بازدید رییس سازمان امور عشایر کشور از الیگودرز

خرم آباد- ایرنا - "کرمعلی قندالی" رییس سازمان امور عشایری کشور روز دوشنبه از طرح تبدیل ۲۵۰ هکتار اراضی دیم به آبی در مناطق عشایری شهرستان الیگودرز بازدید کرد.

مدیرکل امور عشایری لرستان در این خصوص به ایرنا گفت: طرح ۲۵۰ هکتاری آبیاری بارانی در روستای خلیل آباد آب باریک اجرا شده و بدون استفاده از هیچگونه انرژری برق، آب را به صورت ثقلی منتقل می کند.

"سعید کریمی" بدون اشاره به جزییات و اعتبار این طرح اظهار داشت: همچنین در این سفر از چند سایت اسکان و مزرعه گیاهان دارویی مناطق عشایری الیگودرز بازدید شد.

وی تصریح کرد: کلنگ زنی تالار گردشگری در الیگودرز و دیدار با امام جمعه و فرماندار شهرستان از برنامه های سفر رییس سازمان امور عشایر به الیگودرز بوده و فردا سه شنبه نیز قرار است پس از دیدار با استاندار لرستان به مناطق عشایری خرم آباد و پیرجد سرکشی کند.

مدیرکل امور عشایر لرستان اظهار داشت:‌ بر اساس آمار سال ۸۷، این استان بیش از ۱۴ هزار و ۶۰۰ خانوار عشایری با جمعیت ۸۴ هزار نفر دارد که ۴.۷ جمعیت لرستان را تشکیل می دهند و رتبه خانواری و جمعیت آنها در سطح کشور به ترتیب هفت و شش است.

کریمی با اشاره به نقش عشایر در گردش اقتصاد لرستان، تصریح کرد:‌ این جمعیت ۱۳۰ هزار تن انواع محصولات لبنی و دامی معادل ۲۵ درصد پروتئین استان را تولید می کنند و در مجموع سهم آنها در تولید ناخالص ملی با احتساب سایر محصولات زراعی، دامی و صنایع دستی ۹۰۰ میلیارد تومان است.

وی اقتصاد متکی به دامداری و مرتع، ساختار اجتماعی بسیار منسجم و زندگی مبتنی بر کوچ را سه ویژگی مهم عشایر دانست و گفت: بیمه اجتماعی از مهمترین نیاز این افراد و مورد توجه نظام جمهوری اسلامی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha