وزیر خارجه سودان: نخست وزیر درباره عادی سازی روابط با اسرائیل دستوری نداده است

تهران-ایرنا-وزیر خارجه سودان تاکید کرد که از نخست وزیر این کشور هیچ دستوری را درباره عادی سازی روابط با اسرائیل دریافت نکرده است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «عمر قمرالدین» ​​عصر یکشنبه در گفت و گو با تلویزیون سودان گفت که از ماه ژوئیه گذشته که به عنوان وزیر خارجه منصوب شده، اسرائیل با سودان هیچ تماسی نداشته است.

سخنان وزیر خارجه سودان در رد تماس اسرائیل با سودان در حالی است که «حیدر بدوی صادق» سخنگوی وزارت خارجه این کشور هفته پیش گفت که «دلیلی برای ادامه خصومت بین سودان و اسرائیل وجود ندارد. ما وجود تماس ها بین دو کشور را انکار نمی کنیم.» این اظهارات باعث برکناری وی از سمت سخنگویی وزارت خارجه سودان شد. 

وزیر خارجه سودان درباره برکناری بدوی صادق گفت: اینکه این وزارتخانه بخشنامه ای درباره عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی دریافت نکرده بسیار واضح است و به همین دلیل صحبت کردن در موردش، «نقض قوانین کار در خدمات مدنی» تلقی می شود و از همین روی حیدر بدوی از سمت خود به عنوان سخنگوی رسمی برکنار شد. 

وی افزود: این موضوع یک اتخاذ سیاست کلان است که هیچ کس نمی تواند درباره آن جز با دستور و اجازه حکومتی صحبت کند و دولت سودان بعد از دیدار رئیس شورای عالی حاکمیت ژنرال «عبدالفتاح برهان» با نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ماه فوریه گذشته، در مورد موضعش در قبال این رژیم در هیچ مقطعی اظهار نظر نکرده است و بین کابینه و حاکمیت در این باره ضوابط خاصی برقرار است.

این سخنان در حالی مطرح شده که قرار است «مایک پمپئو» در چارچوب سفرش به منطقه که از امروز آغاز شد، به سودان نیز سفر کند.

«الی کوهن» وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی مدعی شده که مذاکراتی بین این رژیم و سودان صورت گرفته است.

وی ابراز امیدواری کرد که اسرائیل به توافق صلح با سودان برسد.

سودان بعد از سرنگونی «عمر البشیر» در آوریل ۲۰۱۹، به دنبال بهبود روابط با آمریکا است و می کوشد واشنگتن نام این کشور را از فهرست کشورهای حامی تروریسم حذف کند.

حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم آمریکا، مهم‌ترین اولویت شورای انتقالی در سودان و دولت آن است.

طی روزهای اخیر و به دنبال توافق عادی سازی روابط بین امارات و رژیم صهیونیستی، زمزمه هایی از احتمال توافق مشابه بین رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای عربی از جمله سودان شنیده شده است.

از سوی دیگر، حزب الامه سودان به رهبری «الصادق المهدی» و هیات علمای سودان مخالفت خود را با هرگونه تلاش خارطوم جهت عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعلام کردند.

آمریکا، رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی پنجشنبه ۲۳ مرداد امسال  با انتشار بیانیه‌ از امضای توافق برای عادی‌سازی روابط میان ابوظبی و تل‌آویو و آغاز روابط دیپلماتیک میان دو طرف خبر دادند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =