۳ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۴۶
کد خبرنگار: 3054
کد خبر: 83921120
۰ نفر

برچسب‌ها

فراخوان اشکواره حسینی برای اصحاب رسانه مازندران

ساری - ایرنا - سومین دوره همایش فرهنگی عاشورایی اشکواره حسینی امسال برای نخستین بار بخش رسانه را نیز به سایر بخش‌های این رویداد مناسبتی آیینی و مذهبی افزود و فراخوان نخستین بخش رسانه‌ای اشکواره حسینی را منتشر کرد.

به گزارش ایرنا، همایش فرهنگی هنری «اشکواره حسینی» که برای سومین سال پیاپی به میزبانی آمل برگزار می‌شود، امسال با نظر شورای سیاستگذاری این رویداد فرهنگی و آیینی برای تولید و جذب آثار رسانه‌ای با محورین فرهنگ محرم و عاشورا با اضافه کردن بخش رسانه به سایر بخش‌های این همایش رقابتی، تولیدات رسانه‌ای مرتبط با آیین‌های محرم در فرهنگ مازندران را گردآوری و داوری می‌کند.

به گفته دبیر نخستین رویداد رسانه‌ای اشکواره حسینی، این بخش به منظور شناسایی، ارزیابی، قدردانی و گردآوری آثار و محتوای کمی و کیفی تولیدات رسانه‌ای در حوزه عاشورا، محرم و شهدای مدافع حرم مازندران در نظر گرفته شده تا فرهنگ و آیین‌های عاشورایی این استان برای نخستین بار از نگاه فعالان رسانه‌ای در یک رویداد تخصصی رسانه‌ای گردآوری و رصد شود.

الناز پاک‌نیا با بیان این که این رویداد رسانه‌ای با محوریت مازندران برگزار می‌شود و محدودیتی برای فعالان رسانه‌ای خارج از استان نیز وجود ندارد، اظهار کرد: فعالان رسانه‌ای می‌توانند در رشته‌های تیتر، گزارش، مصاحبه، سرمقاله و یادداشت حداکثر چهار اثر را که در بازه زمانی یکم فروردین ۱۳۹۸ تا ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ تولید شده باشد ، در چهار بخش اصلی «سبک زندگی عاشورایی»، «آداب و آیین‌های مردم مازندران در ماه محرم»، «دیدگاه‌های نو به حوزه عاشورا و محرم» و «جلوه‌های فرهنگ عاشورایی در دوران کرونا» ‏و بخش ویژه «شهدای مدافع حرم مازندران» در این رویداد شرکت دهند.

وی با تأکید بر ضرورت مرتبط بودن آثار یا صاحب اثر با جغرافیای مازندران خاطرنشان کرد: شرکت کردن فعالان رسانه‌ای سایر استان‌ها و رسانه‌های سراسری نیز در صورتی که آثاری مرتبط با آیین‌ها و فرهنگ محرم در مازندران یا شهدای مدافع حرم این استان داشته باشند مجاز است ، اما امکان دریافت آثار تولید شده مربوط به آیین‌های عاشورایی سایر استان‌ها وجود ندارد ضمن این که در دو بخش «دیدگاه‌های نو به حوزه عاشورا و محرم» و «جلوه‌های فرهنگ عاشورایی در دوران کرونا» نیز فقط آثار اصحاب رسانه ساکن یا متولد مازندران دریافت می‌شود.

پاک‌نیا خاطرنشان کرد: آثار تولیدی شرکت‌کنندگان باید در یکی از رسانه‌های مکتوب و مجازی دارای مجوز منتشر شده باشد و ۲۰ شهریور آخرین مهلت فرستادن آثار به دبیرخانه است. علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را به صورت فایل PDF از صفحه کامل اثر منتشر شده در رسانه به آدرس ایمیل ‏rasaneh.ashkvare@gmail.com‏ به دبیرخانه جشنواره ‏بفرستند. ضمناً اطلاعات فردی شرکت‌کننده در فایل ‏Word‏ شامل نام ونام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه، آدرس ایمیل به ‏همراه یک قطعه عکس باید همراه با نسخه اثر باشد.

دبیر بخش رسانه‌ای سومین اشکواره حسینی تصریح کرد: با وجود این که فعالان رسانه‌ای مازندران هر سال آثار متعددی درباره محرم و فرهنگ‌های عاشورایی تولید می‌کنند، اما تا کنون این آثار به صورت مدون گردآوری و ارزیابی نشده که امیدواریم با برگزاری این رویداد بتوانیم آثار شاخص و برگزیده تولیدی توسط فعالان رسانه‌ای استان را شناسایی، گردآوری و به صورت تجمیعی منتشر کنیم.

وی افزود: با نظر هیأت داوران که از سه چهره شاخص عرصه رسانه کشور تشکیل خواهد شد در نهایت به نفرات اول تا سوم هر بخش به ترتیب ۷۰۰، ۵۰۰ و ۳۰۰ هزار تومان اهدا خواهد شد که برگزیدگان در مراسم اختتامیه همایش فرهنگی اشکواره حسینی همراه با سایر بخش‌های این رویداد معرفی می‌شوند.

بر اساس فراخوان منتشر شده آثاری که نام و نام خانوادگی شرکت‌کننده در آن‌ها قید نشده است باید همراه با تأییدیه مالکیت معنوی اثر از سوی مدیرمسئول رسانه به دبیرخانه ‏فرستاده شود.‏

همچنین آثار خارج از موضوعات این رویداد پذیرفته نمی‌شود و تایید دریافت اثر به ایمیل شرکت کننده فرستاده خواهد شد.

سومین همایش فرهنگی عاشورایی اشکواره حسینی به همت ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، اداره کل اوقاف و امور خیریه استان و اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران به میزبانی شهرستان آمل در رشته‌های نمایش، عکاسی، دلنوشته، سرود و رسانه برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =