افزایش یک میلیون هکتاری مناطق حفاظت شده

تهران - ایرنا - مناطق حفاظت شده از شریان‌های حیاتی اکوسیستم کشور و جزو سرمایه‌های زیست‌محیطی، اجتماعی و اقتصادی محسوب می‌شوند که با هدف حفظ تنوع‌زیستی و ژنتیکی کشور برای نسل‌های آینده حفاظت می‌شوند که در دولت تدبیر و امید بیش از یک میلیون هکتار بر وسعت آنها اضافه شده است.

شاید تا چندی پیش محیط زیست یک مقوله فانتزی و غیر ضروری محسوب می شد اما در دولت تدبیر و امید این نگاه تغییر کرد و رنگ و بوی دیگری به خود گرفت به طوری که اولین مصوبه دولت یازدهم محیط زیستی بود و بر ضرورت احیای دریاچه ارومیه تاکید شده بود، در کنار آن بخش های دیگر محیط زیست نیز مورد توجه قرار گرفت به طوری که حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری دولت خود را دولتی محیط زیستی معرفی کرد و به حق نیز اقدامات ارزنده ای در راستای حفظ محیط زیست صورت گرفته است.

در این میان مناطق حفاظت شده یکی از بخش های مهم محیط زیست است که برای حفظ مولفه های زیستی و رساندن آنها به نسل های بعدی ضروری است، بر این اساس سازمان حفاظت محیط زیست در دولت دوازدهم اقدام به توسعه این مناطق کرد و بنا به گفته کیومرث کلانتری معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست با تصویب شورای عالی محیط زیست بیش از یک میلیون هکتار به مساحت مناطق تحت مدیریت این سازمان اضافه شد.

در واقع ۱۳ منطقه تحت مدیریت جدید در هفت استان شامل اصفهان، تهران، خراسان جنوبی، فارس، کردستان، یزد و خوزستان به تصویب رسید که از این مجموعه هفت منطقه حفاظت شده، سه پناهگاه حیات وحش، دو اثر طبیعی ملی و یک پارک ملی است که مجموع مساحت این مناطق بیش از یک میلیون هکتار است که به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست اضافه شد.

تا پیش از این مساحت مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست ۱۷ میلیون و ۷۷۰ هکتار بود که با اضافه شدن این ۱۳ منطقه به ۱۸ میلیون و ۸۴۰ هکتار افزایش یافت.

کلانتری روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار محیط زیست ایرنا گفت: برای اضافه شدن این وسعت به مناطق حفاظت شده تحت پوشش سازمان، جلسات متعددی همراه با کارهای کارشناسی زیادی انجام شد تا اینکه این وسعت با هدف حفظ تنوع زیستی و ژنتیکی کشور برای نسل های آینده به تصویب شورای عالی محیط زیست رسید.

وی افزود: در راستای حفاظت بیشتر و بهتر از این مناطق اصلاح شرح خدمات مدیریت مناظق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط  زیست انجام شد و بر اساس آن تا پایان سال تمام مناطق تحت مدیریت سازمان دارای برنامه مدیریت منطقه خواهند شد که این برنامه می تواند در راستای حفظ منطقه و بهره برداری پایدار از مناطق به عنوان یک نسخه بالادستی در اختیار ادارات کل و بخش های توسعه ای قرار گیرد. 

افزایش پاسگاه‌های محیط‌بانی/تحویل ۴۱ دستگاه خودرو  

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست اظهار داشت: در یک سال گذشته در مجموع ۱۰ واحد پاسگاه محیط زیست در مناطق تحت مدیریت سازمان احداث و افتتاح شد و حدود ۱۸ واحد محیط بانی جدید هم در دست ساخت است که تا پایان این دولت به بهره برداری خواهد رسید.

کلانتری ادامه داد: همچنین ۴۱ دستگاه خودرو صحرایی کمک دار برای استفاده در یگان حفاظت محیط زیست برای حفاظت از عرصه های طبیعی به سازمان محیط زیست تحویل شد، در کنار آن نیز حدود ۴۷ دستگاه موتورسیکلت تهیه و به یگان حفاظت محیط زیست داده شد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: همچنین اقدامات خوبی در راستای ارتقای کیفی حفاظت صورت گرفته که تعیین حدود مناطق، رفع معارضات و همچنین فنس کشی در حواشی جاده ها و بزرگراه هایی که زیستگاه های طبیعی را تحت الشعاع قرار می دادند برخی از این اقدامات است.

معرفی گونه های جدید به زیستگاه ها/انتقال ۱۱ گورخر  

وی افزود: کار خوبی دیگری که در معاونت طبیعی سازمان محیط زیست انجام شد، معرفی دو گونه جدید در خطر انقراض به زیستگاه های طبیعی است.

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست ادامه داد: ابتدا معرفی گورخر ایرانی است که در استان یزد اتفاق افتاد؛ به طوری که ۱۱ راس گورخر ایرانی با موفقیت از سایت پنج انگشت بخش بهمن شهرستان ابرکوه به پارک ملی سیاه‌کوه شهرستان اردکان منتقل شدند. 

کلانتری اظهار داشت: این گورخرها در اسارت پرورش یافته بودند که با هدف حفاظت از حیات وحش در زیستگاه اصلی خود رها سازی شدند و اکنون در شرایط بسیار خوبی به سر می برند.

وی گفت: همچنین انتقال موفقیت آمیز ۱۷ راس گوزن زرد پرورشی از استان ایلام به پارک ملی دز در استان خوزستان از دیگر اقدامات موفق این سازمان بوده است.

بازگشت کوشکی و دلبر به خانه 

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: اقدام بعدی سازمان در راستای معرفی گونه های جدید در معرض انقراض به زیستگاه ها، انتقال سه یوزپلنگ ( کوشکی، دلبر و ایران ) بود که در پارک پردیسان در اسارت بودند که بعد از برگزاری جلسات متعدد تصمیم بر این شد که این سه قلاده به زیستگاه اصلی خود یعنی توران در استان سمنان برگردانده شوند که این کار هم با موفقیت انجام شد.

کلانتری افزود: در مدت پنج ماه همکاران در سایت توران موفق به مشاهده چهار خانواده از یوزپلنگ ها در این زیستگاه طبیعی شدند که در نوع خود یکی از افتخارات تنوع زیستی کشور است که با حفاظت اصولی از آن منطقه موفق شدیم زیستگاه را امن نگه داریم که این کار با کاهش دام، سگ های گله، ایمن سازی جاده ها و راهها و در نهایت همکاری و مشارکت مردم میسر شد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: در سه سال گذشته هیچ خانواده ای از یوزپلنگ مشاهده نکرده بودیم اما امسال موفق به دیدن ۴ خانواده یوز به صورت طبیعی شدیم.

تهیه برنامه عمل حفاظتی برای ۱۱ گونه جانوری 

وی گفت: ۱۱ برنامه عمل برای گونه های حیات وحش در معرض تهدید تهیه کردیم که مقدمات اجرایی آنها آغاز شده و امسال حدود ۷۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای برنامه های حفاظت از تنوع زیستی و زیستگاه ها را به استان ها ابلاغ کردیم.

به گفته کلانتری، برنامه عمل حفاظتی گونه هایی از جمله خرس قهوه ای، خرس سیاه، گوزن زرد، تمساح پوزه کوتاه ( گاندو)، سمندر لرستانی، لاک پشت فراتی، میش مرغ، غاز پیشانی سفید و پلنگ تهیه و به استان ها ابلاغ شده است.

مشارکت مردم در اطفای حریق 

وی اظهار داشت: امسال در راستای اطفای حریق هم مردم و هم محیط بانان و جنگل بانان مشارکت خوبی داشتند؛ امسال حدود ۱۹۷ فقره آتش سوزی در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست رخ داد و نزدیک به ۶ هزار و ۳۰۰ هکتار از عرصه های طبیعی دچار حریق شد که بیش از ۹۰ درصد این عرصه ها مرتعی و حدود ۱۰ درصد جنگلی بود که با حضور مردم و توانایی یگان حفاظت محیط زیست آتش سوزی ها به خوبی مهار شدند.

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست تاکید کرد: اولویت سازمان حفاظت محیط زیست تا پایان این دولت ارتقاء کیفی حفاظت در زیستگاه ها، حفظ گونه در زیستگاه است که تاکنون نیز بسیار موفق بوده است.

 اصلاح دستورالعمل‌های نظارت و پایش باغ وحش ها

کلانتری گفت: اصلاح دستورالعمل های نظارت و پایش باغ وحش ها نیز از دیگر اقدامات انجام شده است که ابلاغ شده اند و اکنون در سطح کشور نظارت کارشناسی شده استانداردی بر باغ وحش ها در دستور کار قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار جامعه