انگلیس از عادی سازی روابط امارات با اسراییل استقبال کرد

تهران- ایرنا- دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس از عادی سازی روابط بین امارات و رژیم صهیونیستی حمایت و تعلیق الحاق کرانه باختری را اقدامی مهم توصیف کرد.

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، راب در کنفرانس خبری با گابی اشکنازی وزیر خارجه رژیم صهیونیستی توافق عادی سازی تل آویو و ابوظبی را اولین گام برای "صلحی پایدار" در منطقه عنوان کرد.

وی گفت که در دیدار با اشکنازی درباره اهمیت عادی سازی روابط امارات و اسرائیل و تلاش ها برای رسیدن به صلح فراگیر در خاورمیانه گفت و گو کرده است.

وزیر خارجه انگلیس همزمان با اینکه مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا تل آویو را به مقصد خارطوم ترک کرد وارد فلسطین اشغالی شد تا در مورد مسائل منطقه با مقامات صهیونیستی گفتگو کند.

اشکنازی وزیر خارجه رژیم صهیونیستی نیز در این کنفرانس از اقدامات انگلیس برای قرار گرفتن حزب الله لبنان در فهرست سازمان‌های تروریستی تشکر کرد. 

وی همچنین گفت که در واکنش به اقدامات ایران در منطقه نباید به حرف بسنده کرد و باید اقدامات عملی را اتخاذ کرد.

اشکنازی درباره توافق اخیر بین اسرائیل و امارات متحده عربی هم گفت که این توافق نشان داد که می توان از طریق گفت و گو، صلح را محقق کرد.

اشکنازی افزود: فلسطینی‌ها باید سیاست قدیمی خود را کنار گذاشته و براساس ابتکار ترامپ برای ایجاد صلح به مذاکرات بازگردند.

بنی گانتس وزیر جنگ رژیم صهیونیستی هم در دیدار با وزیر خارجه انگلیس گفت: هرگز تسلیم نمیشیم و در تمام سطوح از گسترش نفوذ ایران جلوگیری می‌کنیم.

وی افزود: راهی باید ایجاد شود تا تحریم‌ها علیه ایران دوباره اعمال شود.

وزارت امورخارجه انگلیس پیش از سفر راب به سرزمین‌های اشغالی در بیانیه ای اعلام کرده بود، با توجه به عادی‌سازی روابط میان امارات متحده عربی و اسرائیل و تعلیق طرح الحاق کرانه باختری، راب برای تاکید بر تعهد انگلیس نسبت به جلوگیری از اجرای این طرح و پیگیری راه حل تشکیل دو کشور، راهی «اسرائیل و فلسطین» خواهد شد . 

در این بیانیه آمده است که لندن مدت‌هاست مخالفت خود را با طرح الحاق کرانه باختری اعلام کرده و بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس هم هشدار داده که اجرای این طرح روند صلح خاورمیانه را به محاق می‌برد. 

راب پیش از این سفر به خبرنگاران ادعا کرد: تصمیم اسرائیل برای تعلیق طرح الحاق گام حیاتی در راستای دست‌یابی به خاورمیانه‌ای مسالمت‌آمیز است. اینک مهم است که گام‌های بعدی در این رابطه برداشته شود و دولت‌ اسرائیل و مقام‌های فلسطین درباره راه حل تشکیل دو کشور برای رسیدن به صلح گفت‌وگو کنند. 

در بیانیه وزارت امور خارجه انگلیس آمده که لندن چالش‌های رسیدن به راه حل تشکیل دو دولت را دست کم نمی‌گیرد، اما راب در این سفر، تمایل انگلیس برای کمک به از سرگیری گفت‌وگوهای فلسطینی-اسرائیلی را به عنوان گامی در راستای رسیدن به توافق مسالمت آمیز و پایدار به نفع مردم دو طرف اعلام خواهد کرد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

سرخط اخبار جهان