ایالت ویسکانسین خشمگین از رفتار نژادپرستانه پلیس آمریکا

تهران –ایرنا– اعتراض‌ها در شهر کنوشا ایالت ویسکانسین درپی تیراندازی پلیس به یک شهروند سیاهپوست از فاصله نزدیک و زخمی‌شدن وی، آغاز شده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، پلیس اعلام کرد که فرد هدف قرار گرفته «جاکوب بلیک» نام دارد که به بیمارستان منتقل شده است و در شرایط بحرانی به سر می برد.

«تونی اورس» فرماندار ویسکانسین در توییتر با اشاره به تیراندازی به سوی این فرد نوشت: اگرچه همه جزئیات ماجرا را نمی دانیم، اما می دانیم که وی اولین سیاهپوستی نیست که از سوی مجریان قانون در ایالت یا کشور ما هدف قرار می گیرد و زخمی یا با بی رحمی کشته می شود.

وی افزود: ما در کنار همه کسانی هستیم که خواستار عدالت، برابری و مسئولیت پذیری در برابر جان سیاهپوستان در کشورمان هستند.

پلیس اعلام کرد تیراندازی زمانی اتفاق افتاد که این نیروها در حال رسیدگی به یک حادثه خانوادگی بودند.

در همین حال، پس از حادثه تیراندازی در شهر کنوشا، جمعیتی از معترضان به خشونت پلیس اعتراض کردند. سپس در شهر کنوشا ممنوعیت رفت و آمد شبانه اعمال شد.

اداره دادگستری ویسکانسین اعلام کرد که بخش رسیدگی جنایی این اداره در حال بررسی حادثه تیراندازی است و به افسران دخیل در این حادثه مرخصی اداری داده شده است.

اعتراض های ضدنژادپرستی در آمریکا درپی قتل «جورج فلوید» شهروند سیاهپوست آمریکایی به دست پلیس سفیدپوست این کشور روی داده است. فلوید شهروند ۴۶ ساله آفریقایی – آمریکایی بود که براثر فشار زانوی یک افسر پلیس بر گردنش و جراحات حاصل از آن جان باخت.

شهر پورتلند نیز این روزها صحنه اعتراض های مردمی به نژادپرستی و خشونت پلیس بوده است. اعتراضات صلح آمیز مردم شهر پورتلند زمانی به خشونت کشیده شد که در روز ۵ ژوئیه (۱۵ تیر) ماموران فدرال برای سرکوب ناآرامی‌های مدنی به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به پورتلند اعزام شدند. نیروهایی که حضورشان در هفته‌های گذشته نه تنها باعث کمتر شدن اعتراض های علیه نژادپرستی در پورتلند نشده، بلکه استقرار این نیروها خشم معترضان را برانگیخته و به درگیری با نیروهای امنیتی منجر شده است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =