پورتلند همچنان ناآرام؛‌ مردم در خیابان‌ها علیه پلیس

تهران- ایرنا- اوضاع شهر پورتلند آمریکا بار دیگر ناآرام شد به طوریکه معترضان ضدنژادپرستی دوباره در خیابان‌ها حضور یافته و علیه پلیس آمریکا تظاهرات کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای فاکس۱۲، پلیس پورتلند اعلام کرد پس از آنکه معترضان شب گذشته(دوشنبه) نزدیک ساختمان انجمن پلیس اشیا مختلفی را آتش زدند، پلیس شرایط اغتشاش اعلام کرد و نیروهایش وارد عمل شدند.

پلیس پورتلند اعلام کرد که معترضان در حال نزدیک شدن به ساختمان انجمن پلیس پورتلند در برخی مسیرها موانع ایجاد کردند و نیروهای پلیس از آنها خواستند که متفرق شوند که در غیر این صورت پلیس مجبور به استفاده از گاز اشک آور خواهد شد.

گزارش ها حاکی از دستگیری چند معترض توسط پلیس بوده است. پس از متفرق شدن معترضان، حدود ۲۰۰ نفر از این معترضان بار دیگر نزدیک ساختمان انجمن پلیس تجمع کردند.

شهر پورتلند در دو ماه گذشته صحنه اعتراض‌های مردمی به نژادپرستی و خشونت پلیس درپی قتل «جورج فلوید» شهروند سیاهپوست آمریکایی به دست پلیس سفیدپوست این کشور است.

فلوید شهروند۴۶ ساله آفریقایی–آمریکایی بود که براثر فشار زانوی افسر پلیس بر گردنش و جراحات حاصل از آن جان باخت.

اعتراضات صلح آمیز مردم شهر پورتلند زمانی به خشونت کشیده شد که در روز ۵ ژوئیه (۱۵ تیر) ماموران فدرال برای سرکوب ناآرامی‌های مدنی به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به پورتلند اعزام شدند. نیروهایی که حضورشان در هفته‌های گذشته نه تنها موجب کمتر شدن اعتراض‌های به نژادپرستی در پورتلند نشده، بلکه استقرار این نیروها خشم معترضان را برانگیخته و به درگیری با نیروهای امنیتی منجر شده است.  

آمریکا که خود را «مهد آزادی» و «دموکراسی» در جهان معرفی می‌کند، اکنون نحوه برخورد سرکوبگرانه یگان‌های اعزامی مسلح دولت فدرال به شهرهایی که در آن اعتراض‌های عدالتخواهی اجتماعی درجریان است، به امری مبهوت کننده و غیرقابل باور بدل شده است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =