۳ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۳۴
کد خبرنگار: 1110
کد خبر: 83921317
۰ نفر

برچسب‌ها

سوریه اقدام ترکیه در قطع آب شرب مردم الحسکه را محکوم کرد

تهران-ایرنا- وزارت خارجه سوریه روز دوشنبه در بیانیه‌ای اقدام ترکیه در قطع آب آشامیدنی مردم استان الحسکه و اطراف آن را به شدت محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)،‌ در بیانیه وزارت خارجه سوریه آمده است: ما با شدیدترین عبارات، جنایت مستمر نظام ترکیه در قطع آب آشامیدنی بیش از یک میلیون سوری در شهر الحسکه و اطراف آن را محکوم می‌کنیم.

این بیانیه افزود: نظام ترکیه و مزدورانش به کمک دولت آمریکا از آب بعنوان سلاحی علیه غیرنظامیان سوری از جمله زنان و کودکان و افراد مسن استفاده می‌کنند و این کار طبق قانون بین‌المللی و همه کنوانسیون های ژنو،‌ جنایتی جنگی و جنایتی علیه انسانیت بشمار می‌رود.

وزارت خارجه سوریه اعلام کرد: سوریه درباره ادامه این فاجعه هشدار می‌دهد و به همه طرف‌هایی که مدعی حفظ قوانین بین‌المللی و زندگی شهروندان و غیرنظامیان هستند، اعلام می‌کند که استفاده از آب بعنوان وسیله جنگی عواقب و پیامدهای وخیمی بدنبال خواهد داشت.‌

این وزارتخانه در بیانیه خود تاکید کرد: سوریه از سازمان ملل و به ویژه دفتر هماهنگی‌های انسانی این سازمان می‌خواهد که به مسئولیت خود دراین باره عمل کنند و به منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی احترام بگذارند. کشورهای اتحادیه اروپا و رهبرانش نیز باید به مسئولیت‌های خود در این زمینه عمل کنند.

بیش از یک  و نیم میلیونشهروند سوری در شهر الحسکه و اطراف آن با کمبود آب آشامیدنی روبه‌رو هستند. نیروهای ترکیه و گروه‌های مسلح مورد حمایت آنکارا آب شرب این مردم را قطع کرده‌اند.

آب شرب الحسکه و اطرف آن در حالی قطع شده که شیوع ویروس کرونا جهان را تهدید می‌کند و آنکارا سعی دارد از این اقدام بعنوان یک برگه باج‌خواهی در الحسکه در شمال شرقی سوریه استفاده می‌کند. 

جمعیت هلال احمر سوریه و نماینده دائم این کشور در سازمان ملل نیز چند روز گذشته از جامعه جهانی و در راس آن سازمان ملل متحد خواستار کمک بشردوستانه برای آبرسانی به مردم استان الحسکه و متوقف کردن اقدام نیروهای وابسته به ترکیه در قطع آب آشامیدنی مردم این استان شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =