امسال ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در همدان به ثمر می‌نشیند

همدان- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان با اشاره به اجرای ۶۳ طرح جهش تولید در این استان گفت: این طرح‌ها با ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری مشترک دولت و بخش خصوصی تا پایان سال جاری به ثمر می‌نشیند.

ظاهر پورمجاهد شامگاه دوشنبه در گفت و گوی ویژه خبری با مردم استان همدان اظهار داشت: پیرو دستور رهبر معظم انقلاب اجرای طرح‌هایی که به جهش تولید کمک می‌کند شناسایی و در اولویت مسوولان استان قرار گرفته است.  

وی اضافه کرد: ۲۷ درصد از طرح‌های یاد شده در زمینه کشاورزی، ۴۰ درصد در عرصه صنعت و معدن، ۱۶ درصد در بخش گردشگری و ۱۷ درصد مربوط به خدمات هستند.  

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان به فراوانی طرح‌های جهش تولید در بخش صنعت و معدن اشاره کرد و گفت: هم اینک در شهرک جوکار یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام شده و در حدود ۶ واحد صنایع معدنی مستقر در این شهرک صنعتی طرح‌های توسعه و فرآوری سنگهای معدنی را با شتاب در حال اجرا است. 

پورمجاهد تاکید کرد: برای دستیابی به اهداف جهش تولید توسعه واحدهای صنعتی استان همدان در دستور کار قرار گرفت و شهرک صنعتی جوکار نمونه بارز این رویکرد است. 

وی با بیان اینکه به دنبال رعایت عدالت در استقرار واحدهای تولیدی در همه مناطق استان هستیم افزود: در هر منطقه به فراخور ظرفیت‌ها و استعدادها، صنایع مختلف مستقر می‌شوند تا ضمن تحقق اشتغال و تولید از مهاجرت نیز جلوگیری شود. 

به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان میزان مشارکت بخش خصوصی برای احداث صنایع بیشتر از بخش‌های دیگر است به طوری که ۸۵ درصد سرمایه مورد نیاز توسط سرمایه گذاران و تنها ۱۵ درصد آن هم در بخش فراهم آوردن زیرساخت‌ها توسط دولت تامین می‌شود. 

۳۰ میلیارد تومان رهاورد سفر معاون فناوری رییس جمهوری به همدان 

پورمجاهد با اشاره به اهمیت طرح‌های دانش بنیان در محقق ساختن اهداف جهش تولید در استان گفت: برخی از طرح ها با وجود کوچک بودن مقیاس تولید و اشتغال نقش بزرگی در فرآیند تولید این منطقه ایفا می‌کنند به طوری که با تولید یک قطعه کوچک نقشی کلیدی و اثرگذار ایفا می‌کنند. 

وی یادآوری کرد: ماه گذشته دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به همدان سفر کرد که این دیدار برای استان دستاوردهای ماندگاری داشت که امروز شاهد بروز و ظهور برخی از آن‌ها هستیم. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان اختصاص ۳۰ میلیارد تومان اعتبار به استان را از رهاوردهای این سفر برشمرد و افزود: این میزان اعتبار صرف توسعه و تکمیل زیرساخت‌های نوآوری در دانشگاه‌ها و پارک علم و فناوری همدان و کمک به ساختمان بنیاد نخبگان استان می‌شود که بی‌تردید در شتاب بخشیدن به جهش تولید موثر است.  

پورمجاهد به حمایت‌های بی‌چون و چرای دولت از صنایع استان خبر داد و گفت: تمام واحدهای صنعتی و تولیدی می‌توانند با نامنویسی در سامانه بهین یاب تقاضای خود را برای بهره مندی از تسهیلات ویژه (بند الف تبصره ۱۸) اعلام کنند و سهمی در توسعه اقتصادی استان داشته باشند.  

وی خاطرنشان کرد: متقاضیان باید ۵۰ تا ۶۰ درصد از مبلغ سرمایه گذاری را خودشان تقبل و مابقی را از تسهیلات ارزان قیمت دولت استفاده کنند.  

سالانه ۷۰ هکتار به گلخانه‌های همدان اضافه می‌شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان به تشریح ظرفیت‌های استان در بخش کشاورزی پرداخت و گفت: وجود ۱۱۷ هزار بهره‌بردار ظرفیت بی‌نظیری از نیروی انسانی خبره و کاربلد در زمینه کاشت، داشت و برداشت محصول را نصیب همدان کرده است که سهم بسزایی در افزایش تولید و ایجاد ارزش افزوده و بهره‌وری در منابع آب و خاک دارند. 

اجرای سامانه نوین آبیاری، سرشاخه‌کاری باغات گردو، کشتارگاه طیور، کشت‌های گلخانه‌ای و تولید دانه‌های روغنی برخی از طرح‌های جهش تولید استان بود که پورمجاهد به اجرای آن‌ها در سراسر استان اشاره کرد.

وی افزود: برخلاف بخش صنعت و معدن بیشترین حجم نقدینگی و سرمایه گذاری را دولت از طریق تسهیلات بانکی و ایجاد زیرساخت‌ها تقبل کرده است و در حدود ۴۲ درصد از سرمایه مورد نیاز را مجریان طرح‌ها تامین می‌کنند.  

وی یادآوری کرد: توسعه و ترویج کشت‌های گلخانه‌ای به دلیل حفاظت از منابع آبی از طرح‌هایی است که مشمول حمایت‌های دولت قرار می‌گیرد و براساس سند راهبردی استان باید سالانه ۷۰ هکتار به گلخانه‌های موجود اضافه شود.  

به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان هم اینک ۱۴۰ هکتار کشت گلخانه‌ای در بانک کشاورزی استان در صف دریافت تسهیلات برای راه‌اندازی هستند.  

پورمجاهد بیان کرد: در مجموع ۶۳ طرح در زمینه‌های مختلف با صرف ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار در سال جاری به ثمر می‌نشیند تا شاهد تحقق مطالبات رهبر معظم انقلاب و شعار امسال باشیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =