سعد الحریری: کاندیدای نخست وزیری لبنان نیستم

تهران-ایرنا-سعد الحریری رهبر جریان المستقبل لبنان که طی روزهای اخیر از او به عنوان گزینه احتمالی برای تشکیل دولت جدید سخن گفته می شد، با بیان اینکه کاندیدای نخست وزیری این کشور نیست، از نیروهای سیاسی خواست که نام او را از میان گزینه ها کنار بگذارند.

به گزارش ایرنا، به نقل از خبرگزاری ملی لبنان، الحریری روز سه شنبه در بیانیه ای تاکید کرد که تنها راه تشکیل دولت جدید این است که میشل عون رییس جمهوری لبنان به قانون اساسی احترام بگذارد و فورا مشورت های پارلمانی برای معرفی نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه را آغاز کند.

الحریری از آنچه «بدعت تشکیل دولت قبل از معرفی نخست وزیر» خواند، انتقاد کرد. 

وی افزود: با خود سوگند یاد کرده‌ام که قبل از صدور حکم دادگاه ویژه لبنان درخصوص جنایت ترور شهید رفیق الحریری و قبل از تکمیل تماس‌ها با کشورهای دوست و جامعه بین‌المللی و همه جریان‌های سیاسی درخصوص طرح ارائه‌شده از سوی امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه در سفر اخیرش به لبنان،‌ هیچگونه موضع سیاسی اتخاذ نکنم.

الحریری گفت:‌ بار دیگر توجه جامعه جهانی را به کشورم شاهد هستم به ویژه طرح مکرون برای لبنان و دیدارهایی که شماری از مسئولان غربی و عربی از کشورمان داشتند. این دیدارها و طرح ارائه شده می‌تواند آخرین فرصت برای بازسازی پایتخت عزیزمان بیروت و تحقق اصلاحاتی باشد که لبنانی‌ها به دنبال آن هستند و ما سال‌هاست که برای تحقق آن می‌کوشیم. مرحله اول برون رفت از انزوای اقتصادی و مالی و شکستن این حصار بهره‌گیری از منابع خارجی است که اقتصاد را از فروپاشی نجات می‌دهد و در مرحله بعد می‌توان به تدریج به رشد و توسعه اقتصاد فکر کرد.

نخست‌وزیر پیشین لبنان ضمن قدرانی از کسانی که نام او را بعنوان کاندید برای نخست‌وزیر معرفی کردند، تاکید کرد: من نیز مانند سایر لبنانی‌ها می‌بینم که برخی از جریان‌های سیاسی هنوز واقعیت لبنان و مردم را به شدت انکار می‌کنند و نادیده می‌گیرند. آن‌ها کاندید شدن من را تنها فرصتی برای باج‌خواهی می‌دانند که تنها هدف از آن رسیدن به دستاوردهای واهی سلطه‌گری یا تحقق خواسته‌های شخصی در قدرت است.

وی پیش از این نیز گفته بود تا بعید است تا زمانی که عون در قدرت است، نخست وزیر شود.

به دنبال انفجار ۱۴ مرداد در بندر بیروت و افزایش انتقادها به عملکرد دولت لبنان، حسان دیاب نخست وزیر این کشور از سمت خود استعفا کرد.

لبنان نظام پارلمانی دارد و طبق قانون اساسی، رییس جمهوری این کشور پس از مشورت با فراکسیون های پارلمانی فردی را که از بیشترین حمایت برخوردار است، به عنوان نخست وزیر مامور تشکیل کابینه معرفی می کند.

طی روزهای اخیر رایزنی های غیررسمی از سوی نبیه بری رییس پارلمان لبنان با برخی از جریان های سیاسی برای معرفی نخست وزیر جدید صورت گرفت.

گفته می شود بری و حزب الله از معرفی سعد الحریری به عنوان نخست وزیر حمایت می کنند اما حزب جریان ملی آزاد که به میشل عون رییس جمهوری نزدیک است، با معرفی الحریری مخالف است.

الحریری پاییز پارسال به دنبال اعتراض های مردمی علیه وضعیت اقتصادی و فساد در لبنان از نخست وزیری استعفا کرد و پس از آن دولت حسان دیاب به قدرت رسید. 

نخست وزیر در لبنان از میان طایفه سنی انتخاب می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =