مسؤولان کهگیلویه و بویراحمد برای اعزام زائران به اربعین تابع تصمیم  کشور هستند 

یاسوج- ایرنا- استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: متولیان امر و مسؤولان اجرایی این استان برای اعزام زائران استان به آیین مذهبی و فرهنگی پیاده روی اربعین حسینی امسال تابع تصمیم و نظر ستاد اربعین کشور بوده و هیچ اختیاری از خود ندارند.  

به گزارش ایرنا، حسین کلانتری روز دوشنبه در نشست ستاد اربعین حسینی کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: با توجه به شیوع  بیماری کرونا برگزار شدن یا نشدن پیاده روی اربعین حسینی امسال هنوز به طور دقیق معلوم نیست و در هاله ای از ابهام قرار دارد.   

وی افزود: این در حالی است که متولیان امر و مسؤولان اجرایی کهگیلویه و بویراحمد آمادگی لازم برای اعزام زائران به پیاده روی اربعین حسینی امسال و پذیرش زائران استان های همجوار را دارند. 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: تدابیر لازم در این زمینه اندیشیده و منابع مالی مورد نیاز نیز هر چه سریعتر پیش بینی و تأمین  شود. 

کلانتری عنوان کرد: پیاده روی اربعین حسینی امسال به صورت درون استانی و در قالب پیاده روی حرم تا حرم برگزار و دستگاه های اجرایی  کهگیلویه و بویراحمد نیز پیشنهادهای لازم برای برگزاری هر چه مطلوب تر آن را ارائه دهند. 

وی ابراز داشت: نحوه برگزاری پیاده روی اربعین حسینی امسال به صورت درون استانی به سفید، زرد، نارنجی یا قرمز بودن وضعیت کرونا در کهگیلویه و بویراحمد بستگی دارد. 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: باید پیش بینی های لازم برای تمامی شرایط کرونایی در این استان انجام و بر اساس هر کدام از آنها  برای برگزاری پیاده روی اربعین حسینی امسال به صورت درون استانی تصمیم گیری و عمل شود. 

کلانتری اظهار داشت: تعداد چشمگیری از هیأت های مذهبی کهگیلویه و بویراحمد تاکنون نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را در آیین های عزاداری دهه نخست ماه محرم امسال رعایت کرده اند که قابل تجلیل است.  

وی افزود: با توجه به در پیش بودن تاسوعا و عاشورای حسینی امسال باید حساسیت ها و مسؤولیت پذیری ها از سوی عزاداران برای رعایت  مسائل بهداشتی، حفظ فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده افزایش یابد. 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: شیوع بیماری کرونا به هیچ وجه سبب تعطیلی آیین های عزاداری دهه نخست ماه محرم امسال در کشور و این استان نشده و هر چند به طور محدود نیز در مکان های مختلف از جمله منازل، کوچه ها و محله ها برگزار می شود. 

کلانتری عنوان کرد: انتظار می رود که چنین صحنه های بی بدیلی بیش از پیش از سوی هنرمندان کهگیلویه و بویراحمد با ابزار هنر به تصویر کشیده شود. 

وی ابراز داشت: مداحان و سخنرانان در آیین های عزاداری دهه نخست ماه محرم امسال در تمامی مناطق کهگیلویه و بویراحمد سفیران سلامت شوند و به کنترل هر چه بهتر بیماری کرونا بین مردم استان و کاهش زنجیره انتقال آن کمک کنند. 

کلانتری گفت: برخی راهکارهای تأمین ماسک مورد نیاز برای شرکت کنندگان در آیین های عزاداری دهه نخست ماه محرم امسال در کهگیلویه و بویراحمد شامل فعال تر شدن کارگاه های تولید ماسک این استان و ترویج فرهنگ نذر ماسک بین مردم استان است. 

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: سال های قبل به طور میانگین حدود ۲۰ هزار نفر از قشرهای مختلف مردم این استان در آیین مذهبی و فرهنگی پیاده روی اربعین حسینی شرکت می کردند. 

عزیز فیلی اظهار داشت: متولیان امر و مسؤولان اجرایی کهگیلویه و بویراحمد باید چنین فرض و تصور کنند که پیاده روی اربعین حسینی امسال با وجود شیوع بیماری کرونا برگزار می شود. 

وی افزود: به همین دلیل باید همگی آنها آمادگی لازم برای ارائه مطلوب انواع خدمات به زائران شرکت کننده در پیاده روی اربعین حسینی  امسال در کهگیلویه و بویراحمد و استان های همجوار را داشته باشند. 

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: نقاط ضعف پیاده روی اربعین حسینی سال گذشته در ابعاد گوناگون از سوی متولیان  امر و مسؤولان اجرایی استان احصا تا از تکرار آنها در سال ۱۳۹۹ جلوگیری شود. 

فیلی عنوان کرد: کهگیلویه و بویراحمد در بحث اعزام زائران به پیاده روی اربعین حسینی مُعین خوزستان بوده و باید حداکثر تا ۱۳ شهریورماه امسال برخی اعضای ستاد اربعین این استان برای تصمیم گیری های لازم و برنامه ریزی بهتر عازم خوزستان شده و نتیجه آن را نیز هر چه سریعتر اعلام کنند. 

وی ابراز داشت: مسؤولان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد مبلغ یک میلیارد ریال برای تجهیز ستاد اربعین حسینی این استان اختصاص دهند. 

 رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: تاکنون هفت موکب در عراق و سه موکب نیز در نقاط مختلف کشور برای برپایی و اسکان و پذیرایی از زائران پیاده روی اربعین حسینی امسال در سامانه ملی «سماح» نام نویسی و اعلام آمادگی کرده اند که مراحل صدور پروانه فعالیت آنها در حال پیگیری است.  

سرهنگ سید فرج الله نظرپور اظهار داشت: تهیه ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده در دستور کار مسؤولان کمیته اسکان و تغذیه ستاد اربعین حسینی کهگیلویه و بویراحمد با مسؤولیت ستاد بازسازی عتبات عالیات این استان است. 

وی افزود: چنانچه آیین مذهبی و فرهنگی پیاده روی اربعین حسینی امسال برگزار نشود اقلام بهداشتی در کشور و کهگیلویه و بویراحمد جمع آوری و در قالب پویش موکب سلامت به عراق ارسال می شود. 

سرهنگ نظرپور بیان کرد: پویش موکب حرم ساز از ۹ تا ۲۰ ماه صفر امسال اقدام به جمع آوری نذورات مردم کشور و کهگیلویه و بویراحمد  برای ساخت و ساز حرم ائمه اطهار (ع) در کشور عراق می کند. 

۱۷ مهرماه ۱۳۹۹ مصادف با ۲۰ صفر اربعین حسینی است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =