تخریب هفت مدرسه در ۴۰ روز گذشته در افغانستان

کابل - ایرنا - کمیسیون حقوق بشر افغانستان در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد: در مدت ۴۰ روز گذشته ساختمان هفت مدرسه در ۶ استان این کشور هدف حملات قرار گرفته و یا به آتش کشیده شده که تخریب دو مورد آن توسط گروه طالبان انجام شده و این روند همچنان ادامه دارد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از کمیسیون حقوق بشر افغانستان ؛ این مدارس در استان های تخار، بادغیس، فاریاب، بلخ، غزنی و میدان وردک تخریب و یا به آتش کشیده شدند که آتش زدن یک مدرسه در تخار و یک مدرسه در بلخ کار گروه طالبان بوده است.

این کمیسیون حمله به تاسیسات عمومی و مراکز آموزشی را نقض آشکار حقوق بین الملل بشردوستانه خوانده و آنرا جنایت جنگی دانسته است.
گروه طالبان تاکنون در باره این  گزارش واکنش نشان نداده است.

مرکز ولایت (استان) تَخار کشور افغانستان 

رسانه‌های افغانستان از جمله خبرگزاری «آوا» در روز ۲۵ تیرماه گذشته گزارش دادند: گروه طالبان «مدرسه عبدالطیف شهید» در منطقه دوم شهر تالقان مرکز ولایت (استان) تخار  را به آتش کشید. علاوه براین در روز ۲۳ مردادماه نیز مدرسه «ابوعثمان تالقانی نیز در شهر تالقان توسط افراد ناشناس به آتش کشیده شد.

حسام‌الدین نظری معاون ریاست آوزش و پرورش استان ‌تخار در همین روز در صفحه فیسبوک خود نوشت :آتش‌سوزی ‌کار طالبان است و  این گروه پیش از این نیز دو مدرسه دیگر را در تخار به آتش کشیده‌ است.

طبق این گزارش در یازدهم مرداد ماه امسال نیز یک مدرسه شب هنگان در منطقه «ملانوح بابا» شهرستان «اندر» غزنی به آتش کشیده شد و هیچ گروهی مسئولیت این حادثه را برعهده نگرفت.

واحدالله جمعه زاده سخنگوی استاندار غزنی به رسانه‌های محلی این کشور گفت:  مدرسه در روز اول عیدقربان به آتش کشیده شد و عاملان از منطقه فرار کردند.

براساس گزارش منابع خبری ، مقام های دولت افغانستان پیشتر گروه طالبان را مسئول انفجار، آتش سوزی و تخریب مدارس معرفی کردند، زیرا این گروه با رفتن دختران به مدرسه مخالف هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =