زنجان جزو استان‌های با بالاترین رشد اقتصادی در کشور است

زنجان- ایرنا- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان گفت: اقداماتی که طی چند سال گذشته در استان انجام گرفته نشان می‌دهد در مقایسه با شاخص‌ها و آمارهای چهار پنج سال گذشته، زنجان پس از اصفهان و هرمزگان بیشترین رشد اقتصادی را در بین استان‌های کشور داشته است.

ابوالفضل عباسچیان  روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: تولید ناخالص داخلی استان در سال ۹۵ بدون احتساب نفت برابر با ۱۵۴ هزار میلیارد ریال بود که در مقایسه با سال گذشته ۲۱ درصد رشد را داریم و از این بابت در رتبه ۲۲ کشور هستیم.

وی ادامه داد: سرانه تولید ناخالص داخل استان بدون احتساب نفت نیز، برابر ۱۴۵ میلیون ریال بود که در مقایسه با سال گذشته ۱۹.۸ درصد افزایش دارد و از این نظر جایگاه ۱۴ را در بین ۳۱ استان داریم.

عباسچیان اظهار داشت: بر اساس داده های مرکز آمار ایران در سال ۹۸، استان زنجان به لحاظ نرخ بیکاری در جمعیت ۱۵ سال و بیشتر، پس از استان های خراسان جنوبی و همدان رتبه سوم را از نظر پایین بودن نرخ بیکاری دارد.

وی افزود: در شاخص نرخ مشارکت اقتصادی هم استان زنجان طی چند سال گذشته همواره در رتبه های اول یا دوم بوده است.

عباسچیان ادامه داد: در سال ۹۸ نرخ مشارکت اقتصادی در جمعیت ۱۵ سال به بالا در استان، ۴۹.۱ درصد بود که رتبه نخست کشور در این شاخص به زنجان رسید.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان گفت: نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به تیرماه ۹۹، رقم ۲۴ درصد است که نسبت به ماه قبل ۱.۶ درصد کاهش دارد در حالی که نرخ تورم در همین مدت در کشور ۲۶.۴ درصد اعلام شده است.

وی  در بخش دیگری از سخنان خود عملکرد شبکه بانکی در استان را نیز مطلوب ارزیابی کرد و گفت: در تیرماه امسال مانده سپرده های بانکی د راستان ۱۴۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال بود که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۱ درصد افزایش دارد.

عباسچیان به شاخص های تجارت خارجی استان اشاره کرد و افزود: در تیرماه امسال ۳۶ هزار و ۵۷۴ تن کالا به ارزش ۵۵ میلیون دلار از گمرک استان صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر مقدار ۱۵ درصد و از نظر ارزش ۳۶ درصد کاهش را نشان می دهد که البته این تغییر ناشی از شرایطی است که در نتیجه شیوع کرونا و محدودیت در مرزها حاصل ایجاد شد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان به ارتقای رتبه این استان در شاخص بهبود فضای کسب و کار اشاره کرد و افزود: با اجرای پنجره واحد استعلامات سرمایه گذاری در استان، طی سه سال گذشته، رتبه استان از ۲۲ به سوم در شاخص فضای کسب و کار رسیده است.

وی افزود: در بهار امسال نیز بر اساس ارزیابی های اتاق بازرگانی ایران رتبه زنجان در شاخص بهبود فضای کسب و کار به مرتبه دوم ارتقا یافته است.

عباسچیان با بیان اینکه در شبکه پنجره واحد سرمایه گذاری استان، ۳۰ واحد استانی و ۷۴ واحد شهرستانی حضور دارند، گفت: با اجرای پنجره واحد، ۳۳ مورد استعلام های مورد نیاز از این طریق انجام می شود.

وی به فعالیت های حوزه بیمه در استان نیز اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه ضریب نفوذ بیمه در استان بسیار پایین است، عملکرد تولیدی صنعت بیمه در استان سال گذشته پنج هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال بود که نسبت به مدت مشابه سال ما قبل آن ۲۵ درصد افزایش دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =