عوارض کسب مشاغل آسیب دیده از کرونا مشمول بخشودگی می‌شود

مشهد- ایرنا- نایب رییس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: به منظور حمایت از کسب‌وکارها مقرر شد بهای خدمات بهره‌برداری موقت، عوارض کسب و پیشه و بهای خدمات جمع‌آوری حمل و دفع زباله‌های شهری برای مشاغل و کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از شیوع کرونا تا پایان سال جاری از بخشودگی ۱۰۰ درصدی برخوردار شوند.

محمدحسین ودیعی روز دوشنبه در حاشیه جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد افزود: از آغاز شیوع کرونا تاکنون، کسب‌وکارها و شهروندان بسیاری به خاطر کاهش رفت‌وآمدها، مسافرت‌ها و فعالیت‌های اقتصادی دچار آسیب‌های معیشتی و اجتماعی شده‌اند.

وی ادامه داد: مدیریت شهری و شورای شهر مشهد از ابتدای این بحران در کنار مردم بود و با اقدامات مختلف حمایتی سعی در کنترل و کاهش آسیب‌ها داشت از این رو در جلسه امروز شورا، لایحه حمایت از مشاغل و آسیب دیدگان از کرونا مصوب شد.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد گفت: گروه‌های هدف مورد حمایت مدیریت شهری مشهد سه گروه کارکنان شهرداری، نیروهای کاری و خدماتی که به ‌صورت غیرمستقیم با شهرداری در ارتباط هستند و کسب‌وکارهای فعال در سطح شهر هستند.

وی افزود: طبق این مصوبه، اجاره‌بهای ماهانه و مالکانه واحدهای تجاری در تملک شهرداری، سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات وابسته با تخفیف ۵۰ درصدی اجاره ثابت یا تعدیل ۵۰ درصدی کف تضمین ‌شده در قراردادهای سهم درصد از فروش محاسبه خواهد شد. 

ودیعی گفت: این مصوبه برای سه‌ ماه دوم سال جاری اجرایی بوده و برای واحدهای تجاری مستقر در بوستان‌های سطح شهر تا پایان سال ۹۹ اعتبار خواهد داشت.

وی افزود: همچنین قراردادهای اجاره فضاهای فرهنگی و تفریحی، سالن‌های ورزشی، بهره‌برداری از پیاده‌روها و فضاهای شهری، فضاهای روباز، واحدهای تجاری مستقر در بوستان‌های شهری یا ایستگاه‌ها و پایانه‌های حمل‌ونقل و داخل مجتمع‌های تجاری درصورتی‌ که با مصوبات ستاد استانی پیشگیری از کرونا تعطیل باشند، در دوره تعطیلی مشمول پرداخت اجاره‌بها نخواهند بود.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد ادامه داد: اجاره زمین‌های بازی کودکان و فضاهای ورزشی و تفریحی واقع در بوستان‌ها نیز تا پایان سال رایگان اعلام‌ شد و کسبه فعال در کاربری‌های انتفاعی مستقر در بوستان‌ها در صورت تمایل، امکان اقاله قرارداد را خواهند داشت. 

وی گفت: قرارداد دست‌فروشان بازارهای سیار نیز از تاریخ بازگشایی بازار تا سه ماه به ‌صورت رایگان و پس ‌از آن تا زمان اعلام وضعیت سفید در مشهد تا پایان سال با تخفیف ۷۵ درصدی محاسبه و اخذ می‌شود.

ودیعی افزود: در راستای حمایت از موسسات فرهنگی هنری و قرآنی دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز مقرر شد مطالبات ناشی از اجرای قراردادهای شهرداری با موسسات به‌ صورت ۵۰ درصد و تقسیط یک‌ساله محاسبه و اخذشود که این مصوبه تا پایان سال ۹۹ و حداکثر تا سقف مبلغ ١٠ میلیارد ریال معتبر خواهد بود.

وی ادامه داد: در راستای حمایت از رانندگان فعال در ناوگان تاکسیرانی شهرداری مشهد بنا به رأی اعضای شورا، بهای خدمات صدور یا تمدید پروانه‌های اشتغال و بهره‌برداری تاکسیرانی و ناوگان تحت نظارت سازمان اتوبوسرانی و همچنین برای خدمات ورود به پایانه مسافربری امام رضا (ع) با نرخ ۵۰ درصد محاسبه و دریافت خواهد شد. 

عضو شورای اسلامی شهر مشهد گفت: آبونمان تمام تاکسی‌های شهری اعم از خطوط بی‌سیم و گردشی و تعرفه اجاره دستگاه‌های بیسیم نیز با نرخ ۵۰ درصد اعمال می‌شود.

وی افزود: با هدف تأمین نقدینگی مورد نیاز به ‌منظور تداوم فعالیت ناوگان شرکت‌های بخش خصوصی سازمان اتوبوسرانی، شهرداری مشهد موظف شد هزینه‌های ضروری شرکت‌ها را نسبت به بهای تمام‌شده خدمات سال قبل، با اعمال نرخ تورم اعلامی از سوی مرکز آمار ایران به ‌صورت علی‌الحساب به شرکت‌های طرف قرارداد پرداخت کرده و مبلغ ١٥ میلیارد ریال نیز جهت پرداخت حقوق کارگران خدماتی شستشوی اتوبوس‌های شرکت واحد که از اخذ بیمه بیکاری محروم مانده‌اند، اختصاص دهد.

ودیعی ادامه داد: پرداخت حقوق نیروهای مستقر در باجه‌های فروش من‌کارت تا سقف پنج میلیارد ریال، ارائه کمک‌هزینه‌های حمایتی از کارکنان و کارگران شاغل در شهرداری و تخصیص بودجه مستقیم جهت انجام عملیات پایش سلامت و غربالگری کارکنان، تأمین تجهیزات بهداشتی و انجام عملیات گندزدایی و ضدعفونی مراکز، ساختمان‌ها و تجهیزات زیرمجموعه شهرداری تا مبلغ ٥٠ میلیارد ریال از دیگر بندهای مصوبه حمایتی امروز شورای شهر مشهد بود.

براساس اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تا ظهر امروز (سوم شهریور ماه) ۳۶۱ هزار و ۱۵۰ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۳۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان این بیماری به ۲۰ هزار و ۷۷۶ نفر رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =