اختلاف بین شورای انتقالی جنوب و دولت مستعفی یمن شدت گرفت

تهران - ایرنا - اختلاف بین شورای انتقالی جنوب و دولت مستعفی و فراری یمن افزایش یافت و این شورا با صدور بیانیه ای، مقامات دولت مستعفی مورد حمایت عربستان سعودی را به مختل کردن اجرای توافقنامه ریاض متهم کرد.

پایگاه اطلاع رسانی شبکه روسیه الیوم روز سه شنبه گزارش داد: شورای انتقالی جنوب، دولت مستعفی و فراری یمن را به ایجاد تنش و تلاش برای برای مختل کردن توافق نامه ریاض متهم و تاکید کرد که  دستگیری‌ها و برگزاری تظاهرات علیه شورای انتقالی در استان حضرموت در شرق یمن در همین راستا انجام شده است.   

بر اساس این گزارش، شورای یاد شده در بیانیه‌ای اظهار داشت: اقدامات سرکوب و ترور که توسط ائتلاف به اصطلاح ملی جنوبی یکی از اجزای تشکیل دهنده گروه اخوان در شهر سیئون در جریان تسخیر و اشغال شهر برای سرکوب و دستگیری جوانان معترض و مخالف با نقشه‌های اشغالگران و همدستان آن‌ها توسط ارتش دولت [ مستعفی ] انجام شده است را با نگرانی بسیار زیادی دنبال می‌کند. 

شورای انتقالی جنوب یمن افزود: شکست ائتلاف به اصطلاح ملی مورد حمایت مسئولان اخوان (حزب اصلاحی دومین حزب بزرگ یمن) و نیروهای اشغالگر در تحریف اراده [ مردم ] جنوبی از طریق بسیج کردن نیروها برای تظاهرات با لباس غیرنظامی و آوردن ده‌ها اتوبوس هوادار از خارج از سرزمین‌های جنوبی جهت حمایت از خود، گواه عدم موفقیت همه پروژه‌ها و دور زدن مردم و مطالبات آن‌ها برای آزادی و استقلال است.  

شورای انتقالی یمن بیان کرد که این اقدامات تنش زای غیر قابل توجیه در سیئون و یا شقره در استان " أبین " تلاشی برای مختل کردن اجرای توافقنامه ریاض است که با دولت [ مستعفی و فراری ] یمن تحت نظارت عربستان سعودی امضا شده است. 

این شورا، متوقف کردن این تلاش‌ها را ضروری دانست و از عربستان سعودی خواست که مسئولیت‌های خود را در متوقف کردن این تلاش‌ها به عهده بگیرد به ویژه اینکه افراد پشت این تلاش‌ها شناخته شده و نزدیک به مراکز تصمیم گیری دولت [مستعفی و فراری ] یمن هستند. 
شهر سیئون دومین شهر بزرگ استان حضر موت  عصر روز گذشته (دوشنبه) شاهد برگزاری تظاهراتی به دعوت ائتلاف ملی جنوبی که توسط مقامات دولت یمن اداره می‌شود، بود. 

شورای انتقالی جنوب از اواسط اردیبهشت امسال در استان‌های جنوبی یمن به مرکزیت شهر عدن، دولت خودمختار اعلام کرد که با مخالفت جامعه جهانی مواجه شد.

در آبان‌ماه ۹۸ با میانجیگری سعودی‌ها، توافقی میان شورای انتقالی جنوب و دولت مستعفی یمن در عربستان امضا شد که به توافق ریاض شهرت یافت.

از مهم‌ترین بندهای توافق ریاض، استقرار دولت منصور هادی در شهر عدن در مدت ۷ هفته، متمرکز شدن نیروهای نظامی زیر نظر وزارتخانه‌های کشور و دفاع، مقابله مشترک با جنبش انصارالله زیر نظر ائتلاف سعودی، تشکیل یک کمیته نظارت بر توافق ریاض با نظارت عربستان بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha