آب منطقه ای: مجوز حفر چاه برای تامین آب شرب کرمان صادر می‌شود

کرمان - ایرنا - مدیر روابط عمومی آب منطقه‌ای استان کرمان گفت: این شرکت هرگونه مجوز برای حفر چاه جدید و افزایش عمق در راستای رفع موقت مشکل کم‌آبی کرمان را صادر می‌کند و اما مسئولان باید به فکر رفع اساسی مشکل تنش آبی کرمان باشند.

علیرضا شکیبایی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه مجوز حفر چاه جدید به آب و فضلاب کرمان داده می شود افزود: این شرکت باید ضمن ظرفیت سنجی اقدام به تغییر منابع آبی خود کند و در این زمینه در دشت بردسیر پنج چاه اضافه کردیم.

وی اظهار داشت: در راستای رفع مشکل آب شرب کرمان، هرگونه درخواست مجوز در کمیسیون چاه و آب شرب به صورت جداگانه پیگیری می شود و با معرفی چاه جدید، مجوز لازم را صادر می کنیم.

مدیر روابط عمومی آب منطقه ای استان کرمان گفت: سال گذشته مجوز ۶ حلقه چاه جدید برای کرمان صادر و حفر شد و آب و فاضلاب در صورت کم آبی چاه های قدیمی خود را جابجا و یا مجوز افزایش عمق را از آب منطقه ای دریافت کند که در شرایط فعلی آب مورد نیاز شهر کرمان تامین شود.

وی با اشاره به راهکارهای کوتاه مدت تامین آب کرمان تصریح کرد: کشاورزان بسیاری متقاضی فروش هستند و با خریداری این چاه ها می توان بخشی از مشکل کم آبی را رفع کرد.

تامین آب شرب کرمان نیازمند فکری اساسی

شکیبایی با بیان اینکه تمامی این اقدامات موقت است بیان داشت: شهر کرمان با سرانه جمعیت فعلی به سه هزار لیتر در ثانیه نیاز آبی دارد در حالی که ۲ هزار لیتر توزیع می شود که این امر نشان می دهد، یکهزار لیتر بر ثانیه کمبود آب داریم و باید فکری اساسی برای طولانی مدت شهر کرمان شود.

وی با اشاره به برنامه انتقال آب از سرشاخه های کارون افزود: باید مسئولان با تدبیر اساسی چالش آب شرب مرکز استان کرمان را به عنوان مشکل هر ساله، با توجه به جمعیت رو به افزایش شهری رفع کنند.

کارشناس حوزه آب استان کرمان عنوان کرد: مناطق حاشیه ای کرمان به سرعت رو به افزایش است که در صورت ادامه یافتن، چالش آب کرمان عمیق تر خواهد شد و تنش آبی کرمان را همچنان طی سال‌های آینده نیز خواهیم داشت.

طرح انتقال آب از سد صفارود به کندی پیش می‌رود

وی اضافه کرد: تامین آب میان مدت کرمان از طریق سد شهیدان امیرتیموری صفارود شهرستان رابر به علت وجود معارض و کمبود اعتبارات به کندی در حال اجرا است که با تامین مالی این طرح طی سال های آینده بهره برداری می شود.

شکیبایی گفت: تصفیه خانه این سد و ۱۸ کیلومتر از تونل ۳۸ کیلومتری این پروژه احداث شده و کندی کار در صورت تزریق اعتبارات سرعت می گیرد.

وی ادامه داد: ۱۰ بانک برای اتمام پروژه انتقال آب از سد صفارود رابر اعتباراتی تخصیص دهند که طرح سرعت گیرد و با پیگیری استاندار کرمان اقداماتی در این حوزه انجام شده است.

مشکل کم آبی شهر کرمان به جایی رسیده که برخی محلات ازجمله بلوار جمهوری، امام جمعه، آبنوس و دیگر محلات دچار قطعی مداوم آب شده اند و با تانکر به این محلات آب رسانی می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha