برگزاری «کوچه‌های حسینی» و عکسواره «جان من است او» در تهران

تهران-ایرنا-مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران با اعلام برنامه‌های این نهاد به مناسب ماه محرم و ایام عزاداری شهادت امام حسین(ع) گفت: به این مناسبت برنامه «کوچه‌های حسینی» در قالب حسینیه‌های سیار و عکسواره حسینی «جان من است او» برگزار می‌شود.

«محسن فتاحی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره برنامه‌های شهرداری تهران به مناسبت ماه محرم در شرایط شیوع کرونا اظهارداشت: این نهاد برگزارکننده هیات‌های مذهبی نیست و بیشتر نقش تسهیل‌گری را برای فعالیت آنها ایفا می‌کند و با توجه به شرایط، برنامه‌هایی در سطح بوستان‌ها، محلات و فضای مجازی تدارک دیده شدهاست.
وی گفت: براساس ابلاغیه ستاد ملی کرونا مبنی بر برگزاری مراسم عزاداری در فضای باز و دستور شهردار تهران، فضاهای روباز مناطق شهرداری، ۶۰۰ مجموعه ورزشی، بوستان‌ها و همچنین چهار بوستان ویژه بانوان با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی به صورت رایگان در اختیار هیات‌های مذهبی قرار گرفته و در صورت لزوم امکاناتی مانند سیستم صوت و صندلی در اختیار آنها قرار می‌گیرد.
«فتاحی» افزود: در حوزه فضاسازی شهری نیز سازمان زیباسازی شهر تهران علاوه بر سیاه‌پوش کردن شهر از ظرفیت تابلوهای شهری و تبلیغاتی در سطح میادین، خیابان‌ها و بزرگراه‌ها برای نمایش پیام‌های مذهبی و عاشورایی بهره بردهاست.
مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران، اولویت این نهاد را مشارکت مردم در سیاه‌پوش کردن محلات و شهر عنوان کرد و گفت: با هماهنگی مناطق، پرچم‌های عزاداری در سر در ۵۰ هزار واحد صنفی نصب خواهد شد.
وی با اشاره به اجرای طرح «کوچه‌های حسینی» با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بیان کرد: در این طرح با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران و هماهنگی نواحی شهرداری، ۱۲۲ مبلّغ با خودروهایی در قالب «تکیه سیار» به مدت ۱۵ دقیقه، یک ساعت و نیم قبل و نیم ساعت بعد از اذان مغرب، در سطح محلات تهران حضور پیدا کرده و سخنرانی، تفسیر قرآن و ذکر مصیبت خواهند داشت، هر شب ۶ کوچه میزبان ملبغان و تکیه سیار خواهد بود.
«فتاحی» اظهارداشت: با همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در بوستان‌ها، مجالس تعزیه‌خوانی اجرا خواهد شد، این برنامه پیش از ساعت ۱۹ به پایان می‌رسد تا شهروندان بتوانند از مراسم عزاداری هیات‌های مذهبی نیز بهره‌مند شوند.
مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران درباره نمایشگاه «عطر سیب» گفت: شهرداری هر ساله این نمایشگاه را به مناسبت ماه محرم با هدف حمایت از هیات‌های مذهبی برگزار می‌کرد که سال گذشته نیز رویکردی مردمی و خانواده‌محوری در نمایشگاه «عطر سیب» مدنظر قرار گرفت.
وی افزود: این نمایشگاه امسال به دلیل شرایط شیوع کرونا برگزار نشد و با تغییر رویکرد، محتوای فرهنگی آن در قالب‎‌های مختلف در فضای مجازی منتشر می‌شود، در دهه دوم نمایشگاه «عطر سیب» در هفت نقطه تهران به صورت نمایشگاه عبوری و گذری که تجمعی را ایجاد نخواهد کرد، برگزار می‌شود.
«فتاحی» اظهارداشت: دو آلبوم آیینی «کوی طبیب» مداحی «صادق آهنگران» و «عزیزم حسین(ع)» مداحی «محمدحسین پویانفر» منتشر شده که در فضای مجازی و سایت بیپ‌تونز قابل دسترسی است، همچنین در حوزه معرفی کتاب و مقتل‌خوانی، آثاری در قالب پادکست تولید و در فضای مجازی منتشر خواهد شد.
مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: این نهاد در برگزاری برنامه‌های ماه محرم تابع ابلاغیه‌های ستاد ملی کروناست و تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی را مورد توجه قرار می‌دهد.
وی گفت: فعالیت‌های شهرداری تهران امسال به مناسبت ماه محرم با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی و قرارگاه مردمی خاتم الاوصیاء برگزار می‌شود که با همکاری این قرارگاه، پویشی در راستای تبدیل نذرهای محرم به نذر سلامت ذیل «ایران همدل» راه‌اندازی خواهد شد.
«فتاحی» افزود: شهروندان می‌توانند در این پویش در صورت تمایل، نذرهایی که محرم هر سال داشتند و امسال به دلیل شرایط شیوع کرونا و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای پیشگیری از این بیماری، امکان ادای آنها وجود ندارد، نذر خود را به حوزه‌های بهداشتی و سلامت محور، تبدیل کنند.

برگزاری عکسواره حسینی «جان من است او»
مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به برگزاری عکسواره حسینی «جان من است او» اظهارداشت: این عکسواره با توجه به اهمیت رسانه و تاثیر زبان هنر در درک برکات حسینی ماه‌های محرم و صفر در شهر و روایت آن، با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران و دفتر رسانه «پایگاه عکس چیلیک» برگزار می‌شود.
وی گفت: عکسواره حسینی «جان من است او» در چهار بخش اصلی(عکس مستند)، جنبی(تصویرسازی عکس محور)، حمایتی(پروژه‌های عکاسی) و نظری (مقاله عکاسی) در یک «چلّه حسینی» از آغاز ماه محرم ۱۴۴۲ تا بعد از اربعین حسینی تعریف شده است.
«فتاحی»، رعایت مفاد دستورالعمل بهداشتی از سوی سوگواران حسینی، رفتارهای معرفت‌محور مطابق با شانیت سوگواران حسینی، توجه به اصل سادگی و اصالت در آذین حسینیه‌ها و تکایای محلی و خانگی، آرایش شهری با پرچم‌ها و بیرق‌ها، کتیبه‌ها، علم‌بندی‌ها، توجه به الگوبودن سوگواران حسینی در اصل اهمیت اخلاق در جامعه اسلامی، توجه به پرهیز از هر گونه رفتار پرمخاطره از سوی سوگواران حسینی را از موضوع‌های این عکسواره عنوان کرد.
مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران بیان کرد: اساتید، پژوهشگران عکاسی، فعالان عرصه هنر آئینی، علاقه‌مندان عکاسی و دانشجویان رشته‌های عکس و عکاسی می‌توانند آثار خود را تا ۲۰ مهرماه، از طریق پست الکترونیکی  aksvarehoseini@gmail.com به دبیرخانه این عکسواره ارسال کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه عکس چیلیک مراجعه و یا با شماره تلفن ۸۸۳۴۸۸۲۴ تماس حاصل کنند.
«فتاحی» تاکید کرد: عکسواره حسینی «جان من است او» با توجه به اهمیت فرهنگ عاشورا و اهتزاز نام والای حسین ابن علی(ع) و خاندان ایشان و اصل توجه به سلامت سوگواران حسینی و رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی ستاد ملی مقابله با کرونا غیرحضوری برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =