پیشرفت ۷۹ درصدی پروژه‌های مصوب سفرهای رئیس جمهوری به آذربایجان‌شرقی

تبریز - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی از پیشرفت ۷۹ درصدی پروژه‌های مصوب سفرهای رئیس جمهوری به استان خبر داد و گفت: ۵۴ پروژه در این سفرها تصویب شده بود که ۱۵ پروژه به اتمام رسیده است.

جواد رحمتی روز دوشنبه در  گفت و گویی به مناسبت هفته دولت اظهار کرد: بیمارستان یکهزار تختخوابی تبریز یکی از مهم‌ترین پروژه‌های مصوب سفرهای استانی است که ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در سال جاری ۵۰ میلیارد تومان اعتبار به آن تخصیص یافته است.
 
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی در خصوص آخرین وضعیت آزادراه تبریز- مرند- بازرگان، گفت: این پروژه ۲۵۶ کیلومتر طول دارد و در حال حاضر یک قطعه ۶۳ کیلومتری از سمت تبریز و یک قطعه ۶۵ کیلومتری از سمت بازرگان در حال اجراست.
 
وی با بیان اینکه برای ۱۱۰ کیلومتر باقی‌مانده نیز به دنبال جذب سرمایه‌گذار هستیم، افزود: تاثیرگذارترین قطعه این پروژه، مسیر ۳۲ کیلومتری تبریز تا تقاطع جاده صوفیان- شبستر است که به صورت جدی اجرا می‌شود و ۱۲ کیلومتر از آن امسال به مرحله آسفالت‌ریزی می‌رسد.
 
رحمتی در خصوص بزرگراه تبریز- اهر نیز گفت: ۷ کیلومتر از این پروژه ۹۰ کیلومتری باقی مانده است و در راستای تقویت کریدور ترانزیتی، به دنبال تعریف یک پروژه مشارکتی در این مسیر هستیم.
 
وی در خصوص بزرگراه تبریز- سهند نیز با عذرخواهی از مردم به خاطر تاخیر در تکمیل این پروژه، گفت: طبق آخرین گزارش‌ها و بازدیدی که از پروژه داشتیم، تا پایان شهریور امکان عبور خودروها از این مسیر فراهم می‌شود؛ اما بهره‌برداری رسمی از آن به خاطر مسائل ایمنی و تجهیزات جاده‌ای ممکن است یک ماه طول بکشد.
 
معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی، تامین آب شرب تبریز از طریق انتقال آب ارس را مهم‌ترین پروژه حال حاضر استان عنوان کرد و گفت: موضوع فاینانس خارجی این پروژه در سال ۹۶ در شورای اقتصاد تصویب شده بود، اما متاسفانه به دلیل تحریم، امکان این موضوع فراهم نشد و در حال حاضر به دنبال استفاده از فاینانس داخلی هستیم.
 
وی با بیان اینکه هزینه اجرای این پروژه، ۱۵ هزار میلیارد تومان است، افزود: ۳۵ کیلومتر از این پروژه از جلفا تا هرزندات اجرا شده و هم‌اکنون ۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی واقع در مسیر از آن استفاده می‌کنند.
 
رحمتی در خصوص وضعیت صنعت برق آذربایجان شرقی نیز گفت: در حال حاضر تولید و مصرف برق در استان تقریبا سر به سر است و نیازمند احداث نیروگاه‌های جدید و نوسازی پست‌های فوق توزیع هستیم.
 
وی با بیان اینکه ظرفیت تولید برق در استان، ۲ هزارمگاوات است، گفت: ما نیاز به تولید ۲ هزار مگاوات دیگر داریم و بر این اساس احداث فاز دوم نیروگاه هریس و چند نیروگاه دیگر نیز در دستور کار قرار دارد.
 
رحمتی در خصوص سرمایه‌گذاری برای انرژی‌های نو نیز گفت: سال گذشته یک نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی بادی در میانه افتتاح شد و در در چند نقطه استان هم مطالعاتی انجام شده است.

وی اظهار کرد: شرکت های داخلی به توان بالایی در این حوزه رسیده‌اند و بخش خصوصی نیز برای احداث چند واحد نیروگاهی اعلام آمادگی کرده است.
 
وی افزود: با توجه به حمایت دولت از انرژی‌های تجدیدپذیر و تضمین خرید برق از نیروگاه‌های بادی و خورشیدی، سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌تواند سودآور باشد.
 
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی در خصوص مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی، اظهار کرد: ما ۳۰۵ هزار واحد مسکونی روستایی داریم که تاکنون ۱۴۰ هزار واحد معادل ۴۶ درصد مقاوم‌سازی شده است و هر سال ۲ تا سه هزار واحد نیز جزو برنامه است.
 
وی، کم بودن تلفات زلزله سال گذشته در میانه و سراب را نتیجه توجه به بحث مقاوم‌سازی روستایی دانست و گفت: ۶۰ درصد از واحدهای روستایی این مناطق مقاوم‌سازی شده بود که ضرورت توجه به این موضوع در سایر نقاط استان را روشن می‌کند.
 
رحمتی در خصوص طرح اقدام ملی مسکن نیز گفت: سهمیه استان از این طرح ۴۱ هزار واحد است که کار ساخت یکهزار و ۵۰۰ واحد در شهر جدید سهند شروع شده است و یکهزار و ۵۰۰ واحد دیگر نیز در این شهر به زودی شروع می شود.
 
وی افزود: یکهزار و ۴۰۰ واحد نیز از طریق ستاد اجرایی فرمان امام در تبریز و ۴۰۰ واحد در مراغه در حال ساخت است و تلاش می‌کنیم تعهد استان را در این زمینه به طور کامل محقق کنیم.

حجت الاسلام روحانی تنها رییس جمهوری است که تا کنون پنج بار به استان آذربایجان‌شرقی سفر کرده است که هر کدام از این سفرها دستاوردهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی چشمگیری برای مردم این خطه به ارمغان آورده است.

آخرین سفر رییس جمهوری به این استان آذر ماه سال ۹۸ انجام شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =