سوگواره مجازی احلی من العسل ششم محرم برگزار می‌شود

تهران- ایرنا- مدیر کل قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش گفت: دانش‌آموزان به یاد جانفشانی‌های شهدای نوجوان کربلا و شهدای دانش آموز دفاع مقدس و جبهه مقاومت، ششم محرم با برپایی سوگواره مجازی احلی من العسل ندای لبیک یا حسین(ع) سر می‌دهند.

به گزارش روز سه شنبه معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش،  محمد رضا مسیب زاده اظهار داشت:  توجه به مناسبت‌های خاص از جمله گرامیداشت ایام الله سوگواری سیدالشهدا از فعالیت هایی است است که در آموزش و پرورش به جد دنبال می شود.

وی ادامه داد: در سال های اخیر ششم محرم سوگواره ای برگزار می شود که به تأسی از نوجوانان عاشورایی و گرامیداشت یاد و نام فرزند برومند امام حسن (ع)، حضرت قاسم بن الحسن (ع) و به یاد بیان این نوجوان در روز عاشورا  «احلی من العسل» نامگذاری شده است.  

مدیر کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: این مراسم هر سال با حضور پر شور دانش آموزان در سراسر کشور و مدارس برگزار می شد، اما امسال به علت شیوع بیماری کرونا و به علت پیشگیری از ابتلای دانش آموزان به این بیماری این سوگواره به صورت مجازی برگزار خواهد شد. برنامه های به شکل کاروان رهپویان قاسم، پویش احلی من العسل و برگزاری نمادین سوگواره احلی من العسل برگزار خواهد شد.

مسیب زاده افزود: کاروان رهپویان قاسم که کاروانهایی در قالب سرود دانش آموزی است به صورت همزمان رأس ساعت ۱۷:۳۰ در سطح شهرهای سراسر کشور در مسیرهای از پیش تعیین شده به اجرای برنامه خواهند پرداخت به این صورت که دانش آموزان در خودروهایی مزین شده به پرچم‌های سیاه با پخش مدیحه سرایی و مرثیه خوانی یاد و خاطره حضرت قاسم بن الحسن (ع) را زنده نگه می دارند.

وی درباره پویش احلی من العسل گفت: از اول محرم تا ۱۷ مهرماه که مصادف با اربعین حسینی است  این پویش برگزار می‌شود و دانش آموزان می‌توانند در  رشته های  از جمله عکس هر خانه یک هیئت، مداحی نوغلامان، ساخت نماهنگ، تدوین پادکست  و طراحی پوستر تولیدات خود را از طریق کانال قرآن، عترت و نماز در شبکه شاد ارسال کنند.  

مدیر کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش درخصوص زمان برگزاری سوگواره احلی من العسل افزود: مراسم نمادین  این سوگواره روز چهارشنبه ۵ شهریور مصادف با ششم محرم ساعت ۱۰ و نیم صبح در حرم مطهر بنیانگذار انقلاب اسلامی و همزمان در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)  بدون حضور دانش آموزان برگزار و از طریق شبکه شاد و شبکه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می شود.

مسیب زاده تاکید کرد: این اتفاق ارزشمند و اثرگذار که در کشورهای دیگر نیز اجرا می شود و جنبه بین المللی پیدا کرده است حاصل کار یک ستاد با حضور جمع کثیری از افراد دستگاه های فرهنگی کشور از جمله هیات رزمندگان اسلام، صداوسیما، سازمان اوقاف و امور خیریه، بسیج دانش آموزی، اتحادیه انجمن های اسلامی، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، تولیت حرم مطهرعبدالعظیم (ع) و حرم مطهرامام  راحل (ره) و به دبیرخانه آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران  است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =