بخش کشاورزی گلستان ظرفیت بالایی برای سرمایه‌گذاری دارد

گنبدکاووس - ایرنا - استاندار گلستان با اشاره به ظرفیت‌ بالای بخش کشاورزی این استان بویژه در حوزه تولیدات زراعی، دامی و گلخانه‌ای از بخش خصوصی خواست در این حوزه‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

هادی حق‌شناس روز سه‌شنبه در مراسم افتتاح و آغاز عملیات ساخت پروژه‌های هفته دولت گنبدکاووس با حضور وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: ۶۵۰ هزار هکتار اراضی زراعی که سالی یک تا سه بار محصول در آن کشت می‌شود، تولید ۱۴ درصد مرغ و ۱۰ درصد لبنیات کشور و همچنین وجود ۲۵۰ هکتار گلخانه بخشی از ظرفیت‌های کشاورزی گلستان است که امیدواریم باحضور بیشتر سرمایه‌گذاران در این بخش‌ها، شاهد افزایش چند برابری تولید در استان باشیم.

وی افزود: با وجود سرمایه‌گذاری کمتر در بخش کشاورزی به نسبت دیگر بخش‌ها، از مجموع افزون بر ۲۵ هزار میلیارد ریال پروژه‌های افتتاحی هفته دولت در گلستان، هفت هزار میلیارد ریال آن مربوط به بخش کشاورزی با اشتغالزایی نزدیک به هزار و ۸۰۰ نفر است.

حق شناس ادامه داد: درحال حاضر نرخ بیکاری در گلستان تک رقمی و نزدیک به  ۱۰ درصد است که امیدواریم با کار و تلاش بیشتر و اجرای دو برابری طرح‌های عمرانی و اقتصادی تا یک سال آینده، این نرخ به هفت تا هشت درصد برسد.

وی گفت: امروز حدود ۸۰۰ فرصت شغلی با سرمایه‌گذاری هشت هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی و نیز تخصیص اعتبارات دولتی در گنبدکاووس افتتاح و کلنگ‌زنی شد که نشان می‌دهد برای ایجاد هر فرصت شغلی به طور میانگین حدود ۱۰ میلیارد ریال هزینه شده درحالی که با سرمایه‌گذاری کمتر می‌توان شغل بیشتری در بخش کشاورزی ایجاد کرد.

استاندار گلستان به وضعیت زرد شیوع کرونا در هفت شهرستان استان اشاره کرد و گفت: همراهی مردم از جمله علمای اهل سنت گنبدکاووس در رابطه با نماز عید قربان نقش مهمی در خروج این شهرستان‌ها از وضعیت قرمز داشت و امیدواریم با ادامه این همراهی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در ایام محرم شاهد حرکت کل استان به سمت وضعیت زرد و نارنجی باشیم.

نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم هفته دولت را فرصتی مناسب برای ارائه گزارش عملکرد مسوولان دانست و ابراز امیدواری کرد؛ در آینده‌ای نزدیک شاهد دستاوردهای خوبی از محل افتتاح پروژه‌های هفته دولت برای بهبود وضعیت معیشتی مردم باشیم.

امانقلیچ شادمهر، گنبدکاووس را قطب کشاورزی گلستان دانست و افزود: براساس تحقیقات جامع کشاورزی، این شهرستان ظرفیت خوبی برای تولید چهار محصول زیتون، انار، انجیر و انگور دارد و می‌طلبد سرمایه‌گذاری‌های بخش کشاورزی به توسعه تولید این محصولات سوق پیدا کند.

همچنین در این مراسم ۲۱۵ پروژه عمرانی و اقتصادی شهرستان مرزی گنبدکاووس با اعتبار و سرمایه‌گذاری هفت هزار و ۹۵۲ میلیارد ریال با اشتغالزایی ۷۹۴ نفر بهره برداری و عملیات اجرایی ۵۳ پروژه عمرانی و اقتصادی دیگر با هزینه و سرمایه‌گذاری پیش بینی شده به مبلغ ۷۴۳ میلیارد و ۶۶۸ میلیون ریال آغاز شد.

به گفته فرماندار گنبدکاووس، افتتاح فاز دوم زنجیره تولید تخم مرغ شرکت کاسپین طلایی چیکا به ارزش پنج هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال، افتتاح ۶۷۸ واحد مسکونی آسیب دیده از سیل ۹۸ به ارزش تقریبی ۵۹۸ میلیارد ریال، نیروگاه برق هوتن به اعتبار ۳۰۰ میلیارد ریال، دو واحد آموزشی ۶ و ۱۲ کلاسه با مجموع اعتبار ۱۴۰ میلیارد ریال، افتتاح استخر چند منظوره با سرمایه‌گذاری ۳۰ میلیارد ریال، کارخانه بسته بندی حبوبات و غلات با سرمایه گذاری ۲۳ میلیارد ریال و تامین آب شرب روستای مرزی خیرخواجه علیا با هزینه ۳۴ میلیارد ریال از مهمترین طرح‌های افتتاحی هفته دولت در این شهرستان است.

عبدالقدیر کریمی افزود: عملیات اجرایی راه اندازی سایت BTS تلفن همراه در ۲۰ نقطه شهرستان با هزینه پیش بینی شده ۲۰۰ میلیارد ریال و بهسازی شبکه فاضلاب شهری گنبدکاووس با ۶۰ میلیارد ریال امروز به صورت متمرکز آغاز شد.

گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت و پنج هزار و ۷۲ کیلومتر مربع دومین شهرستان بزرگ استان گلستان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =