دهیاری‌ها ۱۵۰ هزار پروژه در روستاها اجرا کردند

نوشهر- ایرنا - معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت که از زمان تاسیس دهیاری‌ها تاکنون ۱۵۰ هزار پروژه کوچک و بزرگ در روستاهای کشور بهره‌برداری شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، علی قربانی عصر دوشنبه در آیین افتتاح ساختمان شورای اسلامی و دهیاری روستای امامزاده قاسم دهستان دو هزار شهرستان تنکابن ، تعداد دهیاری های کشور را در حال حاضر حدود ۳۸ هزار واحد اعلام کرد.

وی با تاکیدبر این که توسعه کشور از روستاها عبور می کند ، سیاست دولت را توجه به دهیاری ها و رفع مشکلات آنان از جمله چارت سازمانی این نهاد عمومی و مردمی برشمرد.

قربانی جلوگیری از مهاجرت را با ایجاد اشتغال و درآمد زایی در روستاها امکان پذیر دانست و گفت : در مجلس دهم ۱.۵ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای اشتغالزایی در روستاها اختصاص پیدا کرد.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنین از تعیین تکلیف وضعیت سازمانی دهیاران تا یک هفته دیگر خبر داد و افزود که دهیاری ها تاکنون فاقد چارت سازمانی بوده اند و با سه اصلاحیه ای که در زمینه حقوق و مزایای آنها صورت گرفت ، تا یک هفته دیگر وضعیت سازمانی آنها مشخص می شود.

قربانی توضیح بیشتری در باره اصلاحیه ها انجام شده در زمینه حقوق و مزایای آنها نداد ولی پیش از این رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از تغییر وضعیت ۲ هزار و ۱۰۰ دهیار پاره وقت به دهیار تمام وقت در قالب اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی تشکیلات، انتخابات داخلی و امور مالی شوراهای اسلامی روستا و نحوه انتخاب دهیار خبر داده بود.

جمالی نژاد تغییر در شرایط احراز سمت دهیار ، لحاظ سابقه فعالیت در دهیاری به عنوان یکی از شرایط احراز سمت دهیار ، اعمال هر یک سال سابقه فعالیت در سمت دهیار ، معادل دوسال سابقه فعالیت در دستگاه‌های اجرایی ، نحوه درجه‌بندی دهیاری‌ها از درجه یک تا ۶ را از جمله اصلاحیه ها اعلام کرده بود.

معاون وزیر کشور همچنین از بازنگری دستورالعمل حقوق و مزایای دهیاران ، مسئولان امور مالی و امور فنی و همچنین تهیه و تدوین لایحه جامع دهیاری‌ها و تصویب آن در کمیسیون تخصصی مربوطه که در هیات وزیران به عنوان دیگر اصلاحیه خبر داده بود.

جایگاه سی‌ام مازندران در سرانه دهیاری

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنین در این مراسم سرانه دهیاری ها و روستاهای مازندران را حدود ۱۱۱ هزار تومان اعلام کرد و گفت که مازندران جایگاه سی ام را در میان استان های کشور در اختیار دارد.

وی با اشاره به جمعیت روستایی ۴۲ درصدی مازندران و پاسخگو نبودن سرانه کنونی برای تهیه تجهیزات و ماشین آلات ، بر ضرورت تلاش برای بهره گیری بیشتر از این اعتبارات تاکید کرد و افزود : در برخی استان ها ، دهیاری ها تا ۱۵ برابر رقم سرانه مازندران بهره مند هستند و لازم است این فاصله حداقل ۶ برابر کاهش یابد.

در این مراسم ساختمان شورای اسلامی و دهیاری روستای امامزاده قاسم دهستان دوهزار تنکابن افتتاح شد. این ساختمان که در چهار طبقه به مساحت ۲۶۴ متر مربع ساخته شده ، دارای ایستگاه آتش نشانی است.  برای ساخت این ساختمان تاکنون ۵۰۸ میلیون تومان هزینه شده است.

جمعیت روستای امامزاده قاسم دهستان دوهزار تنکابن دارای ۶۲ خانوار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =