مطالعه توسعه ۱۳۶۳ روستا در خراسان رضوی پایان یافت

مشهد- ایرنا- رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی گفت: در راستای عمل به ماده ۲۷ قانون برنامه ششم توسعه، مطالعه برای توسعه هزار و ۳۶۳ روستا در این استان به پایان رسید.

رضا جمشیدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس این ماده قانونی سازمان برنامه و بودجه مکلف شده است سالانه حدود پنج هزار روستا را مورد مطالعه قرار دهد و برنامه توسعه اقتصادی و اشتغالزایی آنها را تهیه کند.

وی ادامه داد: خراسان رضوی مکلف به مطالعه سالانه ۳۲۹ روستاست که باید طی پنج سال برنامه ششم توسعه یعنی تا پایان سال آینده مطالعه هزار و ۶۴۵ روستا را به اتمام برساند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی گفت: طی سه سال گذشته هزار و ۳۶۳ روستا با ۳۳۴ هزار خانوار و جمعیت یک میلیون و ۱۷۵ هزار نفر در این استان مورد مطالعه قرار گرفت و امسال نیز مطالعه ۳۷۷ روستا انجام می‌شود و تکلیف پنج ساله این استان به پایان می‌رسد.

وی افزود: براساس تکلیفی که سازمان برنامه و بودجه بر عهده این استان گذاشته باید تا پایان سال گذشته مطالعه ۹۷۸ روستا در خراسان رضوی به پایان می‌رسید و آمار ارایه شده گویای آن است که این استان از برنامه تکلیفی جلوتر است.

جمشیدی ادامه داد: در خانوارهای روستایی متوسط هزینه سالانه یک خانوار ۲۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان می‌باشد که نسبت به سال ۱۳۹۷ حدود ۱۳.۹ درصد افزایش داشته است، از کل این هزینه‌ها، حدود ۴۱.۸ درصد مربوط به هزینه های خوراک و ۵۸.۲ درصد هزینه های غیرخوراکی است.

وی گفت: در بین هزینه‌های خوراکی خانوار روستایی استان، بیشترین هزینه به میزان ۲۴.۱ درصد مربوط به هزینه‌های آرد و غلات و نان و در بین هزینه‌های غیرخوراکی بیشترین هزینه به میزان ۲۷.۸ درصد مربوط به امور مسکن می‌باشد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی افزود: متوسط درآمد یک خانوار روستایی خراسان رضوی در سال گذشته ۲۲۵ میلیون ریال بود که نسبت به سال ۱۳۹۷ به میزان ۲۷.۳ درصد رشد داشته و نشان می‌دهد درآمد خانوار روستایی کمتر از هزینه‌هایش است.

یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت خراسان رضوی در ۲ هزار و ۵۴۰ روستای این استان سکونت دارند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =