لاوروف و معاون وزیر خارجه آمریکا درباره بلاروس و ناوالنی گفت وگو کردند

مسکو - ایرنا - سخنگوی سفارت آمریکا در مسکو اعلام کرد که سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و استفان بیگان معاون اول وزیر خارجه آمریکا درخصوص مساله بلاروس و وضعیت ناوالنی گفت وگو کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا از مسکو، «ربکا روس» روز سه شنبه در توییتی نوشت: معاون وزیر خارجه آمریکا با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دیدار و با وی درخصوص وضعیت بلاروس گفت و گو کرد. 

وی افزود: بیگان بکارگیری خشونت علیه مردم بلاروس را محکوم و برحمایت از حق حاکمیت بلاروس و حق مردم این کشور برای تعیین سرنوشت خود تاکید کرد. 

دیدار لاوروف و بیگان امروز در ساختمان ویژه ضیافت های رسمی وزارت خارجه روسیه در خیابان اسپریدینوفکا و بدون حضور خبرنگاران برگزار شد.

مخالفان لوکاشنکو مدعی اند که وی در انتخابات ریاست جمهوری تقلب کرده است تا ماندن خود در قدرت را تضمین کند. اما لوکاشنکو با استناد به نتایج رسمی اعلام شده که از تصاحب بیش از ۸۰ درصد آرا از سوی وی حکایت دارد، شکست در انتخابات را رد کرده است.

قدرت نمایی خیابانی معترضان در دو هفته گذشته در مینسک تردیدهای زیادی را در خصوص انتخابات این کشور و آینده تحولات سیاسی در بلاروس بوجود آورده است. 

روسیه تا امروز بر عدم مداخله خارجی در بلاروس تاکید کرده است.

 سخنگوی سفارت آمریکا در توییت دیگری نوشت: معاون وزیر خارجه آمریکا همچنین از شرایط جسمی و مسموم شدن الکسی ناوالنی فعال سیاسی و تاثیر مسمومیت وی بر جامعه مدنی روسیه ابراز نگرانی شدید کرد.

به گفته وی، بیگان همچنین بر اهمیت شفافیت و آزادی بیان در هر جامعه دمکراتیک تاکید کرد. 

الکسی ناوالنی هفته گذشته در حالی که از تومسک در سیبری به مسکو پرواز می کرد در هواپیما دچار عارضه شدید شده و در شهر اومسک سیبری بستری شد.

وی سپس روز شنبه به بیمارستان چریته برلین منتقل شد و این بیمارستان شامگاه دوشنبه در توییتی  اعلام کرد که نتایج آزمایش الکسی ناوالنی مخالف سرشناس روسیه برخلاف یافته‌های پزشکان روسی، نشان می‌دهد که وی مسموم شده است.

کیرا یارمیش سخنگوی ناوالنی پس از انتشار گزارش بیمارستان چریته برلین در پیامی توییتری نوشت: ادعاهای ما اکنون با تجزیه و تحلیل‌های آزمایشگاهی مستقل تأیید شده است. مسمومیت الکسی دیگر یک فرضیه نیست بلکه یک واقعیت است.

ساعاتی پس از انتشار گزارش بیمارستان برلین، جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار راه اندازی یک تحقیقات مستقل و شفاف از طرف روسیه شد.

به گفته یارمیش، ناوالنی پنجشنبه گذشته زمانی که سوار هواپیما شده بود تا از شهر تومسک به مسکو بازگردد، دچار مسمومیت عمدی شد و به همین دلیل هواپیما فرود اضطراری داشت.

ناوالنی که ۴۴ سال دارد، رهبر حزب روسیه نوین است که در اکثر تجمع‌های اعتراضی قانونی یا غیر قانونی در روسیه با موضوعات مختلف حضور می‌یابد یا مخالفان پوتین را دعوت به تجمع علیه سیاست های دولت می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =