۳ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۴۴
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83921115
۰ نفر

برچسب‌ها

لندن برای مواجهه با برگزیت بدون توافق آماده می شود

لندن–ایرنا– دولت انگلیس با شکست هفتمین دور مذاکرات برگزیت و کاهش احتمال دست‌یابی به توافق با اتحادیه اروپا درباره آینده همکاری‌های تجاری، طرح اضطراری و فوق‌العاده‌ای را در مواجهه با برگزیت بدون توافق و افزایش ناگهانی آمار ابتلا به کرونا آماده کرده است.

به گزارش ایرنا، اسنادی به روزنامه سان انگلیس درز کرده که نشان می‌دهد در این طرح گسیل نیروهای ارتش برای مقابله با شورش‌های خیابانی مردم و آماده‌ باش نیروی دریایی برای جلوگیری از برخورد صیادان انگلیسی و اتحادیه اروپا در آب‌های اطراف جزیره دیده شده است.

این طرح که توسط کارگروه ویژه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تهیه شده، به احتمال کاهش ذخیره مواد غذایی، دارویی و همچنین پیامدهای اقتصادی برگزیت پرداخته و در نشستی به وزرای دولت ارائه شده است.

دولت همچنین پیامدهای موج دوم شیوع کرونا، فشار بر نهادهای عمومی و احتمال ورشکستگی شوراهای شهر را مورد توجه قرار داده و  اعتباری معادل ۳ میلیارد پوند بیشتر برای تقویت منابع مالی سازمان خدمات ملی بهداشت در مواجهه با بحران کرونا اختصاص داده است.

اقتصاد انگلیس که پیش از بحران کرونا، زیر فشار ابهامات ناشی از خروج این کشور از اتحادیه اروپا قرار داشت، روزهای سختی را پشت سر می‌گذارد.

انگلیس و اتحادیه اروپا در پنج ماه گذشته به پیشرفت ملموسی در خصوص نحوه همکاری‌های دو طرف در دوره پسابرگزیت دست نیافته‌اند.  نماینده اتحادیه اروپا در امور برگزیت جمعه گذشته از تشدید اختلاف نظرها در روند مذاکرات با انگلیس خبر داد و گفت بعید است ۲ طرف بتوانند در فرصت باقی‌مانده به توافق برسند.

«میشل بارنیه» در پایان هفتمین دور مذاکرات برگزیت عنوان کرد که ۲ طرف همچنان در خصوص طیف وسیعی از مسائل، از جمله دسترسی صیادان اتحادیه اروپا به مناطق ماهیگیری غنی انگلیس، نقش دیوان دادگستری اروپا در اختلاف‌های طرفین و تبادل داده‌ها در تحقیقات پلیس اختلاف نظرهای جدی دارند.

نماینده اتحادیه اروپا در امور برگزیت، با وجود ابراز امیدواری در خصوص حصول توافق با انگلیس تصریح کرد که بعید است ۲ طرف بتوانند در فرصت باقی‌مانده یعنی تا پایان سال جاری میلادی توافق کنند.

انگلیس ۳۱ ژانویه گذشته (۱۱ بهمن ۹۸) به طور رسمی اتحادیه اروپا را پس از ۴۷ سال عضویت ترک کرد و تا آخر سال جاری میلادی و در چارچوب دوره موسوم به گذار، تابع قوانین اتحادیه اروپاست. پس از آن، همه روابط چهار دهه گذشته میان ۲ طرف متوقف خواهد شد.

۲ طرف مایل هستند تا پیش از پایان دوره گذار، درباره آینده همکاری‌های دوجانبه به توافق برسند. در غیر این‌ صورت روابط تجاری انگلیس و اتحادیه اروپا از سال آینده میلادی مطابق با مقررات سازمان تجارت جهانی پیگیری می‌شود که با توجه به چهار دهه روابط ۲ طرف خسارت‌های مالی هنگفتی را تحمل خواهد کرد.   

رییس بانک مرکزی انگلیس چندی پیش به بانک‌های این کشور هشدار داد که خود را برای احتمال خروج بدون توافق لندن از اتحادیه اروپا آماده کنند. رییس شورای اروپا هم پیشنهاد تشکیل صندوق مالی برای گذر از شوک برگزیت را مطرح کرده است.

گزارش‌ها حاکیست که چشم انداز دست‌یابی به توافق برگزیت بین مقامات انگلیسی و اروپایی به سرعت رو به افول است.  

یک سخنگوی دولت انگلیس گفت که در این طرح بدترین سناریوها مدنظر و برای ان برنامه ریزی شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =