برنامه‌ریزی برای تجهیز و نوسازی ۸۹هزار هکتار از اراضی کشاورزی خوزستان وایلام

اهواز - ایرنا - مدیرعامل موسسه جهاد نصر وابسته به وزارت جهادکشاورزی گفت: برنامه ریزی برای تجهیز و نوسازی ۸۹هزار هکتار از اراضی کم بازده خوزستان و ایلام در ۲ سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ در قالب گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری مقام معظم رهبری صورت گرفته و برای تخصیص آب مورد نیاز نیز با وزارت نیرو هماهنگی شده است.

به گزارش ایرنا محمد جواد صالحی نژاد روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های گروهی در اهواز افزود:برای شروع گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری رهبر معظم انقلاب که در ردیف طرح‌های ملی کشور محسوب می‌شود عملیات اجرایی نوسازی وتجهیز۵۰هزار هکتاردرسال جاری شروع می‌شود که ازاین میزان ۴۱هزار هکتاردر محدوده خوزستان و ۹هزار هکتار در محدوده استان ایلام قرار دارد.
وی اعتبار مورد نیاز برای نوسازی و تجهیز۵۰هزارهکتار ازاراضی خوزستان و ایلام را ۵۲هزار و ۳۰۰ میلیاردریال عنوان کرد و افزود:برای نوسازی و تجهیز و احداث شبکه های فرعی آبیاری ۳۹هزارهکتاراز اراضی خوزستان و ایلام در سال ۱۴۰۰ حدود ۵۵هزار میلیارد ریال برای احداث شبکه های اصلی نیاز داریم.
مدیرعامل موسسه جهاد نصر در ادامه افزود: امسال برای شروع فازدوم طرح مقام معظم رهبری یک هزارو ۵۰۰میلیارد ریال از محل اعتبارات متفرقه اختصاص یافته که از این میزان یک هزارو  ۱۲۵میلیارد ریال ابلاغ شده است که بخش مهمی از این اعتبار برای انجام مطالعات و احداث شبکه های فرعی آبیاری هزینه می‌شود.
صالحی نژاد افزود: مناطق شمالی خوزستان به دلیل تعادل بخشی و زیرساخت های مناسب در اولویت اجرای گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری قرار دارند.
وی با اشاره به چالش های فراروی  برای تامین اعتبار اجرای گام دوم طرح مقام معظم رهبری به وسعت ۲۵۵هزار هکتار اشاره کرد و افزود: در دولت تدبیرو امید ۱.۵میلیارد دلار برای اجرای گام نخست این طرح از صندوق توسعه ملی برداشت شد ولی هم اکنون دولت برای تامین اعتبار گام دوم این طرح با توجه به مشکلات اقتصادی و تحریم ها مشکلات زیادی دارد از این رو راهکارهایی از جمله فاینانس یا جذب سرمایه گذار داخلی در حال پیگیری است.
صالحی نژاد افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته تخصیص آب برای شروع گام دوم طرح ۵۵۰هزارهکتاری توسط وزارت نیرو درحال نهایی شدن است.

تکمیل طرح ۵۵۰هزار هکتاری مقام معظم رهبری اولویت مهم نظام و دولت است
صالحی نژاد با بیان اینکه تکمیل طرح مقام معظم رهبری جزو اولویت های نظام و دولت است و مجلس شورای اسلامی نیز به این طرح مهم ورود کرده است اظهار داشت:گام نخست این طرح ۲ سال پیش در سطح ۲۹۵هزار هکتار از اراضی خوزستان وایلام به بهره‌برداری رسید که از این میزان ۲۸۵هزار هکتار آن زیرکشت قرار گرفت.
وی گفت: در گام نخست این طرح ۳.۵میلیون تن به حجم تولیدات کشاورزی افزوده شده و در استفاده از منابع آبی صرفه جویی قابل توجهی صورت گرفت ضمن آنکه ۷۹هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم نیز فراهم شد.
مدیرعامل موسسه جهادنصر در ادامه افزود: باکامل شدن طرح ۵۵۰هزار هکتاری ، در مجموع ۳۰۰هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم فراهم می شود و حجم تولیدات کشاورزی به ۹ میلیون تن خواهد رسید.
وی ارزش تولیدات سالانه کشاورزی ناشی از اجرای کامل طرح ۵۵۰هزار هکتاری را ۱۶۰هزار میلیارد ریال برآورد کرد و افزود: جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها ، تثبیت جمعیت در مناطق روستایی و مرزی ، ارزش افزوده اراضی نوسازی شده ، افزایش راندمان آبیاری ، اشتغال و افزایش ضریب امنیت غذایی کشور از آثار مثبت اجرای گام نخست طرح ۵۵۰هزار هکتاری است.
در سفر مقام معظم رهبری به استان خوزستان در سال ۱۳۷۵ ، نوسازی و تجهیز ۸۰۰هزار هکتار از اراضی خوزستان و ایلام مصوب شد ولی بعدها این طرح به ۵۵۰هزار هکتار کاهش یافت.

تامین آب برای مرطوب سازی و نهال کاری ۸۹هزار هکتار در هفت کانون های ریزگرد
مدیرعامل موسسه جهادنصر گفت: در سال ۱۳۹۵ عملیات ضربتی احداث کانال ۶۰کیلومتری برای مرطوب سازی ۲۶هزار هکتار از تالاب های خشکیده شریفیه و منصوره در جنوب شرق اهواز و تامین آب ۳۴هزار هکتار از کانون های ریزگرد انجام شد.
وی با بیان اینکه اجرای این طرح ضربتی توسط موسسه جهادنصر نقش مهمی در کاهش ریزگردها و تثبیت خاک داشته است افزود:در۲ سال اخیر کمترین موارد بروز ریزگرد در خوزستان به خصوص اهواز را شاهد بودیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =