رشد ۳۰ درصدی تولیدات کشاورزی در دولت تدبیر وامید 

تهران - ایرنا - رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: در دولت تدبیر و امید با اقدامات پژوهشی و تحقیقاتی و ارایه ارقام کیفی میزان تولیدات کشاورزی ۳۰ درصد رشد کرد.

«کامبیز بازرگان» روز سه شنبه در نشست خبری هفته دولت در جمع خبرنگاران افزود:  حجم  تولید محصولات کشاورزی از ٩٧ میلیون تن در سال ٩٢ به ١٢٥ میلیون تن در سال ٩٨ رسیده که رشد ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد.

رییس سازمان تحقیقات کشاورزی  به رشد تولید بذر گواهی شده در کشور اشاره کرد و گفت:  در سال ۹۲ تولید بذر گواهی شده ۳۳۰ هزار تن بود و در سال ۹۸ این رقم به ۴۲۶ هزار تن رسید.

وی اضافه کرد: همچنین در سال ۹۲ بیش از ۲۵ هزار اصله نهال شناسنامه دار در کشور تولید شد که این رقم در پایان سال ۹۸، به ۷۳۰ هزار اصله نهال رسیده است.اکنون این  رقم به حدود یک میلیون اصله نهال افزایش یافته است.

بازرگان با اشاره به رشد شرکت‌های دانش‌بنیان در این بخش گفت: در سال ۹۲ معادل ۲۷۹ شرکت دانش‌بنیان در حوزه کشاورزی فعال بودند که در سال ۹۸ تعداد این شرکت‌ها به ۸۰۰ مورد رسیده است.

وی درباره کنترل کیفی کود طی سال‌های گذشته گفت: با ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی، ثبت و کنترل کیفیت کودهای شیمیایی در کشور آغاز شده است. به طوری که اکنون  ۱۲ هزار برند فرمول کودی برای دریافت گواهی ثبت معرفی شده است که ۱۰ هزار مورد گواهی ثبت دریافت کرده اند و دو هزار برند فرمول کودی نیز، نتوانستند این گواهی را اخذ کنند.

ضرورت اصلاح الگوی مصرف غذایی

رییس سازمان تحقیقات کشاورزی گفت: در بحث غذا ما باید روی الگوی مصرف کار کنیم در غیر اینصورت بخش کشاورزی جوابگوی نیاز کشور نخواهد بود؛ بنابراین اصلاح الگوی مصرف امری ضروری است.

وی با بیان اینکه منابع کشور ما کشش تامین غذاهای پرچرب و پر پروتئین را ندارد، افزود: ما در حوزه روغن، وابستگی بسیار زیادی داریم، به طوری که در سال ۹۲ درصد خوداتکایی کشور در این زمینه ۱۲ درصد بود و  اکنون این رقم به ۱۶ درصد رسیده است. بنابراین همچنان بیش از ۸۰ درصد وابستگی در این زمینه داریم  و با این شرایط روا نیست مصرف غذاهای پرچرب را در جامعه ترویج کنیم.

بازرگان با بیان اینکه سرانه مصرف روغن در دنیا ۱۲ کیلوگرم و در ایران ۱۹ کیلوگرم است، گفت: تبلیغ بیش از اندازه کالاهایی که آنها را در کشور کم داریم، ضد خوداتکایی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به بحث تهاجم فرهنگی در حوزه غذا گفت: در این نوع تقاضا یا بحث ترویج مصرف‌گرایی مطرح است یا غذایی در یک جامعه ترویج می‌شود  که جزو فرهنگ نیست.

وی با اشاره به اینکه دانش مهندسی ژنتیک یکی از پیشرفت‌های بشر است، اظهارداشت: با توجه به محدودیت منابع آب و خاک، کشور ما باید از راه دانش برخی کمبودها را جبران کند؛ بنابراین باید در پژوهش بی حد و مرز کار و پیشرفت کنیم که به ویژه در حوزه مهندسی ژنتیک این مساله ضروری است.

ایران تولید محصولات تراریخته ندارد

رییس سازمان تحقیقات کشاورزی تصریح کرد: تاکنون تولید محصول تراریخته در کشور صورت نگرفته؛ اما این به معنای آن نیست که نباید چنین تولیداتی داشته باشیم. اکنون محققان و کارشناسان ما روی این نوع محصولات کارهای تحقیقاتی انجام می دهند.

بازرگان درباره  واردات برخی محصولات تراریخته مانند ذرت و کنجاله سویا به کشور افزود: واردات این محصولات تحت کنترل و نظارت انجام می‌شود.

وی درباره قاچاق  محصولات تراریخته اظهارداشت: با توجه به اینکه بحث قاچاق در این زمینه مطرح است، از آن اطلاع دقیقی نداریم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به افزایش ۴ برابری سرانه آموزش بهره ‌برداران اشاره کرد و افزود: در سال ۹۲ مدت آموزش هر بهره‌بردار ۳۲ دقیقه بود، در حالی که در سال ۹۸ این رقم به ۱۲۶ دقیقه رسیده است.

وی به  افزایش ۴.۵ برابری تاسیس صندوق‌های حمایت از زنان روستایی و عشایری اشاره کرد و اظهارداشت: تعداد این صندوق‌ها در سال ۹۲ معادل ۷۰۰ عدد بود که در سال ۹۸ به بیش از سه هزار مورد رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =