مقام ارشد ونزوئلا: محدودیتی در گسترش همه‌جانبه روابط با ایران نداریم

تهران- ایرنا- عضو مجلس ملی مؤسسان ونزوئلا با بیان اینکه ایران دارای تجربیات غنی در زمینه راهبردهای مقابله با امپریالیسم است، اعلام کرد: در کنار روابط سازنده‌ با ایران در حوزه صنعت نفت و تامین تجهیزات موردنیاز پالایشگاهی و... ، می‌توانیم پیشرفت‌های بسیاری در زمینه همکاری دفاعی-نظامی نیز با این کشور داشتم باشیم.

به گزارش ایرنا، «داوید پاراویسینی» روز گذشته(دوشنبه) در مصاحبه با خبرگزاری روسی اسپوتنیک اعلام کرد: کشورش برای پیشبرد روابط و همکاری های حوزه دفاعی-نظامی با ایران آزاد است؛ همانطور که قبلا نیز در سایر امور با این کشور اتحاد داشته است.

عضو مجلس موسسان و از اعضای کمیسیون نفت، گاز، انرژی و آب مجلس موسسان ونزوئلا عنوان کرد: اگر ونزوئلا زمانی در این زمینه نیاز به کمک پیدا کند، برادران ایرانی کمک های اقتصادی و نظامی لازم را به ما خواهند داد.

پیش از این «نیکلاس مادورو» رییس جمهور ونزوئلا، در ۲۲ اوت (اول شهریور) اعلام کرده بود: به دلیل اینکه کشورش هیچ منع تسلیحاتی در زمینه دفاع از خود ندارد، امکان خرید تسلیحاتی موشکی از ایران را مورد بررسی قرار خواهد داد.

مادورو این سخنان را در پاسخ به اتهامات «ایوان دوکه» همتای کلمبیایی خود که گفته بود دولت ونزوئلا در حال مذاکره با ایران برای خرید موشک است، اظهار کرده بود.

دولت ونزوئلا از این ادعای دوکه که سه روز پس از دیدار وی با «رابرت او برایان» مشاور امنیت ملی آمریکا بیان شده بود، انتقاد کرد. 

به عقیده پاراویسینی دلیل اصلی ابراز چنین ادعایی این بود: چون ونزوئلا تصمیم گرفته بود نیازهای مربوط به حوزه فناوری خود را که تا آن زمان، یعنی ۱۵ سال پیش، به میزان 99/9 درصد به دولت آمریکا وابسته بود با تغییر رویکرد، از کشورهای دیگر تامین کند و این نمایانگر اقتدار «هوگو چاوز» رییس جمهور وقت ونزوئلا در زمان خودش بود که منجر به استحکام قدرت نظامی امروز این کشور بولیواری شده است.

نماینده مجلس ونزوئلا افزود: آمریکا و کلمبیا با متهم کردن ونزوئلا به خرید سلاح از ایران به دنبال دستاویزی برای اقدام نظامی علیه این کشور بولیواری هستند. در همین راستا، مادورو به «ولادیمیر پادرینو لوپز» وزیر دفاع ونزوئلا دستور داد تا ارزیابی کند ایران چه موشک های کوتاه برد، میان برد و بلندبردی برای تقویت قدرت دفاعی هوایی و زمینی ونزوئلا در اختیار دارد.

در حال حاضر، کاراکاس و تهران از روابط همکاری مستحکمی در زمینه های انرژی، اقتصادی، نظامی، کشاورزی، فناوری و سلامت برخورداند.

ایران پیش از این پنج فروند کشتی نفتکش با نام‌های «فورچون»، «فارست»، «فاکسون»، «پتونیا» و «کلاول» را که حامل سوخت بود، به ونزوئلا تحویل داد. حرکت موفقیت‌آمیز نفتکش‌های حامل نفت ایران به سوی ونزوئلا در حالی انجام شد که تهدیدهای آمریکا علیه این اقدام بی‌اثر ماند.

همچنین در راستای همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بولیواری ونزوئلا، نخستین فروشگاه زنجیره ای عرضه کالاهای ساخت ایران به نام "مگاصیص" در شهر کاراکاس پایتخت ونزوئلا افتتاح شده است. این فروشگاه با مساحتی بالغ بر ۲۰ هزار متر مربع بیش از ۲۵۰۰ قلم انواع کالاهای کاملا ایرانی را جهت عرضه و فروش در خود جای داده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

سرخط اخبار جهان