کمبود زمین، روستاییان بجنورد را به ساخت و ساز غیرمجاز واداشته است

بجنورد- ایرنا- مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بجنورد گفت: کمبود زمین در روستاهای این شهرستان، روستاییان را به ساخت و ساز غیرمجاز وادار کرده است و متاسفانه شاهد ساخت بناهای غیرمقاوم و غیراصولی در این مناطق هستیم.

سعید رئوفی روز جمعه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یکی از مشکلات اصلی ساخت مسکن در روستاهای حریم شهر، کمبود زمین است، در این سال ها، درخواست هایی برای تامین زمین به اداره کل راه و شهرسازی داده شده است اما تاکنون یک مترمربع، زمین به این بنیاد تحویل نشده است.  

وی با اشاره به تصرف زمین های اطراف شهر بجنورد افزود: در برخی مناطق شاهد تصرف زمین توسط برخی روستاییان هستیم، حتی بعضا اهالی در این زمین ها،  اقدام به ساخت و ساز کرده و با استفاده از تسهیلات این بنیاد، واحدهای مسکونی ساخته اند.

رئوفی اظهار داشت: در این میان، راه و شهرسازی اعلام کرده است که زمین مورد نیاز را تحویل می دهد و حل مشکل مربوط به معارض، هم باید توسط بنیاد مسکن پیگیری شود.

وی تصریح کرد: پیگیری برای رفع تصرف زمین، بر عهد راه و شهرسازی است و بنیاد مسکن در این زمینه، به لحاظ قانونی حق ورود ندارد.

وی اظهار داشت: کمبود زمین در روستاها، سبب گرایش مردم به ساخت و سازهای غیرمجاز می شود که نتیجه آن اجرای ساختمان هایی است که بدون نظارت و به صورت غیراصولی و غیرمقاوم ساخته شده است.  

مدیر بنیاد مسکن بجنورد گفت: روستاهای حریم شهر، مهاجرپذیر هستند و با افزایش جمعیت، به علت نبود زمین برای ساخت وساز شاهد ساخت و ساز در حاشیه این روستاها هستیم.

وی افزود: در حریم شهر بجنورد، پنج تا ۶ روستا با مشکل کمبود زمین روبه رو هستند که اهالی در هر کدام، به طور میانگین سه هکتار زمین برای ساخت مسکن نیاز دارند.  

مدیر بنیاد مسکن بجنورد گفت: در این سال ها شاهد مهاجرت معکوس در برخی از روستاهای پیرامونی شهر بجنورد بوده ایم اما در این روستاها، زمین برای ساخت مسکن جوانان کم است.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است و ۴۴ درصد از جمعیت آن در روستاها سکونت دارند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =