کاهش ۵۴ درصدی فوتی‌ها و ۲۷ درصدی جرحی‌های تصادفات رانندگی در یزد

یزد- ایرنا- سرپرست پلیس راهور استان یزد از کاهش ۵۴ درصدی فوتی‌ها و ۲۷ درصدی جرحی‌های ناشی از تصادفات رانندگی درونشهری در این استان در چهار ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

سرهنگ "مهدی زارع" روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: این کاهش با توجه به کاهش آمار کشوری آن، آمار خوبی است و علت این کاهش هم اجرای طرحهای پلیس راهور و برخورد با  رانندگان قانون‌شکن بوده است.

آمارهای قابل تامل از تصادفات درونشهری یزد!

به گفته وی ۲۱ درصد فوتی‌ها و ۲۶ درصد مجروحان امسال در استان، اتباع خارجی بودند؛ همچنین ۳۲ درصد فوتی‌ها عابران پیاده و ۴۷ درصد آنها راکبان موتورسیکلت بودند.

وی اظهار داشت: ۲۰ درصد مجروحان را عابر پیاده و ۶۹ درصد را موتورسواران تشکیل دادند؛ سن ۴۲ درصد این افراد بین ۲۰ تا ۳۰ سال، ۲۱ درصد بین ۳۰ تا ۴۰ سال و ۱۶ درصد بالای ۵۰ سال بوده است.

سرپرست پلیس راهور استان یزد علت تصادفات رانندگی در این مدت را به ترتیب عدم رعایت حق تقدم، عدم توجه به جلو و صحبت کردن با تلفن همراه اعلام کرد و یادآور شد: ۳۶ درصد تصادفات در خیابانها و ۳۱ درصد در بلوارها رخ داده که دلیل آن در بلوارها سرعت زیاد بوده است.

سرهنگ زارع اضافه کرد: در حالی که حداکثر سرعت در معابر باید ۶۰ کیلومتر باشد در استان یزد ۹۰ کیلومتر است.

وی، نصب دوربین های سرعت را از تدابیر راهور برای کاهش سوانح رانندگی درون شهری در این استان اعلام کرد و گفت: امسال هفت دستگاه دوربین کنترل سرعت در یزد نصب شد و تعداد آنها به ۶۷ دستگاه رسید؛ همچنین با نصب ۹ دستگاه تصویر برداری، تعداد آنها نیز به ۹۰ دستگاه افزایش یافت.

توقیف ۲۳۵ خودرو در سال جاری در استان یزد 

سرهنگ زارع همچنین به طرح برخورد با رانندگان پرخطر هم اشاره کرد و افزود: با هماهنگی با دادستانی استان با رانندگانی که رفتار مخاطره آمیز داشته و با سرعت فوق بحرانی حرکت کنند برخورد و وسیله نقلیه آنها توقیف می شود.

وی با بیان اینکه طی سالجاری ۲۳۵ خودرو مخاطره‌آمیز در استان توقیف شدند، تاکید کرد: ۹۰ درصد رانندگان ما قانون مدار هستند.

توقیف موتورسیکلت های سنگین

سرپرست پلیس راهور یزد همچنین از طرح توقیف متورسیکلت های سنگین در سطح شهر خبر داد و افزود: این موتورسیکلت ها فقط می توانند در مکانهای مجاز تردد کنند .

ترخیص وسایل نقلیه توقیف شده

سرهنگ زارع از طرح کشوری ترخیص وسایل نقلیه موتوری و خودروی هم خبر داد و گفت: پارکینگ های ما انباشته از موتورسیکلت است که مالکان آنها می توانند با هماهنگی مقامات قضایی نسبت به ترخیص موتورسیکلت خود اقدام کنند.

وی اضافه کرد: هزینه های ترخیص کاهش یافته و بیمه شخص ثالث این وسایل نقلیه هم با اقساط ۱۰ ماهه و بدون جریمه دیرکرد انجام میشود.

همچنین مالکان مورتورسیکلتی هم که سند مالکیت ندارند می توانند با شرایطی نسبت به ترخیص وسایل نقلیه خود اقدام کنند.

اقدامات انجام شده در مرکز تعویض پلاک یزد

سرپرست راهور استان یزد گفت: با هدف رضایتمندی مراجعه کنندگان به مرکز تعویض پلاک یزد، یک غرفه خدمات خودروی و یک غرفه فروش مواد غذایی در این مرکز اضافه شده است.

وی تاکید کرد: همچنین سامانه تلفنی ۳۸۲۱۸۴۰۱ برای متقاضیان راه اندازی شده تا آنها قبل از مراجعه نسبت به تکمیل بودن مدارک خود اطمینان حاصل کنند تا موجب شلوغی این مرکز نشوند.

افزایش تصادفات رانندگی در ماه محرم بعلت پوشیدن لباس تیره

سرهنگ زارع از افزایش تصادفات رانندگی در این استان در ماه محرم هر سال خبر داد و علت آن را تیره بودن لباس شهروندان اعلام کرد که موجب میشود تا رانندگان در شب نتوانند عابران پیاده را تشخیص دهند.

وی از رانندگان خواست در این ایام، حواسشان را جمع کنند و رعایت حال عابران پیاده و سیاه پوش را داشته باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =