گفت‌وگوی پمپئو و بن‌زاید درباره عادی‌سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی

تهران- ایرنا- «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا و «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی در تماسی تلفنی درباره مناسبات دو کشور و همچنین توافق عادی‌سازی روابط میان امارات و رژیم صهیونیستی گفت ‌وگو کردند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز سه‌شنبه شب نوشت که دو طرف درباره تقویت توافق عادی‌سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی رایزنی کردند.
این تماس در حالی انجام شد که پمپئو برای سفری پنج روزه در خاورمیانه بسر می برد.
وی ابتدا به سرزمین‌های اشغالی رفت و سه‌شنبه در نخستین پرواز رسمی میان تل‌آویو و خرطوم، سرزمین‌های اشغالی را به سمت سودان ترک کرد.
سودان روابط دیپلماتیک با اسرائیل ندارد اما اخیرا زمزمه‌هایی از احتمال عادی‌سازی روابط دو طرف شنیده شده است.
انتظار می‌رود که پمپئو در ادامه به امارات و بحرین نیز سفر کند.
آمریکا، رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی پنجشنبه ۲۳ مردادماه با انتشار بیانیه‌ مشترکی اعلام کردند: ابوظبی و تل‌آویو رسماً روابط خود را عادی می‌کنند.
سران سعودی و امارات در سال‌های اخیر برای ارتباط با صهیونیست‌ها تلاش‌های زیادی کرده‌اند که با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» در آمریکا در سال ۲۰۱۵ میلادی این روند سرعت بیشتری به خود گرفته است.
ریاض و ابوظبی به دنبال آن هستند که قبل از پایان یافتن دوره اول ریاست جمهوری ترامپ، به رابطه با رژیم صهیونیستی دست یابند.
ناظران، کارشناسان و ملت‌های مسلمان و عرب، توافق امارات با رژیم صهیونیستی را در جهت تأمین منافع انتخاباتی ترامپ و منافع نتانیاهو و به مثابه فرو بردن خنجری در قلب ملت فلسطین خوانده‌اند.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =