقوط تیم به دسته پایین‌تر می‌شود.

شایعه تبانی در بازی چوکا و شهرداری بندرعباس نیز به همین دلیل مطرح است که پاسی‌ها سعی دارند با متقاعد کردن کمیته‌های نظارتی فدراسیون فوتبال، به هدف صعود مستقیم برسند.

اما تیم مس شهربابک که در رده سوم جدول گروه ب قرار گرفته است نیز بازتاب دهنده حواشی بازی صدرنشین جدول است.

آن‌ها نیز صحنه‌های گل چوکا به شهرداری بندرعباس را سووال برانگیز می‌دانند. مسی‌ها امیدوارند در صورت صحت ادعاها مبنی بر تبانی در این مسابقه، امکان حضورشان در پلی آف مهیا شود.

عواقب تبانی در فوتبال

در برنامه این هفته فوتبال برتر که اقدام به نمایش گل دوم چوکا به تیم شهرداری بندرعباس کرد، احمد جمشیدیان سرمربی پاس همدان در ارتباط تلفنی ضمن احترام به تیم چوکا و حتی تبریک صعود این تیم به لیگ ۲ خواستار بررسی این گل از سوی کمیته اخلاق شد.

هم چنین وحید رضایی سرمربی شهر بابک هم مدعی شد تبانی از این واضح‌تر وجود ندارد.

براساس ماده ۷۳ آیین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال به موضوع تبانی پرداخته است و اینکه تشخیص قصور در تبانی منجر به سقوط تیم به دسته پایین‌تر می‌شود.

در آخرین حکم صادره از سوی کمیته استیناف یکی از تیم‌های صعود کننده به لیگ برتر، به ۲ دسته پایین‌تر یعنی لیگ دسته دوم سقوط یافت.

اگر این تخلف از جانب مسوولان نظارتی فدراسیون فوتبال محرض شود، آن وقت است که پاس مستقیم راهی لیگ یک می‌شود و مس شهربابک نیز باید به پلی آف برود.

البته اثبات تبانی نیز به راحتی میسر نمی‌شود و باید مدارک و اسناد کافی برای قطعیت آن وجود داشته باشد. با این حال عزم پاسی‌ها برای بررسی و رسیدگی به این ماجرا و تشکیل پرونده از سوی مسوولان فدراسیون جدی است.

موضوعی که مسوولان باشگاه‌های چوکای تالش و شهرداری بندرعباس به شدت رد کرده و ضمن استقبال از پیگیری لازم برای عملکرد تیم‌ها و نتایج به دست آمده در لیگ ۲، خواستار بررسی نتایج تیم پاس به خصوص در مقابل تیم‌های ملی حفاری و ایران جوان بوشهر شدند و اینکه چرا این ۲ تیم در برابر نماینده همدان در زمین حضور نیافتند.

مسوولان باشگاه‌های چوکای تالش و شهرداری بندرعباس به شدت رد کرده و ضمن استقبال از پیگیری لازم برای عملکرد تیم‌ها و نتایج به دست آمده در لیگ ۲، خواستار بررسی نتایج تیم پاس به خصوص در مقابل تیم‌های ملی حفاری و ایران جوان بوشهر شدند و اینکه چرا این ۲ تیم در برابر نماینده همدان در زمین حضور نیافتند.

کمیته اخلاق برخورد کند

رییس هیات فوتبال همدان گفت: کمیته اخلاق ضمن بررسی موشکافانه اتفاق‌های بازی چوکای تالش و شهرداری بندرعباس، با متخلفان برخورد قاطع کند.

به گفته عباس صوفی هم اکنون شاهد نقطه مهم مبارزه با اتفاق‌های ناپاک در فوتبال کشور هستیم و کمیته اخلاق این فرصت را دارد که با برخورد قاطعانه با متخلفان بازی چوکا و شهرداری بندرعباس، ریشه این اتفاق‌های ناجوانمردانه را قطع کند.

وی مدعی شد: صحنه‌های گل بازی چوکای تالش و شهرداری بندرعباس برای هر بیننده حاوی ناپاکی برخی در فوتبال است که باید با این افراد برخورد قانونی صورت بگیرد.

صوفی معتقد است: کمیته اخلاق اگر برخورد قاطع و قانونی با تخلف‌های این بازی داشته باشد دیگر هیچ فردی به خود اجازه نمی‌دهد که این چنین فوتبال را آلوده کند.

وی افزود: در روزهای اخیر حتی بسیاری از چهره‌های سرشناس فوتبال کشور که صحنه‌های گل را بازبینی کرده‌اند، به حرکات عجیب برخی بازیکنان اشاره کرده‌اند.

رییس هیات فوتبال همدان با بیان اینکه برخی بازیکنان از جمله دروازه بان شهرداری بندرعباس نیز در صفحه شخصی خود به کم کاری شماری از هم تیمی‌های خود در بازی مقابل چوکای تالش اشاره کرده است، گفت: اسناد این مطالب در فضای مجازی موجود است.

وی یادآور شد: رسیدگی به این پرونده خواسته صدها دوستدار تیم پاس است چرا که معتقدیم حق پاس در هفته پایانی به طور کامل پایمال شده و توجه نداشتن به این مهم چه بسا ترویج دهنده ناپاکی در فوتبال کشور خواهد بود.

صوفی با تاکید براینکه پیگیری‌های لازم مبنی بر اعتراض به تخلف‌های دیدار چوکا و شهرداری بندرعباس به مسوولان فدراسیون در قالب مکاتبه هیات فوتبال و باشگاه پاس صورت گرفته است، گفت: رسیدگی به این پرونده را تا حصول نتیجه دنبال می‌کنیم.

مدیرعامل باشگاه پاس همدان نیز گفت: اعضای کمیته اخلاق به اتفاق‌های هفته پایانی لیگ دسته دوم فوتبال کشور ورود کند چرا که معتقدیم جریان‌های مشکوک و غیراخلاقی رقم خورده است.

رییس هیات فوتبال همدان: صحنه‌های گل بازی چوکای تالش و شهرداری بندرعباس برای هر بیننده حاوی ناپاکی برخی در فوتبال است که باید با این افراد برخورد قانونی صورت بگیرد.

امیر عظیمی اظهار داشت: در هفته پایانی لیگ ۲ در گروه ب شاهد یکسری رفتارهای غیراخلاقی بودیم که نتایج مسابقات و سرنوشت صعود را تغییر داد و امیدوارم کمیته اخلاق به این وضعیت رسیدگی لازم را داشته باشد.

وی بیان کرد: نتیجه بخش نبودن روند رسیدگی و برخورد با این جریان‌های ناپاک در فوتبال باعث ترویج آن به خصوص در لیگ‌های پایین‌تر خواهد شد و خیلی از تیم‌ها از آن متضرر می‌شوند.

عظیمی اضافه کرد: برخی از افراد با شکل گیری این رویه ناپاک به دنبال سود مالی نامشروع هستند و فوتبال با وجود این دسته از افراد آلوده‌تر هم می‌شود.

مدیرعامل باشگاه پاس یادآور شد: کمیته اخلاق می‌تواند با ورود به این مسایل و شناسایی عاملان ترویج ناپاکی در فوتبال، وجودشان را برای همیشه قلع و قمع کند.

واکنش مدیرعاملان چوکای تالش و شهرداری بندرعباس

آرش ریاضی مند مدیرعامل باشگاه چوکا تالش نیز نسبت به حواشی اخیر و صحبت های احمد جمشیدیان سرمربی پاس همدان و وحید رضایی سرمربی مس شهر بابک در برنامه فوتبال برتر خطاب به محمد نبی دبیرکل فدراسیون فوتبال نامه نوشت.

 مدیرعامل باشگاه چوکا تالش نسبت به حواشی اخیر و صحبت های احمد جمشیدیان سرمربی پاس همدان و وحید رضایی سرمربی مس شهر بابک در برنامه فوتبال برتر خطاب به محمد نبی دبیرکل فدراسیون فوتبال نامه نوشت.

ریاضی مند در نامه خود خواستار بررسی دیدارهای پاس مقابل ایران جوان بوشهر و ملی حفاری اهواز شد؛ ۲ تیمی که در برابر نماینده همدان حضور نیافتند تا ۶ امتیاز نصیب این تیم شود.

وی در این مکاتبه به اتفاق های داوری در دیدارهای تیم پاس با مس شهربابک و نفت وگاز گچساران اشاره کرد و خواستار تصمیم گیری در برخورد با متخلفان شد.

ریاضی مند در نامه ای دیگر خطاب به دبیرکل فدراسیون فوتبال تقاضای رسیدگی و برخورد با سرمربیان ۲ تیم پاس و مس شهربابک به دلیل اظهارنظرهای اخیر در برنامه فوتبال برتر شد.

محسنی، مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس نیز به این جریان سازی ها واکنش نشان داد و گفت: در شرایطی که هر مرحله از تست کرونا برای تیم شهرداری ۱۳ میلیون تومان آب خورد اما تن به‌تمامی پروتکل‌ها دادیم و جوانمردانه در تمامی رقابت‌ها حاضر شدیم، برای دیدار با چوکا تالش یک روز زودتر تیم اعزام و با تمامی شرایط سخت اقتصادی این هزینه را به جان خریدیم تا جوانمردانه و پاک فوتبال بازی کنیم.

وی از مسوولان سازمان لیگ درخواست کرد به پرونده لیگ دسته دوم ورود کرده و علاوه بر رسیدگی به بازی شهرداری و چوکا به پرونده دیدارهای پاس همدان هم مورد بررسی قرار دهند و اینکه شاید سبب روشن شدن حقایق برای برخی افراد شود.

محسنی تاکید کرد: اگر تخلفی از سوی بازیکنی از تیم شهرداری بندرعباس صورت گرفته از سازمان لیگ درخواست اشد مجازات را داریم چرا که دنبال پاک‌سازی و شفاف‌سازی در فوتبال هستیم.

ترمز لیگ ۲ کشیده شد

با اعلام کمیته مسابقات سازمان لیگ؛ مراسم قرعه کشی مرحله پلی آف رقابت‌های لیگ دسته دوم باشگاه های کشور تا اطلاع ثانوی لغو شد.

مهرداد شفیعی راد مسوول برگزاری مسابقات لیگ دسته دوم کشور با ارسال نامه به ۲ باشگاه پاس همدان و شهرداری آستارا تیم های راه یافته به مرحله پلی آف لی ۲ اعلام کرد: در راستای بررسی برخی موارد مشکوک و شبهه برانگیز در رقابت‌های لیگ دسته دوم باشگاه های کشور توسط کمیته انضباطی و ارکان قضایی فدراسیون فوتبال و با نظر این نهاد و مراجع قضایی در فوتبال، مراسم قرعه کشی مرحله پلی‌آف لیگ دسته دوم که قرار بود امروز پنجشنبه برگزار شود تا اطلاع ثانوی لغو شد.

با این اوصاف باید منتظر ماند و دید آیا بازهم شاهد برملا شدن دست‌های آلوده در فوتبال کشور خواهیم بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =